Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

Jest reakcja Izraela na decyzję Dudy

54
Podziel się:

"Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował TK" - głosi stanowisko ministerstwa spraw zagranicznych Izraela.

Prezydent poinformował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN
Prezydent poinformował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN (PAP, Rafał Guz)

Izraelskie MSZ oświadczyło, że kontynuuje dialog z polskimi władzami, ale "z rezerwą" odnosi się do nowelizacji ustawy o IPN.

Stanowisko resortu opublikowała PAP. Nastąpiło to po ogłoszeniu decyzji Andrzeja Dudy ws. ustawy. Prezydent poinformował, że podpisze nowelizację. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy nie ogranicza ona w sposób nieuprawniony wolności słowa.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Projekt wywołał zamieszanie na arenie międzynarodowej. O wycofanie przyjętych przez Polskę rozwiązań apelował wcześniej m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu. Departament Stanu USA przestrzegł z kolei, że następstwem jego wprowadzenia może być zachwianie strategicznych relacji Polski. Włącznie z USA i Izraelem.

Zobacz także: Jaki: jako elity mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić