Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Francja wybiera. Rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich

14
Podziel się:

Marine Le Pen czy Emmanuel Macron? Kto zostanie kolejnym prezydentem Francji? We Francji trwa druga tura wyborów prezydenckich.

Francja wybiera. Rozpoczęła się II tura wyborów prezydenckich
(PAP/EPA, Sebastien Nogier)

Po raz pierwszy w historii V Republiki o najwyższy urząd w państwie walczą kandydaci spoza głównego nurtu francuskiej polityki, którzy w pierwszej turze wyeliminowali przedstawicieli socjalistów i centroprawicowych Republikanów.

Według ostatnich sondaży faworytem wyborów jest Macron z poparciem 61-63 proc. wyborców, Marine Le Pen popiera 37-38,5 proc.

Francuskie wybory obserwowane są z dużą uwagą na całym świecie; od ich wyniku zależeć będzie, czy Francja zawalczy o reformy i silną pozycję w Unii Europejskiej, czego zwolennikiem jest Macron, czy np. rozważać będzie wyjście ze strefy euro oraz przebudowanie międzynarodowych sojuszy, za czym opowiada się Le Pen, była szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN).

Po godzinie 20 poznamy sondaże exit polls

We Francji kontynentalnej lokale wyborcze będą czynne od godz. 8 do 19, a w wielkich miastach - do godz. 20. Natychmiast potem spodziewana jest publikacja wyników pierwszych sondaży exit polls. Oczekuje się, że wynik wyborów zostanie podany zaledwie kilka godzin później.

Pierwszym francuskim terytorium zamorskim, gdzie rozpoczęło się w sobotę głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich, była wspólnota Saint-Pierre-et-Miquelon na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży kanadyjskiej Nowej Funlandii. W sobotę głosowali też wyborcy w Gujanie Francuskiej, Polinezji Francuskiej i na francuskich wyspach na Karaibach. Głosują także Francuzi przebywający w obu Amerykach.

Łącznie uprawnionych do głosowania jest 47 mln francuskich wyborców.

Wybory w cieniu zamachów terrorystycznych

Wybory prezydenckie odbywają się w warunkach stanu wyjątkowego wprowadzonego po krwawych zamachach w Paryżu z listopada 2015 roku, w których zginęło około 140 osób. Nad bezpieczeństwem Francuzów podczas drugiej tury wyborów prezydenckich czuwać będzie ponad 50 tys. policjantów, żandarmów i żołnierzy. Samego Paryża chronić będzie około 12 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. 896 paryskich lokali wyborczych pilnowanych będzie przez miejskich i prywatnych agentów ochrony w godzinach 7-23.

Ataki na sztab Macrona

W sobotę sztab ruchu En Marche!, na którego czele stoi Macron - według sondaży faworyt wyścigu wyborczego - poinformował, że w piątek w nocy jego lokal w Lyonie, we wschodniej Francji, został zaatakowany przez skrajnie prawicowych ekstremistów, którzy wrzucili do środka bomby dymne.

Wcześniej, w piątek wieczorem sztab Macrona ogłosił, że padł ofiarą "zmasowanego i skoordynowanego ataku" niezidentyfikowanych hakerów, na skutek którego do sieci przeniknęło ok. 9 gigabajtów dokumentów i danych, w tym finansowych. Anonimowy użytkownik kryjący się pod nickiem EMLEAKS udostępnił je na jednej ze stron wymiany plików, mieszając - jak twierdzą francuskie władze - materiały oryginalne z falsyfikatami.

Francuska Komisja Kontroli Kampanii Wyborczej ostrzegła w sobotę media przed publikowaniem tych materiałów, pisząc w oświadczeniu, że rozpowszechnianie ich byłoby przestępstwem. Wskazano, że byłoby to zakłócenie procesu wyborczego.

Prezydent Francois Hollande oświadczył w sobotę, że atak hakerów na sztab Macrona na dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich "nie pozostanie bez odpowiedzi".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
oooo
5 lata temu
a nam i tak nic do tego bo jak nie kijem to pałką
fg
5 lata temu
pewno OŚWIECONY NEKROFIL macron
precz z lewac...
5 lata temu
Niemcy już nie kryją że w zamian za dług chcą od Grecji wyspy,wszystkie organizacje i bank światowy umorzyli długi Grecji tylko nie Niemcy,to była niemiecka pułapka finansowa,a na haczyk dali się złapać rządzący wtenczas Grecją lewaccy euroentuziaści.Pieniądze i tak popłynęły z powrotem do niemców.Więc długu niema.
rubikoń
5 lata temu
Macron to taki Petru,prawa ręka Hollanda i nagle anty systemowy?,tylko naiwniacy w to uwierzą,dla niego niema problemu że giną ludzie w zamachach,szkoda tylko że te zamachy nie dotykają POlityków i ich rodzin.
fasol19
5 lata temu
Niestety wygra Makaron. Francuzi nadal wolą dawać d swoim ciemnoskórym gościom!
h.m
5 lata temu
Nie ma takiego reżimu,który by zapanował nad sytuacją we Francji.Jedynie ten wariat K.m coś by wskurał.
Israel you ma...
5 lata temu
Tylko słuszna droga to zwycięstwo Macrona, a waszego Jarosława , Putina i Orbana ODSUNIE SIĘ NIEBAWEM OD WŁADZY ! Le pen to zwykła farsa
marek
5 lata temu
francuzi są ogłupiali jak pisowcy a to źle się skończy :-)
Maciek M
5 lata temu
Niema sily makaron do garnka a pani LE Pen musi wygrac
trelemorele
5 lata temu
makaron wygra,niestety
asa
5 lata temu
Macron wyskoczył jak królik z kapelusza ,finansowany przez Bilderbergów-ważne będzie kto policzy głosy....
ijjj
5 lata temu
bedzie wojna domowa
ciemnogród mo...
5 lata temu
Na 99% wygra francuska inteligencja 10 obietnicowa!! Wybory będą do skutku, przykład Austrii się kłania!!
bubel
5 lata temu
Marine Le Pen wygra
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić