Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|

Hongkong. Brutalne starcia z policją, w stronę tłumu poleciał gaz łzawiący

4
Podziel się:

Kolejny dzień niepokoju w Azji. Policja w Hongkongu użyła gazu łzawiącego do rozproszenia kilkuset manifestantów. Ci od kilku tygodni regularnie wychodzą na ulice miasta, aby zaprotestować przeciw nowelizacji prawa ekstradycyjnego.

Hongkong. Policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia kilkuset manifestantów
Hongkong. Policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia kilkuset manifestantów (East News, AP/Associated Press/East News)

- Rząd centralny nie będzie siedzieć bezczynnie i pozwalać, aby ta sytuacja trwała dalej. Stanowczo uważamy, że Hongkong będzie w stanie pokonać trudności i stojące przed nim wyzwania - mówił przedstawiciel pekińskiego rządu w rozmowie z agencją Xinhua.

Oburzony tłum wyszedł ponownie na ulice miasta w niedzielę. Manifestanci rozdawali kolorowe ulotki wzywające do strajku powszechnego w poniedziałek. Krzyczano "Przywrócić Hongkong" i "Rewolucja naszych czasów". Tym razem protestujący będą domagać się, oprócz większej demokracji, rezygnacji z urzędu Carrie Lam, szefowej administracji Hongkongu.

Według policji protestujący "uczestniczyli w nielegalnym zgromadzeniu", bardzo podobnym do tego w sobotę. Tam w rejonie Koulun funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego w obecny tłum ubrany na czarno. Dodatkowo aresztowano blisko 20 osób za "udział w nielegalnych zgromadzeniach i chuligaństwo".

Zobacz także: Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Chińska agencja informacyjna stwierdziła, że „radykalni protestujący” mieli dopuścić się przemocy. Według Xinhua mieli zaatakować posterunki policji, zniszczyć pojazdy, czy blokować wjazd do tunelu. Podano także informację o zniszczeniu flagi narodowej Chin. Władze potępiły te działania i zapowiedziały, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Hongkong. Azjatycki niepokój

Masowe protesty trwają od połowy czerwca. Mieszkańcy chińskiej prowincji sprzeciwili się próbie wprowadzenia kontrowersyjnego prawa przez Radę Legislacyjną Hongkongu (odpowiednik lokalnego parlamentu). Pozwoliłoby one na ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa do Chin kontynentalnych. Tamtejszy system sprawiedliwości jest bezwzględny: dopuszcza stosowanie tortur, arbitralne przetrzymywania w areszcie czy wymuszanie zeznań.

Według ekspertów znających region, tegoroczne protesty są największe od 1997 roku. Wtedy Brytyjczycy zwrócili swoją kolonię Chinom. Od tego momentu Hongkong fukcjonuje jako "jedno państwo, dwa systemy". Formalnie należy do komunistycznych Chin, jednak cieszy sie autonomią i własnym parlamentem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
kakaduczek
3 lata temu
Anglicy sprzedali swoje dalekowschodnie kolonie Pekinowi w 2000 roku, podobnie jak nas Moskwie w 1943/1945. Nowa władza zaprowadza swoje porządki. Czy komuś się wydaje, że zamieszki zmienią coś na lepsze? Nie! Dokładnie tak samo jak Powstanie Warszawskie przekreśliło szanse na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne ze strony Stalina. Stalin powiedział: "o Wilnie możecie zapomnieć". Natomiast na polski Lwów jakieś szanse były. Chiny (komunistyczne) odzyskały swoje tereny i krok po kroku będą wprowadzały tam komunizm. Jeszcze przez chwilę będzie okres przejściowy, dopóki światowe koncerny nie przeniosą produkcji do Nigerii i tym podobnych. Potem możemy się spodziewać lawiny uchodźców.
Kami Zelka
3 lata temu
"Żółty" tłum 1378 km od Warszawy to był radosny, czy oburzony?
awea
3 lata temu
ale brednie, przecież oni protestują przeciw Systemowi Oceny Obywateli (w skórcie: rząd na podstawie facebooka ocenia twoje posłuszeństwo i na tej podstawie toczy się jakość twojego życia)> Niebawem będą uciekać do Korei Płn.
katastral nad...
3 lata temu
U nas będzie podobnie jak ludzie wyjdą na ulicę gdy wprowadzą podatek katastralny który szykują od ok 30 lat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić