Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Echa kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w krakowskiej kurii. Joanna Adamik: Chcemy normalnie żyć i pracować

45
Podziel się:

Byłe pracownice biura prasowego abpa Marka Jędraszewskiego niechętnie komentują opinię Państwowej Inspekcji Pracy po kontroli w krakowskiej kurii. - Chcę się pozbierać po tych wszystkich przeżyciach, normalnie żyć i pracować - mówi Wirtualnej Polsce Joanna Adamik, była kierowniczka biura.

Abp Marek Jędraszewski z pracowniczkami biura prasowego
Abp Marek Jędraszewski z pracowniczkami biura prasowego (diecezja.pl)

- Nie znam prawa pracy, ale nie spodziewałam się ani kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ani też jej efektów - powiedziała Wirtualnej Polsce Joanna Adamik, wieloletnia kierownik biura prasowego archidiecezji krakowskiej. Jak dodaje kobieta, zdaje sobie sprawę, że kontrola została przeprowadzona pod wpływem opinii publicznej, po głośnych doniesieniach medialnych o zwolnieniu kobiet z biura prasowego przez abpa Marka Jędraszewskiego.

- Chcę się pozbierać po tych wszystkich przeżyciach, normalnie żyć i pracować - mówi nam Joanna Adamik. - Pracowałyśmy zgodnie z najlepszymi naszymi umiejętnościami, jakie miałyśmy i naiwną wiarą, że jesteśmy w Kościele kardynała Franciszka Macharskiego - podkreśla. Jak dodaje, nie wie jeszcze, czy będzie kierowała sprawę do sądu pracy.

Krakowska kuria nie złamała prawa, zatrudniając na śmieciówkach pracownice biura prasowego - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy po kontroli w archidiecezji. PIP zajęła się sprawą po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zwolnione z dnia na dzień

Przypomnijmy: chodzi o głośne zwolnienie pracownic z biura prasowego archidiecezji krakowskiej. O całej sprawie poinformowała Joanna Adamik, wieloletnia kierownik biura prasowego arcybiskupa. Przekazała, że z dnia na dzień kobiety, które samotnie wychowują adoptowane dzieci, straciły pracę. Przy okazji wyszło na jaw, że pięć pracownic tego biura pracowało na umowach cywilnoprawnych.

- Inspektorzy w tzw. piśmie prewencyjnym do kurii zwrócili uwagę, że tego typu komunikat może naruszać dobra osobiste. Jednak zatrudnienie kobiet na umowy o dzieło i umowy zlecenie, a nie umowy o pracę, wg PIP było zgodne z prawem - powiedziała Radiu Zet Anna Majerek, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie.

Do zwolnienia pięciu kobiet, które tworzyły biuro prasowe arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, doszło pod koniec września tego roku. Kobiety, mające na utrzymaniu dzieci, o zwolnieniu dowiedziały się z dnia na dzień. "Nie znamy przyczyn tej decyzji, nikt nam wcześniej nie przedstawił żadnych merytorycznych uwag na temat jakości naszej pracy" - napisała Joanna Adamik, kierowniczka biura w mejlu pożegnalnym do dziennikarzy.

Wtedy kuria metropolitarna w Krakowie zamieściła oświadczenie, z którego wynikało, że zespół biura prasowego pracował na podstawie umów cywilnoprawnych z miesięcznym okresem wypowiedzenia, be konieczności uzasadniania tej decyzji. W komunikacie kuria podkreśliła też, że zwolnione zostały matki samotnie wychowujące dzieci, "natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
słuchaj tylko
3 lata temu
halo.radio
Lolek
3 lata temu
Ten pan na środku zdjęcia to z filmu Matrix?
y5
3 lata temu
zgodnie z prawem. To po co te komentarze?
wania
3 lata temu
A straciły gwarancję i zwolnił
gosc
3 lata temu
byście się wstydzili islamistów.jakie wspaniałe daliście świadectwo tym których potępiacie. HIPOKRYCI!
Jedlix
3 lata temu
Księża a zwłaszcza si wysoko postawieni w hierarchii kościelnej dobrze wiedzą, że ani Nieba ani Piekła nie ma. Dlaczego? A czy gdyby byli przekonani, że Bóg istnieje, i istnieje Piekło to czyniliby takie złe, podłe rzeczy innym ludziom? Czy gwałciliby dzieci? Czy kradliby na potęgę, politykowali i zbijali majątki na krzywdzie ludzkiej? ONI DOBRZE WIEDZĄ, ŻE PO DRUGIEJ STRONIE NIC NIE MA I PRZEZ TO WSZYSTKO IM WOLNO.
ggggggggggggg...
3 lata temu
Dlaczegi nikt nie zlikwiduje tej czarnej oszukańczej mafi.
Ishar
3 lata temu
i tak dziwne, że miały jakiekolwiek umowy bo większość czarnego biznesu lata całkowicie na gymbe
gość
3 lata temu
Moim zdaniem to zalicza się do dyskryminacji kobiet zwolnionych a nie zamężnych i tu powinno wtrącić się prawo karne więc nie ma co się szczypać i oddać sprawę do sądu bez żadnych skrupułów
sprawiedliwy
3 lata temu
te kobiety jakby ktoś źle wypowiedział się o biskupie przed ich zwolnieniem do jak lwice rzuciły by się do gardła w obronie ich guru postąpił nikczemnie lecz z drugiej strony taki kubeł zimnej wody na głowę nie zaszkodzi lecz drodzy państwo mamy obraz kleru są to ludzie bez zasad żyjący ponad stan patrzący z pogardą na innych przykazanie szanuj bliźniego jak siebie samego spływa po nich jak woda po kaczce nastawieni tylko na branie biadolenie ale broń cię Panie Boże od siebie dać cos u nich darmowa jest tylko mina i przeważnie pełna mimiki zarozumiałego nadętego faceta
katolik
3 lata temu
Jędraszewski ma racje , prace daje prawym katolikom i co w tym dziwnego. Ma prawo
mazadar
3 lata temu
Tym ostatnim stwierdzeniem że straciły pracę tylko samotne matki, podali jak na tacy dowód dyskryminacji. Gdyby chodziło o wyniki i performance, czy cięcia kadrowe to ok,ale w tym wypadku to pogwalcenie konstytucyjnej równości obywateli bez względu na wyznanie,stan społeczny czy cywilny. Dobra papuga powinna to ogarnąć.
telecom nord
3 lata temu
ZWOLNIONE z nocy na noc!!!– ale na temat aktualny;;;;;;;; Wspaniale, bardzo gratuluję. Sprawdzeni w boju, tacy mają być. Tacy mają być sędziowie w Trybunale Konstytucyjnym, odważni, śmiali ludzie broniący praw Polaków i Polski – powiedział w prawicowej Telewizji Republika satyryk Jan Pietrzak, komentując zgłoszenie przez PiS Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów do TK.
cierp ciało j...
3 lata temu
Same tego chciały, bo dla niego się wysługiwały. Z tego co słychać rozum w ich głowach jeszcze nie zagościł, a bielma im z oczu nie spadły......
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić