Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Katarzyna Romik
|

Japonia. 19 ofiar tajfunu Hagibis, kilkanaście osób zaginionych i katastrofalne zniszczenia

2
Podziel się:

Tajfun Hagibis, który uderzył w Japonię, zabił co najmniej 19 osób. 16 kolejnych służby uznają za zaginione. W całym kraju rannych zostało 100 osób, a kilkaset tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu.

Tajfun Hagibis uderzył w Japonię. Zniszczenia w mieście Ichihara, w prefekturze Chiba
Tajfun Hagibis uderzył w Japonię. Zniszczenia w mieście Ichihara, w prefekturze Chiba (East News, Yomiuri Shimbun)

Służby prowadzą akcje ratunkowe w środkowej części Japonii oraz na wschodzie i północy kraju. Tam z powodu ulewnych deszczy pojawiły się powodzie i lawiny błotne. Ministerstwo obrony Japonii podało, że w akcji uczestniczy 27 tysięcy członków sił samoobrony do akcji ratowniczych i humanitarnych.

Azjatyckie agencje informacyjne podają, że jednym z najbardziej zniszczonych rejonów jest położone w środkowej części wyspy Honsiu miasto Nagano. Zerwał się tam brzeg rzeki Chikuma, powodując ogromną powódź w dzielnicach mieszkalnych.

Władze szacują, że w niektórych miejscach poziom wody powodziowej może dochodzić nawet do 5 metrów. Wielka woda pochłonęła wiele domów i obiektów w mieście, w tym oczyszczalnię ścieków i pociągi dużych prędkości, które stały na stacji kolejowej w pobliżu Nagano.

Zobacz także: Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

Ewakuację zalecono 6 milionom obywateli, którzy mieszkają na największej wyspie Japonii, Honsiu. Od soboty wstrzymano większość połączeń kolejowych, a lotniska na obszarze metropolitalnym Tokio są zamknięte. Niewykluczone, że ruch zostanie przywrócony w niedzielę.

Ministerstwo ds. gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki poinformowało, że w 12 prefekturach zgłoszono co najmniej 48 osuwisk ziemi i wichur, a dziewięć rzek wylało.

Władze ostrzegają w niedzielę o rosnącym zagrożeniu powodziowym w regionie Kanto we wschodniej Japonii. Sytuacja w stołecznym regionie i w samym Tokio stopniowo wraca do normy.

Tajfun Hagibis uderzył w sobotę wieczorem czasu lokalnego w największą japońską wyspę Honsiu. Później stolicę kraje nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7.

Eksperci ostrzegali, że także po przejściu tajfunu mogą się pojawić kolejne powodzie lub podtopienia i lawiny błotne. W wielu prefekturach otaczających stolicę zaczęto bowiem awaryjnie wypuszczać wodę z zapór.

Źródło: rmf24.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Byk
3 lata temu
Politycy obiecują nam zostać drugą Japonią. Prądu już nie ma.
Grzegorz
3 lata temu
To karma za eksperymenty na ludziach za czasów wojny oraz działalność yakuzy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić