o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Jak wybrać lodówkę? Na co zwrócić uwagę?

Podziel się

Wbrew pozorom wybór lodówki nie jest łatwy. Współcześnie urządzenia różnią się od siebie nie tylko mocą czy pojemnością, ale również różnorodnymi funkcjami, dzięki którym użytkowanie sprzętu staje się łatwiejsze. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki.

Jak wybrać lodówkę? Na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać lodówkę? Na co zwrócić uwagę? (materiały partnera)
bErHFDpN

1. Jaką lodówkę kupić?
2. Lodówka wolnostojąca i do zabudowy – czym się różnią?
3. Co wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki?
4. Ranking lodówek – pierwsza pomoc przy wyborze chłodziarki

Jaką lodówkę kupić?

Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez lodówki. To zazwyczaj jedno z pierwszych sprzętów AGD kupowanych do nowo urządzanego mieszkania. Mimo szerokiego wyboru lodówek zakup urządzenia nie jest łatwy. Tym bardziej że producenci chłodziarek oferują coraz ciekawsze rozwiązania, które ułatwiają gotowanie i spełnianie codziennych obowiązków.

Obecnie przy wyborze sprzętu zwrócić uwagę należy nie tylko na cenę, pojemność czy moc, ale również szereg innych aspektów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dzięki czemu sprzęt dopasować można do własnych preferencji, ilości korzystających z lodówki domowników, a także powierzchni mieszkaniowej.

bErHFDpP

Wybierając lodówkę, warto wziąć pod uwagę również jej klasę energetyczną, która wpływa na koszt eksploatacji, a także środowisko naturalne. Z tego względu warto zastanowić się nad zakupem nowej lodówki nie tylko w przypadku awarii lodówki, ale również w momencie, gdy urządzenie jest przestarzałe i pobiera dużo energii.

Lodówka wolnostojąca i do zabudowy – czym się różnią?

Kuchnie do zabudowy cieszą się od kilku lat niesłabnącą popularnością. Taki rodzaj aranżacji wymaga doboru specjalnych urządzeń AGD. W większości przypadków nie sprawdzają się standardowe modele wolnostojące. Obudowanie standardowej lodówki może uszkodzić zarówno zabudowę kuchenną, jak i sam sprzęt. Dodatkowo użytkowanie chłodziarki może stać się niebezpieczne. Zabudowa lodówki wymaga specjalnego systemu wentylacji i chłodzenia. W przeciwnym razie sprzęt narażony jest na uszkodzenie, przegrzanie czy też spalenie.

Z tego powodu do kuchni zabudowanej lepiej wybrać modele przeznaczone specjalnie do zabudowy, które umożliwiają montaż frontu kuchennego. Wybierając lodówkę do zabudowy, warto pamiętać, że jej pojemność jest zazwyczaj mniejsza w porównaniu do modeli wolnostojących o tych samych wymiarach.

bErHFDpV

Co wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki?

Podczas zamiany mieszkania lub awarii sprzętu wiele osób zastanawia się jaką lodówkę kupić. Tym bardziej że z roku na rok przybywa coraz więcej funkcjonalności, przez co wybór staje się coraz trudniejszy.

Pierwszy istotny aspekt przy wyborze lodówki to dopasowanie jej do wnętrza i aranżacji. Ważny jest zarówno rozmiar urządzenia, jak i jego wygląd.

Wielkość lodówki wpływa z kolei na pojemność chłodziarki. Na jedną osobę powinno przypadać 120-130 litrów. Każdy kolejny domownik to z kolei dodatkowe 30 litrów.

bErHFDpW

Kolejny warty przemyślenia aspekt to klasa energetyczna lodówki, czyli ilość energii, jaką zużywa urządzenie. Najkorzystniejsze finansowo w eksploatacji są urządzenia klasy A+++. Jednocześnie, ze względu na niewielką ilość pobieranej energii, to również urządzenia najbardziej przyjazne dla środowiska. Wysoka klasa energetyczna wpływa jednak na cenę lodówki, która jest zazwyczaj o kilkaset złotych większa niż koszt chłodziarki o innej klasie.

Istotne jest również, w którą stronę otwierają się drzwi lodówki. Wszystko to najlepiej przemyśleć jeszcze podczas planowania aranżacji kuchni. Dobór odpowiedniego urządzenia pozwoli

Standardem w lodówkach stała się już funkcja no frost, która zapobiega powstawaniu lodu we wnętrzu chłodziarki, a także zapewnia odpowiednią wilgotność. W efekcie niepotrzebne jest regularne rozmrażanie urządzenia, co było konieczne w sprzętach starszego typu. Opcja no frost zwiększa również funkcjonalność urządzenia i pomaga zachować czystość.

Warto, aby lodówka była wyposażona również w filtr antybakteryjny, który zapobiega powstawaniu pleśni i psuciu się produktów spożywczych. Do rozwiązań pomagających zachować w chłodziarce higienę należy również aktywny generator jonów, który neutralizuje powstanie pleśni i grzybów.

bErHFDpX

Obecnie lodówki wyposażone są również w szereg innych przydatnych funkcji, np. wymuszony obieg powietrza, który zapewnia równomierne chłodzenie w całym urządzeniu. Oprócz tego wygodna z punktu widzenia użytkownika jest funkcja szybkie zamrażania.
Ciekawą opcją są również komory z osobną regulacją temperatury, przeznaczone specjalnie do przechowywania mięsa, ryb czy owoców morza. Dzięki odpowiedniemu chłodzeniu takie produkty dłużej zachowują świeżość.

Ranking lodówek – pierwsza pomoc przy wyborze chłodziarki

Biorąc pod uwagę, jak wiele aspektów należy przemyśleć przy zakupie lodówki, proces ten może stać się niezwykle czasochłonny.

W takim wypadku przydatny może stać się ranking lodówek, który zbiera w jednym miejscu najważniejsze parametry urządzeń, prezentując zarówno plusy, jak i minusy sprzętu. Dzięki temu nie trzeba tracić dużej ilości czasu na samodzielne szukanie informacji oraz opinii o sprzęcie.

bErHFDqq
Artykuł sponsorowany
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić