Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|
aktualizacja

Gdańsk. Aktywiści Greenpeace zatrzymani. "Funkcjonariusze wtargnęli z bronią na pokład"

28
Podziel się:

Zamaskowani funkcjonariusze Straży Granicznej interweniowali na pokładzie żaglowca Rainbow Warrior - przekonują przedstawiciele Greenpeace Polska. Według nich doszło do zablokowania pokojowego protestu, a działania były radykalne i nieadekwatne do sytuacji.

Gdańsk. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali protestujących aktywistów Greenpeace
Gdańsk. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali protestujących aktywistów Greenpeace (Greenpeace)

Aktywiści Greenpeace Polska zablokowali transport węgla zmierzający do portu w Gdańsku. Na burcie statku został namalowany napis "Węgiel stop". Żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i zrzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do naszego kraju z Mozambiku.

Gdańsk. Greenpeace: Funkcjonariusze Straży Granicznej wtargnęli na statek

Działacze organizacji ekologicznej poinformowali, że przed północą na pokład statku wtargnęli "zamaskowani funkcjonariusze Straży Granicznej z bronią maszynową". Mieli przerwać pokojowy protest. Według Greenpeace mieli też grozić bronią, rozbić okno i dostać się na mostek oraz kazać położyć się demonstrantom na ziemi. Aktywiści zostali zatrzymani. "Służby państwowe podjęły radykalne, nieadekwatne do sytuacji działania" - przekonują manifestujący.

Po kilku godzinach Straż Graniczna zwolniła 18 osób - członków załogi statku Rainbow Warrior, należącego do Greenpeace - informuje dziennikarz RMF FM Jakub Kaługa. Formalnie zatrzymane zostały dwie osoby. To hiszpański kapitan statku oraz austriacka aktywistka. Wśród działaczy było sześć osób z Polski oraz obywatele Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Korei Południowej, Bułgarii, Włoch i wysp Fidżi.

Zobacz też: Michał Kamiński o swojej chorobie. "Jeżeli mówię ludziom, że warto zmieniać Polskę, to musiałem zmienić siebie"

Gdańsk. Greenpeace krytykuje działania polskich władz

- Chcielibyśmy, aby polskie władze działały tak szybko i zdecydowanie w sprawie kryzysu klimatycznego, jak to robią tłumiąc protesty. Obrońcy klimatu zwrócili uwagę na absurdy polityki energetycznej Polski. W imię obrony interesów lobby węglowego, rząd chroni nie inwestuje w odnawialne źródła energii - mówi Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Aktywiści tłumaczą, że protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i chęć odejścia od węgla do 2030 r. - Zostało nam zaledwie 11 lat, aby zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad, świat który dziś znamy, przestanie istnieć - uważa dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.

Źródło: greenpeace.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Warszawiak
3 lata temu
Czekam na aktywistów przy "czajce"................
Wedkarz123
3 lata temu
Szkoda. Mogli ich rozwalić za stawianie oporu
Yoanix
3 lata temu
Gratulacje dla szybkich i radykalnych działań straży granicznej... ja mam serdecznie dość różnych eko-terorystów....niech sie zajmą puszczą amazońską...i odczepią od Polskiej energetyki.
oke
3 lata temu
aktywisci to banda cpajacych i nie majacych ograniczen moralnych osobników pochdzacych z calego swiata.A organizacjim takim wystawiac faktury za straty i do komornikow kierowac sprawe o wyegzekwowanie jej od nich.
tik
3 lata temu
aktywisci=terrorysci
weee
3 lata temu
zielone p3 daly z dredami!
Szlachta
3 lata temu
Brawo Straż Graniczna, nie potrzeba nam tu pseudoekologów przybłędów
x5
3 lata temu
na pewno nie... logiczne ale sposób dory na piwo
Anka
3 lata temu
w swoim czasie... lubię too
Lolek
3 lata temu
Dobrze że u nas nikt już nie wierzy w Greenpeace
Samuray
3 lata temu
Popieram - dość palenia węglem
cd
3 lata temu
Bardzo proszę o redaktora władającego językiem polskim. Przynajmniej człowiek odpowiedzialny za korektę tekstu powinien legitymować się samodzielnie zdaną maturą.
obserwator
3 lata temu
Ale nikt nie napisał że władze kilkakrotnie wzywały "aktywistów" do opuszczenia portu!!!
Pismac
3 lata temu
Sprawdźcie co Francuzi zrobili z Raibow Warrior ok. 40 lat temu. Wiedzieli jak z nimi należy postępować.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić