Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Wróblewski
|
aktualizacja

Jarosław Kaczyński pisze list do ojca Rydzyka. Popłynęły ciepłe słowa

134
Podziel się:

"Bardzo się cieszę, że tylu absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z powodzeniem działa na rzecz dobrej zmiany, że wspólnie wykuwamy lepszą przyszłość naszej ojczyzny" – napisał w liście Jarosław Kaczyński z okazji inauguracji roku akademickiego w WSKSiM, szkole ojca Tadeusza Rydzyka.

Jarosław Kaczyński i o. Tadeusz Rydzyk
Jarosław Kaczyński i o. Tadeusz Rydzyk (PAP, Tomasz Gzell)

List od prezesa PiS odczytała posłanka Anna Sobecka.

"Ta uczelnia nie byłaby tym, czym obecnie jest gdyby nie zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli" – napisał prezes PiS.

Jak stwierdził, "było to możliwe (...) za sprawą skromnego redemptorysty. To wysiłki Jego Magnificencji Rektora-Założyciela o. Tadeusza Rydzyka, jego niespożyta energia, żelazna wola oraz wizjonerska myśl, a także umiejętność jednoczenia innych wokół wspólnej, wielkiej sprawy doprowadziły do powstania WSKSiM" – zauważył.

"Nie można też pominąć wkładu tylu roczników wspaniałych młodych ludzi, którzy wstąpili w te mury, by pogłębiać swoją wiedzę oraz rozwijać obywatelski i społecznikowskie pasje" – wskazał Kaczyński w liście.

Odnosząc się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezes napisał: "przypominam nam ona dobitnie, że o wolność, o niepodległość, o państwo polskie trzeba nie tylko walczyć, ale także umieć o te wywalczone krwią naszych przodków dobra dbać pracowicie na co dzień".

"Uznania dla architekta tego dzieła: o. Rydzyka"

List napisał także Mateusz Morawiecki. "Wiara katolicka spotęgowana siłą rozumu i miłością do ojczyzny stanowi fundament waszego systemu wartości, który uczyniliście życiowym drogowskazem" – stwierdził w nim premier.

Podziękował o. Rydzykowi. "W dniu, w którym uroczyście rozpoczynacie państwo kolejny rok pracy i nauki, pragnę przekazać wyrazy uznania i zapewnienia o mojej pamięci twórcy i architektowi tego dzieła – o. Tadeuszowi Rydzykowi, JM o. Rektorowi, wysokiemu Senatowi, kadrze naukowo-dydaktycznej oraz wszystkim studentom uczelni" – napisał.

Premier ocenił w liście, że nie sposób nie podkreślić "wielkiej roli kulturotwórczej ośrodków akademickich jako środowisk budujących polską tożsamość i wypełniających misję kształcenia elit państwowych, a poprzez pomnażanie dorobku nauki, współtworzących życie społeczne i gospodarcze naszego kraju".

"Od blisko 20 lat tworzycie imponujące dzieło służące wspólnemu dobru rozumianemu w wielu wymiarach – rodzinnym, akademickim, społecznym i narodowym – podkreślił szef polskiego rządu" – ocenił Morawiecki.

Premier podziękował za tworzenie i rozwijanie tego ośrodka naukowego.

"Tutaj, w Toruniu, doskonale zdajecie sobie sprawę, jak bardzo ważne jest wiedzieć dokąd jako naród i państwo zmierzamy, ale też skąd jako naród i państw przychodzimy" – stwierdził szef rządu w liście.

O toruńskiej szkole nie zapomniał także prezydent. "Niechaj państwa praca, tak istotna i cenna dla Polski, z tym i każdym kolejnym rokiem przynosi coraz lepsze owoce. Tegoroczna inauguracja ma charakter szczególny, gdyż odbywa się w wyjątkowym czasie – obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed stu laty odrodziła się Rzeczpospolita akademicka. Nie sposób przecenić sług uczonych i studentów w duchowych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej i wiary Polaków w odzyskanie własnego suwerennego państwa w okresie zaborów" – wskazał w liście Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(134)
Niepokorny
4 lata temu
Czy władza wysłała o takiej samej trści listy do innych uczelni?
Homik
4 lata temu
Zdrajcy narodu wspołpracuja z watykanska mafią
Joker
4 lata temu
Poniżej krytyki .
Gość
4 lata temu
Od ognia, wody, wojny, głodu... i PISKLERU wybaw nas, Panie!
53
4 lata temu
Urbi et orbi
gonia
4 lata temu
chyba goraca kasa popłynęła
wykształcony ...
4 lata temu
Brawo PIS wygrał wybory uzyskał 33% głosów, połowa Polaków nie zaglosowała, z prostej matematyki wychodzi że jakby wszyscy zagłosowali to PIS uzyskał by 66%. I to jest fakt.
avenger_69
4 lata temu
Kler nie potrzebuje ludzi światłych i wykształconych, kler ptrzebuje ciemnoty i zacofania. Elektorat Pisu to jest właśnie ta grupa społeczna, która wpisuje się idelnie w prawdziwych parafin, ślepo wierzących prymitywów.
QWERTY
4 lata temu
Był hołd pruski jeszcze trochę to wasale z PiSu złożą hołd Rydzykowi w Toruniu.
Ursyn Martini
4 lata temu
Wykształcili młodzież w szkołach powszechnych.Teraz biorą się za szkolnictwo wyższe. Rośnie pokolenie bigotów niesamodzielnie myślących i wrogów racjonalnej nauki. Ciemnota i zabobony niszczą naród i stawiają polskie społeczeństwo na poziomie ogona Europy. Kler niszczy państwo od wieków i robi to obecnie . Polacy obudźcie się wreszcie.
polak
4 lata temu
Z tej uczelni wyjdzie armia "żołnierzy " do walki o "dobrą zmianę" szkopuł w tym że za pieniądze tych którzy się z tym nie zgadzają.
Czopek
4 lata temu
Trzej królowie i kadzidło
Monka
4 lata temu
"Skromny redemptorysta"...ha ha ha,ale jaja!
zmartwiona Po...
4 lata temu
Jak każdą mafię ciężko będzie to rozbić, szczególnie, że bierze w tym udział władza. Ale i w tym dzbanie kiedyś sie urwie ucho. Nadzieja w młodym pokoleniu, które już ma tego dosyć.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić