Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karol Skomorowski
|

Godło Polski może być plagiatem? Nowe ustalenia historyka z Kielc

32
Podziel się:

Polskie godło, według powszechnej wiedzy, powstało w 1927 roku. Jednak najnowsze badania jednego z kieleckich historyków zaczynają podważać ten fakt.

Godło Polski może być plagiatem? Nowe ustalenia historyka z Kielc
Godło Polski może być plagiatem? Nowe ustalenia historyka z Kielc (East News)

Polskie godło, na bazie faktów historycznych, zostało zaprojektowane przez profesora Zygmunta Kamińskiego w 1927 roku. W zeszłym roku jednak ukazała się książka dra Jerzego Michty pt. „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce”. Według kieleckiego autora, nasze godło to głównie kalka medalu stworzonego przez francuską rzeźbiarkę, Elisę Beetz-Charpentier.

Jak można zauważyć, oba orły są do siebie bardzo podobne.

„Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny" – twierdzi dr Jerzy Michta.
Według jego analizy, podobne są także ogony i korpusy. Również nogi mają zbliżone do siebie cechy: upierzenie, kształt czy proporcje skoku, palców i pazurów.

Nie jest to wyłącznie opinia dra Jerzego Michty. Andrzej Ludwik Włoszczyński, specjalista od symboliki narodowej, doszedł do podobnych wniosków analizując wizerunki obu orłów.

"Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam" - pisze Andrzej Ludwik Włoszczyński na swoim blogu OrliDom.pl

Medal z Francji powstał ku pamięci Ignacego Jana Paderewskiego. Dr Jerzy Michta sądzi, że godło zaprojektowane przez prof. Zygmunta Kamińskiego to zwykły plagiat.

„Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione. Medal wykonała paryska mennica. Posiadaczem jednego z egzemplarzy jest Muzeum Warszawy” – powiedział dr Michta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Sprawa godła Polski jest bardzo aktualna. Według ostatnich informacji, Ministerstwo Kultury powierzyło stworzenie nowych wersji polskiego orła, które mają być oparte na pracy prof. Zygmunta Kamińskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Korona Zamkni...
4 lata temu
To nie jest godło Polski to jest rozjechana kura :)
garBaty
4 lata temu
Nieprawda Zygmunt Krajeński zarobione pieniądze wydał na uciechy we Francji jak większość arystokratów. Francuzi mogą sobie przypisywać pewne prawa ale też niech sobie przypiszą zapisane prawa w Locarno. Takiej wersji będę się trzymał.
Pit
4 lata temu
A Polska pewnie też nigdy nie istniała !!!!!
Pit
4 lata temu
Aten profesor z Kielc nie pracuje w KGB dla Putina albo w jakiejś stasi niemieckiej ????
MasonZydRasis...
4 lata temu
Po co godlo krajowi w ktorym zwykly obywatel nie moze wyrazic wlasnej wolnej opinii ktora nie musi isc w parze z linia narzucana z gory?? Mentalnosc niewolnika wpajana od pokolen, przegrywane wojny, ofiarowanie ludzi w imie interesow obcych panstw.
jason
4 lata temu
to niestety fakt -na onecie jest medal
Paweł
4 lata temu
To dajcie ten wcześniejszy.
Taka prawda
4 lata temu
Ten ŻYd z Podola robi wszystko zeby nas znowu do Rosji przylaczyc
Haha
4 lata temu
Biale jest biale...kaczyniak przerobi na czarne...wkoncu nas do Moskwy przylaczy a Rosja ma czarnego orla
Farano bez Ar...
4 lata temu
To jeszcze nic Tora jest upiornym plagiatem
henry
4 lata temu
To nie jest godło Polski to jest jakaś rozjechana kura!
miecias
4 lata temu
Portal o2 i WP jako filia niemiecka działa przeciw Polsce. Polacy powstrzymajcie to. Już w gazecie Fakt pisano, że w bitwie pod Grunwaldem nie było żadnego Niemca.
whitelamb
4 lata temu
powinniśmy wrócić do godła z 1918 roku !
ak001
4 lata temu
I po co tyle szumu? I tak niebawem nasze godło zostanie zmienione. Będzie kot z krzyżem w lewej łapie i tacą w prawej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić