Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany

Gaz płynny propan – czy warto go używać w domu?

Podziel się:

Poszukując idealnej metody ogrzewania domu, zwracamy uwagę na wszystkie aspekty. Równie ważna co ekonomiczny charakter rozwiązania grzewczego jest ekologia.

Gaz płynny propan – czy warto go używać w domu?
Gaz płynny propan – czy warto go używać w domu? (materiały partnera)

Oprócz tego użytkownicy poszukują paliw wygodnych i wielofunkcyjnych. Paliwem, które spełnia wszystkie te wymogi, jest bez wątpienia gaz propan. Przedstawiamy więc zalety ogrzewania domu propanem i odpowiadamy na pytanie, czy warto go używać.

Oszczędne ogrzewanie domu propanem

Zmieniając metodę ogrzewania domu, szukamy rozwiązań, które pozwolą nieco zaoszczędzić, a w dłuższej perspektywie również nie będą generować zawyżonych kosztów. Oznacza to, że chętnie wybieramy materiały opałowe, które są wydajne i niedrogie. Równie ważna jest stabilność cen. Każdy rozsądny inwestor bierze pod lupę ceny opału na przestrzeni ostatnich lat, aby sprawdzić, czy ryzyko podwyżki jest realne.

W przypadku gazu propan mamy do czynienia z dużą wydajnością spalania, niskimi cenami i stabilną sytuacją przez ostatnią dekadę. Oznacza to, że płynny propan jest ekonomicznym oraz stabilnym rozwiązaniem grzewczym dla domu. Ceny propanu okresowo rosną i spadają. Uzależnione jest to od wzrostu popytu na paliwa opałowe w okresie zimowym. Jednak tankując płynny propan latem, mamy gwarancję najniższej ceny w sezonie. Oprócz tego wykorzystując nowoczesne piece kondensacyjne, zwiększamy wydajność spalanego gazu. Odbywa się to poprzez skroplenie pary wodnej powstającej w procesie spalania i odzyskaniu części zmagazynowanego w niej ciepła. Dzięki temu z powodzeniem można obniżyć zużycie gazu przy jednoczesnym zachowaniu ciepła w domu. Jeśli to nadal mało oszczędności, to na użytkowników gazu propan czekają dodatkowe niespodzianki. Są nimi dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze".

To rządowy program mający na celu zmniejszenie ilości gazów niskiej emisji i ogólnego zanieczyszczenia powietrza. Oferuje dopłaty do ekologicznych form ogrzewania domu. Takie dopłaty pozwalają zmniejszyć koszt inwestycji początkowej. Sprawiają, że wydatek szybciej się zwraca, a użytkownik w krótszym czasie zaczyna oszczędzać na ogrzewaniu.

Ekologicznie, czyli propan przyjazny środowisku

Kolejną istotną zaletą ogrzewania propanem jest jego ekologiczny charakter. Obecne czasy i stan środowiska wymagają od nas większych starań oraz dbałości o tę kwestię. Dlatego warto zdecydować się na ogrzewanie, które jest bezpieczne zarówno dla powietrza, jak i dla gleby oraz wód gruntowych. Właśnie takim rozwiązaniem jest ogrzewanie płynnym propanem.

W rankingu ekologicznych paliw gaz propan plasuje się na drugim miejscu zaraz po fotowoltaice. Jednak przewaga płynnego propanu polega na znacznie niższej cenie założenia instalacji i większej dostępności. Na fotowoltaikę trzeba przeznaczyć zdecydowanie więcej miejsca niż jest to wymagane przy instalacji zbiornikowej.

Gaz propan powstaje jako efekt uboczny procesu rafinacji ropy naftowej. Tym samym do jego pozyskania nie jest potrzebne przeprowadzenie żadnego procesu czy wydobycia szkodliwego dla środowiska. Również spalanie gazu jest bezpieczne dla otoczenia. W jego wyniku otrzymujemy dużą ilość ciepła, które jest wykorzystywane do ogrzewania domu. Natomiast jako produkty uboczne wytwarza się czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Dbamy więc o naszą planetę globalnie, biorąc pod uwagę sposób pozyskiwania. A także lokalnie – dzięki temu, że ogrzewając dom, nie zatruwamy powietrza w najbliższej okolicy.

Stosując ogrzewanie zasilane propanem, nie wytwarzamy gazów niskiej emisji, sadzy, popiołu i węglowodorów aromatycznych, które są głównymi składnikami smogu oraz nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z domowych kominów.

Bezobsługowość i wygoda ogrzewania propanem

Kotły kondensacyjne na gaz propan są także wygodne w użytkowaniu dzięki całkowitej komputeryzacji i bezobsługowości. Kocioł samoczynnie się uruchamia oraz wygasza, kiedy zachodzi taka potrzeba. Użytkownik ustawia jedynie temperaturę na termostacie, a system dba o całą resztę, automatycznie dostosowując wszystkie parametry. Pobór płynnego propanu do pieca odbywa się automatycznie, wprost ze zbiornika umieszczonego na terenie posesji. Tym samym użytkownik nie musi pamiętać o uzupełnianiu podajnika bądź dokładaniu do paleniska. Co więcej, jeżeli nasze zapotrzebowanie na ciepło w domu jest zmienne, to można tak zaprogramować piec. Z powodzeniem ustawimy obniżenie temperatury, gdy domownicy wychodzą do szkoły lub pracy, a następnie jej podniesienie przed powrotem mieszkańców. Taką samą operację można ustawić na noc, gdy niższe temperatury są wskazane dla zdrowego snu.

Równie wygodne jest uzupełnianie zapasu gazu do zbiornika. Wystarczy zamówić tankowanie gazu u dystrybutora i umówić się na dogodny termin. O wyznaczonej porze zjawi się cysterna z gazem. Jej obsługa zadba o cały proces tankowania, by był on bezpieczny oraz szybki. Gaz rozładowany wprost do zbiornika nie wymaga już żadnych działań ze strony użytkownika i jest od razu gotowy do tego, by zasilić kocioł.

Zbiornik na gaz propan jest zarówno swego rodzaju podajnikiem dla kotła, jak i magazynem materiału opałowego. Unikamy więc kłopotliwego, brudzącego przenoszenia węgla czy drewna do kotłowni, a także składowania opału w piwnicy koło pieca. Każdy, kto dotychczas stosował ogrzewanie węglem lub drewnem, z pewnością doceni ten aspekt użytkowania propanu.

Nie tylko paliwo grzewcze – wielofunkcyjność gazu propan w domu

Gaz propan to nie tylko znakomity surowiec opałowy. Nadaje się również do innych celów i zastosowań w gospodarstwie domowym. Wiele domów wciąż znajduje się poza zasięgiem sieci gazu ziemnego. Sprawia to, że alternatywą jest dla nich energia elektryczna. Niezbędne okazuje się więc stosowanie płyty indukcyjnej bądź elektrycznej do gotowania potraw, a także wykorzystanie bojlera do podgrzewania wody użytkowej. Takie podejście jest niestety źródłem sporych kosztów. Istnieje inne wyjście, dużo korzystniejsze. Jest nim wykorzystanie płynnego propanu.

Mając zbiornikową instalację gazową, można podłączyć ją nie tylko do kotła ogrzewającego kaloryfery, ale również do kuchenki gazowej i przepływowego podgrzewacza wody użytkowej. Jest to dużo wygodniejsze niż stosowanie energii elektrycznej, a także znacznie tańsze.

Liczba zalet ogrzewania propanem jest pokaźna. Również wszelkie porównania metod ogrzewania domu niezmiennie prezentują przewagę płynnego propanudomowych instalacji zbiornikowych. Warto więc zainwestować w to rozwiązanie i cieszyć się tanim, ekologicznym oraz wygodnym w codziennym użytkowaniu paliwem opałowym.

Źródło: LPG Direct

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić