Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|
aktualizacja

Już 41 ofiar koronawirusa. 11 chińskich miast odizolowanych

2
Podziel się:

Istniej ponad tysiąc potwierdzonych przypadków wirusa 2019-nCoV. Pod obserwacją pozostaje prawie 8 tys. osób. W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach częściowo odcięto miasta, które obejmują od 30 do 40 mln mieszkańców.

Koronawirus się rozprzestrzenia, wzrasta liczba ofiar
Koronawirus się rozprzestrzenia, wzrasta liczba ofiar (PAP/EPA, Wu Hong)

Najnowszy bilans ofiar koronawirusa z Chin wynosi 41 osób. Istnieje co najmniej 1287 potwierdzonych przypadków infekcji. Pod obserwacją pozostaje 8420 osób. Wirus 2019-nCoV pojawia się w coraz nowych krajach. Trzeci przypadek potwierdzono w nocy we Francji, drugi w USA, a pierwszy w Australii. Zakażenie występuje również w Korei Południowej, Japonii, Nepalu, Tajlandii, Singapurze, Wietnamie i Tajwanie - wylicza washingtonpost.com.

Koronawirus w Chinach

W Chinach, gdzie wykryto wirus, przynajmniej częściowo odizolowanych zostało 11 miast w środkowej prowincji kraju Hubei - informuje cnn.com. Chiński rząd stara się nie dopuścić do rozprzestrzenienia koronawirusa. Zakazu transportu różnego poziomu obejmują Wuhan, Ezhou, Huanggang, Chibi, Xiantao, Zhijiang, Qianjjiang, Huangshi, Xianning i Yichang. Wszystkie miasta obejmują od 30 do 40 mln mieszkańców.

Zamykane są stacje kolejowe, dworce autobusowe, międzymiastowe połączenia lub uniemożliwiane jest prywatne poruszanie na określonych drogach. Od niedzieli w Wuhan zacznie obowiązywać zakaz poruszania się dla pojazdów. Wyjątkiem są bezpłatne autobusy, samochody dostawcze czy auta, którymi jeżdżą urzędnicy.

Chińskie władze odwołują targi świątynne towarzyszące Wiosennemu Festiwalowi (Chiński Nowy Rok), aby uniknąć dużych gromadzeń publicznych, na których rozprzestrzeniał się wirus przenoszony drogą powietrzną. W Wuhan zmarł młody, zdrowy mężczyzna co wywołało jeszcze większe obawy związane z wirusem. Dotychczas większość zgonów stanowiły osoby powyżej 60 roku życia. Zarażona została również 2-letnia dziewczynka. W stanie krytycznym jest 237 osób.

Zobacz także: Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

Chiński rząd walczy z wirusem 2019-nCoV

Chiński rząd rozmieszcza kolejne zespoły medyczne w Wuhan. Wysłano personel wojskowy i dodatkowych pracowników służby zdrowia. Łącznie odpowiednio 135 i 1230 osób, a kolejne są w stanie gotowości. Chiński system medyczny ma problem w związku z pojawiającymi się informacji o zatłoczonych szpitalach czy malejących zapasach. Chiny na walkę z wirusem zaciągnęły 290 mln dolarów pożyczki. Wirus jest tym bardziej groźny, że można się nim zarazić nawet od osoby, która nie ma objawów.

Amerykańscy i brytyjscy epidemiolodzy prognozują, że za 10 dni w samym Wuhan będzie około 250 tys. zarażonych. Według ekspertów by choroba przestała się rozprzestrzeniać, konieczne byłoby zapobieżenie między 72 a 75 proc. zarażeń. Co więcej ograniczenia podróży są bardzo mało skuteczne: zredukowanie 99 proc. podróży z i do Wuhan zmniejszy rozprzestrzenianie się epidemii poza miasto o jedynie 24,9 proc.

Donald Trump chwali Chiny

Działania na rzecz powstrzymania wirusa 2019-nCoV chwali Donald Trump. Podziękowania na ręce prezydenta Chin Xi Jinpinga złożył w momencie, gdy w Senacie trwały przesłuchania ws. procedury impeachmentu. W Stanach Zjednoczonych pod kątem zakażenia dodawane są kolejne osoby. Mimo to dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób zakaźnych powiedział, że koronawirus nie stanowi większego zagrożenia dla Amerykanów, jednak służby traktują go poważnie.

Źródło: washingtonpost.com/cnn.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(2)
Olo
2 lata temu
Nie nadaremno kryska figuerez powiedziała, ze planeta jest przeludniona i podejmą wszelkie środki by to zmienić.
Czytający
2 lata temu
Trampek chwali Chiny.Autorytet w dziedzinie epidemiologii się odezwał! Na pewno im to pomoże!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić