Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Elektrownie atomowe na drodze huraganu. Irma wyłączy reaktory?

2
Podziel się:

Służby energetyczne Florydy przygotowują się do ataku huraganu Irma. Zagrożone są dwie elektrownie atomowe: Turkey Point i St. Lucie. Reaktory chronią grube ściany z betonu, ale Amerykanie przygotowują się na każdą możliwość.

Z prognoz wynika, że huragan Irma dotrze nad Florydę w sobotę.
Z prognoz wynika, że huragan Irma dotrze nad Florydę w sobotę. (PAP/EPA, NOAA)

Przedstawiciele operatora siłowni na południu Florydy twierdzą, że konstrukcje chroniące reaktory są w stanie wytrzymać uderzenia wiatru wiejącego z prędkością niemal 300 km/h. Mimo to koncern Florida Power & Light’s nie wyklucza zamknięcia elektrowni.

- Zamknięcie reaktora jest procesem stopniowym. Decyzja zostanie podjęta oczywiście z wyprzedzeniem. Stanie się tak, jeśli uznamy, że wiatr będzie miał bezpośredni wpływ na obiekty - mówi w rozmowie z miamiherald.com Peter Robbins, rzecznik prasowy FLP.

Zobacz też: Ekstremalna pogoda

Dodaje, że betonowe ściany zewnętrzne Turkey Point i St. Lucie mają dwa metry grubości, a oba zakłady znajdują się kilka metrów nad poziomem morza.

- Mamy też awaryjne generatory i dodatkowy zapas paliwa, a w razie konieczności ściągniemy materiały z oddziału w Tennessee - zapowiada Robbins.

Przedstawiciel FLP przypomina, że elektrownie przetrwały już uderzenia kilku huraganów, m.in. Andrew w 1992 roku. - To jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej solidnych budowli w stanie, a może i w kraju - przekonuje Robbins.

Gubernator stanu Floryda Rick Scott ostrzega jednak, że "Irma jest większa, silniejsza i szybsza" niż huragan Andrew.

Źródła: TVN24, miamiherald.com

KOMENTARZE
(2)
Lx
5 lata temu
My na szczescie nie mamy tego problemu dzieki jarkowi jestesmy bezpiecZni...
Werty
5 lata temu
Reaktorow ot tak nie da sie wylaczyc. Raczej tsunami tu nie bedzie bo to nie trzesienie ziemi ale awaria zasilania jak najbardziej. Kilka metrow npm to malo. Sytuacja prawie jak z Fukushimy. Calkowite wygaszenie reaktora jadrowego trwa od kilkunastu do nawt 40 lat ( rozne zrodla roznie podaja). Gdyby powtorzyl sie splot zdarzen z Fukushimy to w zasadzie katastrofa nie do unikniecia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić