Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Eksplozja na lekcji chemii. 17-letni Mikołaj trafił do szpitala z poparzeniami

30
Podziel się:

Do niebezpiecznego incydentu doszło podczas lekcji chemii w malborskim liceum. 17-letni Mikołaj doznał poparzeń w wyniku wybuchu podczas przeprowadzania prostego eksperymentu.

Eksplozja na lekcji chemii. 17-letni Mikołaj trafił do szpitala z poparzeniami
(Pixabay, PAP)

17-latek tłumaczy, że substancje, które mieszał nie powinny zareagować. - To nie powinno wybuchnąć - podkreślał w rozmowie z reporterem TVN 24. Pechowy eksperyment miał miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym w Malborku, podczas przygotowań do dni otwartych szkoły. Chłopak doznał poparzeń dłoni i został przetransportowany do szpitala.

W momencie, w tkóym doszło do wybuchu uczniowie byli sami. Mikołaj twierdzi, że mieszanka nie powinna wybuchnąć przed podpaleniem. W moździerzu mieszał siarkę, manganian potasu i glin. - Efekt miał być pirotechniczny, ale to wybuchło mi przed twarzą - twierdził uczeń. Chłopiec od razu wybiegł z sali. Zdjął rękawiczki i okulary ochronne, ręce włożył pod wodę. Chłopcem zaopiekowała się nauczycielka, dyrektor i ratownik medyczny.

W karetce Mikołajowi podano morfinę, został przetransportowany do szpitala w Gdańsku. Jego życie nie jest zagrożone. 17-latek ani jego mama nie mają żalu do szkoły. Kobieta jednak domaga się wyjaśnienia sprawy. - Nie wiem dlaczego nie miał specjalnych ochronnych okularów. Gdyby nie to, że miał swoje korekcyjne to może miałby kłopoty ze wzrokiem. Jego okulary mają wypalone dziury od tej substancji - relacjonuje pani Agnieszka. Rzecznik miejscowej policji poinformowała, że w sprawie prowadzone jest postępowanie.

oprac. Filip Skowronek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
.
5 lata temu
Proszę o niepowielanie błędnych informacji. Nauczycielka była z nami cały czas.
Otaku
5 lata temu
"Chłopcem zaopiekowała się nauczycielka, dyrektor i ratownik medyczny." - a Higienistka to na urlopie?!
MaS
5 lata temu
Też robiłem kiedyś ten proszek, ale do głowy by mi nie przyszło ucierać wszystkie składniki razem! Ja ucierałem każdy z osobna i za każdym razem czyściłem naczyznie. Wystarczy odrobina wilgoci i powstaje kwas nadmanganowy, który szybko utlenia pozostałe składniki!
logik
5 lata temu
Matka pyta: dlaczego nie mial okularow ochronnych? Bo je zdjal.
observator
5 lata temu
potężny to nie był wybuch tylko konsekwencje: 1. nauczyciel po sądzie koleżeńskim, do zwolnienia, 2. Dyrektor, wezwany do kuratorium 3, a szkoła otrzyma program naprawczym
ttt
5 lata temu
nie dość że terrorysta to jeszcze w nagrodę lub na pocieszenie dostał narkotyki, bombowa szkoła
lex
5 lata temu
dziękuje że mi to napisaliście...normalnie już mi lżej jak się dowiedziałem o całej tej sytuacji
majonez
5 lata temu
@Greg wyraźnie to jest napisane, że "Zdjął rękawiczki i okulary ochronne, ręce włożył pod wodę." a potem równie wyraźnie, że "Nie wiem dlaczego nie miał specjalnych ochronnych okularów. Gdyby nie to, że miał swoje korekcyjne to może miałby kłopoty ze wzrokiem. Jego okulary mają wypalone dziury od tej substancji - relacjonuje pani Agnieszka." Także nie proszę nie sugeruj mi, że czytam w sposób wyrywkowy bądź bezmyślny skoro sam nie ogarniasz literek :D
osa
5 lata temu
musiało być coś więcej --- teraz nikt się przyznać nie chce
Racjonalista
5 lata temu
To był naprawdę potężny wybuch. Nawet u nas na Górnym Śląsku leciały szyby z okien.
Van Sutener
5 lata temu
Siarka, lub glin musiały być wilgotne, lub do moździerza dostała się kropla wody. Wiele mieszanin utleniacz - proszek metalu w kontakcie z wodą ulega samozapłonowi. Powinien o tym poczytać. Grunt, że ma oczy całe, a łapy mu się zagoją.
nick
5 lata temu
To teraz będą spotkania spotkania BHP we wszystkich szkołach pt.:"Bezpieczna pracownia chemiczna".
a jak.......
5 lata temu
Korepetycje pobierał pewnie u Brunona K.
Nauczyciel
5 lata temu
Czas na reformę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić