Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Greenpeace protestuje w Elektrowni Bełchatów. Żądają zaprzestania korzystania z węgla

26
Podziel się:

Działacze Greenpeace wdarli się do Elektrowni w Bełchatowie, a następnie wspięli na jeden z ogromnych kominów chłodniczych. Swoim działaniem nalegają na zmiany w polskiej i światowej energetyce.

Greenpeace walczy o klimat. Działacze protestują ze szczytu komina chłodniczego elektrowni Bełchatów.
Greenpeace walczy o klimat. Działacze protestują ze szczytu komina chłodniczego elektrowni Bełchatów. (Materiały prasowe, greenpeace)

Greenpeace w Elektrowni Bełchatów

Działacze Greenpeace we wtorkowy poranek wtargnęli na teren Elektrowni Bełchatów. Aktywiści ominęli systemy ochrony po czym wspięli się na mierzący 180 metrów komin chłodniczy. Ich akcja jest próbą zwrócenia uwagi na bierność przywódców świata, którzy ignorują zmiany klimatyczne.

Aktywiści Greenpeace biorący udział w akcji w elektrowni w Bełchatowie pochodzą z Polski, Austrii, Chorwacji, Indonezji, Niemiec, Szwajcarii i Węgier. Ich naczelnym postulatem jest nakłonienie przywódców do odejścia od stosowania węgla do 2030 roku.

Greenpeace, tuż przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Katowicach zwraca uwagę na błędy w polskiej polityce energetycznej. Jak zaznaczają działacze plan podjęty przez ministerstwo zakłada, że do 2040 roku 60 proc. polskiej energii będzie pochodziło z elektrowni cieplnych zasilanych węglem. Taki system może ich zdaniem mieć bardzo zły wpływ na klimat. Dodatkowo rząd chce odejść od korzystania z elektrowni wiatrowych, które obecnie są bardziej ekonomiczne od cieplnych. Oprócz tego Greenpeace zarzuca Polsce niestosowanie się do ograniczeń dotyczących limitów emisji dwutlenku węgla oraz unikanie odpowiedzialności za prowadzoną politykę energetyczną.

Greenpeace w trosce o środowisko

Greenpeace stara się zwracać uwagę społeczeństwa oraz władz państwowych na problem ocieplającego się klimatu. Tym razem protestujący są oburzeni planem polskiej energetyki. Ten zakłada co prawda, że procent energii produkowanej w Polsce w elektrowniach cieplnych będzie coraz mniejszy, jednak zdaniem Greenpeace planowane zmiany nastąpią zbyt wolno. Likwidacja lądowych farm wiatraków, jednego z najtańszych źródeł energii, jest dużym błędem. Greenpeace docenia, że Polacy chcą inwestować w morskie farmy wiatrowe, jednak pierwszą z nich ma zostać wybudowana dopiero po 2025 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
d
4 lata temu
zabrać drabinę żeby nie mogli zejść i gitara.
Gğhh
4 lata temu
Niech jada protestowac do indii albo chin, zachod skonczyl z weglem ale reszta chce sie rozwijac jak oni
Romek
4 lata temu
Z terrorystami się nie negocjuje. Do terrorystów się strzela!
Energetyk
4 lata temu
Co za bzdurny art. Wiatraki to szmelc, o czym wiedzą wszyscy energetycy. To, że wiatrak się kręci nie oznacza, że zawsze produkuje energię. Musi być odpowiednia siła wiatru. Alternatywą dla węgla jest atom, niestety tego u nas nie zobaczymy jeszcze długo. A jak tym baranom przeszkadza prąd z węgla, to niech siedzą przy świeczkach, albo przykładem sobie świecą...
Kk
4 lata temu
Hmm ciekawe dlaczego nie protestują w Niemczech, na tamtejszych elektrowniach
Pit
4 lata temu
A potem chcą tani prąd !
koko
4 lata temu
A gdzie ochrona EC ....Panie szefie ochrony...??
B52
4 lata temu
zapraszam czerwoną szarańczę do mnie na komin zleziecie jak zgłodniejecie
B52
4 lata temu
nieświadome lewactwo uważa że gaz jest odnawialny no niestety nie proponuję aby lewactwo spróbowało się ogrzać za pomocą Energi odnawialnej warunek to średnie dochody
cvvv
4 lata temu
Tak na marginesie w nowej lecą też spaliny. A co do ekologów to co z tego że Europka będzie ekologiczna jak reszta świata truje. Jesteśmy skazani na zagładę i trzeba się do tego przyzwyczaić. A może nawet w najgorszym scenariuszu nie będzie tak źle.
Elektron
4 lata temu
Ale mamy ochrone tak stategicznych dla Panstwa miejsc, i rzad nas zapewnia ze jest bezpiecznie, teraz juz wiem ze nie jest
WWW
4 lata temu
bo wungiel to nasze dobro narodowe. To nic ze powoli zdychamy. OBUDŹCIE SIĘ WRESZCIE!
Jacek
4 lata temu
A jak tam z poziomem emisji spalin na statkach grynpicu? Rozumiem ze stare diesle MTU i Sulzer-Cegielski spełniają wszelkie normy?
mroz
4 lata temu
skoro sami tam weszli to nic nie stoi na przeszkodzie zeby tam zostali , poczekajmy aż zimno ich sprowadzi na ziemię , dawno nie było o nich słychać a tu niespodzianka znów się pokazali
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić