Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|
aktualizacja

Izrael nie radzi sobie z nastoletnią blondynką. Dziewczyna jest nową ikoną palestyńskiego oporu

13
Podziel się:

Niebieskooka, palestyńska nastolatka z burzą blond włosów, stała się symbolem oporu przeciwko izraelskiej okupacji. Świat szaleje na punkcie Ahed al-Tamimi. Izraelscy sędziowie i wojskowi głowią się co zrobić. Znany publicysta grozi ukaraniem dziewczyny "w ciemnościach, bez świadków". Izrael znowu przegrywa wojnę propagandową z Palestyńczykami. Przeciwstawić może tylko brutalną siłę.

Ahed al-Tamimi w izraelskim sądzie wojskowym na Zachodnim Brzegu Jordanu
Ahed al-Tamimi w izraelskim sądzie wojskowym na Zachodnim Brzegu Jordanu (ap/east news)

Media z całego świata śledzą każdy krok 16-letniej Palestynki, Ahed al-Tamimi z Zachodniego Brzegu Jordanu. Teraz dziennikarze walczą o zdjęcia z sali sądowej, gdzie wojskowy sędzia znowu przedłużył areszt dla dziewczyny. Nikt dokładnie nie wie, co z nią zrobić, a prokuratura ma jeszcze kilka dni, żeby przedstawić zarzuty i udowodnić, że jest niebezpieczna.

Kilka dni wcześniej żołnierze w środku nocy weszli do domu rodziny al-Tamimi we wsi Nabi Saleh i pod bronią wyprowadzili zakutą w kajdanki dziewczynę. Bezpośrednim powodem zatrzymania była kolejna przepychanka z jej udziałem. Izraelscy żołnierze podczas patrolu zatrzymali się przed domem, a Ahed z koleżanką postanowiły się z nimi skonfrontować. Internet szybko podbił krótki film pokazujący krzyczącą blondynkę, która kopie i policzkuje uzbrojonego żołnierza.

Zobacz także: Ahed al-Tamimi podbija podbija internet. Nie ochorni jej to przed więzieniem. Zobacz nowy symbol buntu Palestyńczyków

Niepokonana ikona oporu

Ahed al-Tamimi szybko stała się ikoną oporu młodego pokolenia Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji i żydowskiemu osadnictwu na Zachodnim Brzegu Jordanu. W mediach pojawia się od lat. Po raz pierwszy stało się o niej głośno, gdy w 2012 r. mała, blond dziewczynka wygrażała pięścią żołnierzom. Dwa lata później gryzła w rękę żołnierza, który usiłował aresztować jej brata. Regularnie przy tym uczestniczy w staraciach z wojskiem i demonstracjach. Teraz patriotyczni, palestyńscy artyści malują jej portrety w bohaterskich pozach.

Izraelczycy są bezradni. Czego nie zrobią, stawia ich to w złym świetle. Jeżeli nie zareagują, to tylko zachęcą kolejnych, młodych ludzi do stawiania oporu. Z kolei rozwiązania siłowe ściągają na nich gromy z całego świata. Jak zauważyła najpoczytniejsza izraelska gazeta Jediot Aharonot, al-Tamimi przemawia do ludzi na Zachodzie, bo niebieskie oczy i blond włosy powodują, że nie wygląda jak Arabka.

Znany izraelski publicysta Ben Caspi posunął się nawet do gróźb na łamach dziennika Maariv. "Powinniśmy spowodować, że przy innej okazji zapłacą, po ciemku, bez świadków i kamer". To zdanie wywołało burzę także w państwie żydowskim i zostało podchwycone przez media na całym świecie, choć pojawiło się wyłącznie w hebrajskojęzycznym wydaniu gazety. Nie zabrakło pytań o to, jaką karę Ben Caspi wymyślił dla nastolatki. Wyjaśnienia i sprostowania tego, co autor miał na myśli wydrukowano już po angielsku, na użytek zewnętrzny. O tym, że sami Izraelczycy są podzieleni w odniesieniu do traktowania nastolatki, świadczy hebrajski napis "Ahed al-Tamimi jest bohaterką" na murze w Tel-Awiwie.

Chodzi o znacznie więcej, niż wizerunek

Al-Tamimi nie jest jedynym symbolem obecnej fali protestów przeciwko Izraelowi. W Strefie Gazy ikoną stał się Abu Tuarayya, Palestyńczyk, który stracił obie nogi podczas wojny z Izraelem w 2008 r. Teraz został zastrzelony przez snajpera podczas protestów przeciwko przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Wojsko nie chce komentować raportu z sekcji zwłok ujawnionego przez agencję AFP, z którego wynika, że Abu Tuarayya zginął od postrzału w głowę.

Ahed al-Tamimi i podobni jej, nastoletni Palestyńczycy nie są tylko problemem dla Izraelczyków przegrywających batalię o wizerunek kraju na świecie. Są zapowiedzią zbliżającej się burzy. Mur oddzielający Izrael od Zachodniego Brzegu Jordanu chroni obywateli państwa żydowskiego, ale dusi kolejne Palestyńczyków pozbawionych wiary w porozumienie pokojowe, o którym mówią ich ojcowie. Młodzi ludzie po prostu się buntują. Wychodzą na ulice, rzucają kamieniami, a czasem atakują żołnierzy lub cywilów nożami, a nawet śrubokrętami. Często giną. To nie ma znaczenia. Oni nie mają planu. Tu chodzi o sam protest i wyrażenie frustracji. Pokazanie, że skoro oni nie mogą normalnie żyć, to zakłócą też życie Izraelczykom. Najwyżej zginą lub trafią do więzienia. To właśnie symbolizuje Ahed al-Tamimi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Marcin
5 lata temu
Oczywiście powinien jej odstrzelić łeb. Wtedy mądrala Kociszewski napisałby, że Izrael strzela do dzieci.
`POlak
5 lata temu
wg mnie Izrael jest dla Palestyńczyków takim samym okupantem jak Niemcy w okresie II wojny dla Polaków, i przypomnę, że Polacy walczący o swoją wolność również byli przez nazistów nazywani bandytami
Ignorant.
5 lata temu
Ojciec dumny z corki ale sam doopy nie ruszy.Oni czesto wykorzystuja dzieci i nastolatki.Nie bronie Zydow ale z oodleglosci 20m. naprawde nie widac co dzieciak trzyma w reku,ranat czy kamien.
nick
5 lata temu
Żydzi lubią tradycję - kiedyś kamieniowali................
kmmk
5 lata temu
''baby chcą równouprawnień dobrze walnąć tak żeby szczęke złamć'' - polska kraj mysliwych,pedofili i damskich bokserow....dzizas zaoraj to klepisko plizzz
Pokemon
5 lata temu
Ludzie to rak toczacy Ziemie.
Hora madka
5 lata temu
Oni zachowują się nieładnie wobec tej dziewczyny,powinni ją przeprosić.
Artaxerxes
5 lata temu
Po pierwsze - nie ma niebieskookich blondynek wśród Palestyńczyków. Po drugie osoba, która atakuje uzbrojonego funkcjonariusza służb jest albo głupia albo szalona. Po trzecie gdyby Izrael chciał się pozbyć kłopotu to już by się pozbył. Po czwarte nie wiedziałem że portal wp opanowali antysemici
WFGg
5 lata temu
Wygląda jak Polka. Trzymać łapy z daleka od niej bo pożałujecie.
asr
5 lata temu
baby chcą równouprawnień dobrze walnąć tak żeby szczęke złamć
sdf
5 lata temu
strzelił bym jej w głowe
meh
5 lata temu
Fakt, że nastolatka ale prawidłowo. Żołnierz mógłby oddać i to porządnie gówniarze, która naoglądała się za wiele filmów. U nas jest nietykalność policjantów, żołnierzy itd i tam podobnie.
Jack
5 lata temu
To Palestyńczycy są okupantami na rdzennie izraelskiej ziemi. To Kanaan, Ziemia Obiecana Izraelitom w Biblii. Arabscy barbarzyńcy zagarnęli tę ziemię pod nieobecność Izraelitów wypędzonych z tych ziem po 70 r przez Rzymian. Palestyna dla Izraela!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić