Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Hrynkiewicz
|

IPN: Ukraina potraktowała usunięcie pomnika UPA jak wypowiedzenie wojny

33
Podziel się:

Obecnie nie ma możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych ani porządkowych na terenach Ukrainy - powiedział zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk. - Ukraińcy potraktowali usunięcie pomnika UPA w Hruszowicach jako swoiste wypowiedzenie im wojny. Zdaniem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nie ma szansy na przełom. Ukraińcy stawiają żądania, których strona polska nie może spełnić.

IPN: Ukraina potraktowała usunięcie pomnika UPA jak wypowiedzenie wojny
(PAP/EPA)

Jak informuje RMF FM podczas spotkania zorganizowanego w warszawskim centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił o poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego i aktualnym stanie prac identyfikacyjnych. Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. dr Leon Popek z lubelskiego oddziału IPN,mieli zamiar w pierwszej kolejności przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta), jednak prace te zostały wstrzymane po incydencie w Hrubieszowie przez stronę ukraińską.

- Strona ukraińska żąda aby odtworzyć ten pomnik i ukarać winnych. Na takie dyktaty zgodzić się nie możemy. Jesteśmy w takim momencie, że o optymizm w najbliższym czasie będzie bardzo trudno, w tych wzajemnych relacjach - mówił Szwagrzyk.

Warunkiem zmiany stanowiska władz Ukrainy jest m.in. odtworzenie w pierwotnej formie pomnika UPA w Hruszowicach (Podkarpackie). Chodzi o wzniesiony w 1994 r. monument, który w kwietniu br. usunęli m.in. działacze Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej oraz mieszkańcy wsi. Zdaniem polskiego resortu kultury pomnik wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

- Pomnik w kształcie łuku triumfalnego to nie jest miejsce spoczynku. W polskim prawie każdy ma prawo do pochówku. Nie ma jednak możliwości, aby stawiać pomniki, obeliski, ku czci SS, UPA czy NKWD - nie ma na to zgody. Ten pomnik, który powstał w Hruszowicach też nie miał takiej zgody. Został postawiony nielegalnie - podkreślił Szwagrzyk.

Mówił także o zjawisku tzw. "dzikiej archeologii", które panuje na cmentarzach i miejscach pochówku na Ukrainie. - Są miejsca gdzie szczątki "naszych" znajdują się na terenach badanych przez przez niebezpieczne, uzbrojone grupy poszukiwaczy bursztynów. Nawet policja się tam nie zapędza, bo te prace to przemysł - mówił Szwagrzyk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(33)
Gość
5 lata temu
No, to nam dziękują za wsparcie. Mamy czcić bandytów z UPA? A zamknąć granicę dla Ukraińców, moment im się odechce wojowania. W końcu są poza Schengen, mamy prawo docisnąć im śrubę. Chyba zaczynam rozumieć Putina.
Ja
5 lata temu
Kazdy, kto kupuje od ukrainca, pozwala na to by wykonywal dla niego prace jest zdrajca i pluje na bestialsko pomordowane ofiary. Jak tylko slysze dzindybry w ich wykonaniu odwracam sie na piecie, przynajmniej tyle moge zrobic, pochodze z regionu sasiadujacego z ukraina i od starszych sasiadow nasluchalem sie, jako mlody chlopak bylem pewny, ze klamia, nie moglem uwierzyc, ze czlowiek czlowiekowi moglby takie diabelskie rzeczy robic
Robert
5 lata temu
Jade odebrac dom i ziemię mojego dziadka pod Lwowem 😎👊
mario80
5 lata temu
Co ty gosciu za bzdury piszesz??!!!! Jakby zgwalcili Tobie np. Sister badz dziewczyne tez bus to miedzy bajki wsadzil????????!!!! Przemysl I napisz nowy tekst.....
rezun-one
5 lata temu
Mam 74 lata i od zawsze od kiedy pamiętam UPOwcy zawsze stawiali Polsce warunki. Przez całe lata Hofman nie mógł nakręcić swojego "Ogniem i Mieczem", bo zawsze ktoś się wcinał. Kiedyś mówiono że to ZSRR, po jego upadku wyszło szydło z worka, Ukraińscy i Polscy Upowcy skutecznie torpedowali każdą wzmiankę o mordach ukraińskich na Polakach, tak zresztą jest do dziś. Wielu Ukraińców w sejmie robi wszystko by w Polsce był jak największy bałagan, oni liczą na nasze wschodnie tereny. Pamiętają co im obiecał Cesarz Franciszek Józef za zdradę Rosji, znakomitą część tego już dostali. Niedługo okaże się że to oni są beneficjentem I Rzeczpospolitej, a my to Wielkopolska jedynie, jak to za Mieszka I bywało.
rfff
5 lata temu
No to czołgami odbić Lwów i wtedy pokopiecie swobodnie.
neo
5 lata temu
Skoro im się nie podoba - zawsze mogą przecież wrócić na Ukrainę, o co gorąco apelujemy. Niech każdy ma swój kraj i w swoim kraju rządzi się tak, jak chce.
Wolna polska ...
5 lata temu
Wywalic wszystkich Ukraińców z polski co do jednego zamknac granice wjazdu na teren polski
dojna zmiana
5 lata temu
No to ładnie,już nawet upaińcy wypieli się na pis...hahaha
Gggg
5 lata temu
Tempic ukraincow jak niewilnikow
SS
5 lata temu
Wypad Ukraińcy z Europy nie pasujecie tutaj macie mentalność azjatycka
Wacław
5 lata temu
Yebat' samostijnu Ukrainu!
Bodek510
5 lata temu
To w końcu, Hrubieszów czy Hruszowice
liciek123.56
5 lata temu
Co sie musi jeszcze stac jak musza Ukraincy jeszcze nacharkac nam w twarz zebysmy otrzezwieli i przestali wchodzic Ukrainca w cztery litery ??? Musimy jak najszybciej poprawic wielopoziomowe i wieloplaszczyznowe stosunki z Rosja! To jest Nasza polska racja stanu !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić