Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Hrynkiewicz
|

Karetki będą jeździć na sygnale - w dzień i w nocy

11
Podziel się:

Pojazdy ratownictwa medycznego uczestniczące w proteście, przez tydzień będą transportowały pacjentów z użyciem sygnałów dźwiękowych i świetlnych. To protest ratowników, którzy domagają się m.in. podwyżek płac. Akcja ruszyła w poniedziałek.

Karetki będą jeździć na sygnale - w dzień i w nocy
(Wikimedia Commons CC BY)

Od 12 czerwca od godziny 16.00 do kolejnego poniedziałku do godziny 16.00 ratownicy medyczni będą jeździć karetkami na sygnałach 24 godziny na dobę - również w nocy - poinformował Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego.

- Każdy nasz przejazd zarówno do pacjenta jak i z pacjentem do szpitala, bez względu na to, czy sytuacja tego wymaga, czy nie, odbywał się będzie przy włączonych sygnałach - powiedział portalowi Rynek Zdrowia Piotr Dymon, II wicerzewodniczący PRRM.

- Ratownicy są zdeterminowani - tak bardzo, iż proponują strajk głodowy - powiedział z kolei Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. W ten sposób odniósł się do pojawiających się w mediach informacji o możliwych głodówkach ratowników. Podkreślił, że takie rozwiązanie to jednak wielka ostateczność, bo oznaczałoby wykluczenie wielu osób z pracy i braki w obsadach karetek - a te byłyby odczuwalne dla pacjentów.

Ratownicy swój protest rozpoczęli 24 maja. Pierwszym jego etapem było oflagowanie budynków oraz oznaczenie pojazdów i odzieży specjalnym logo informującym o proteście. Godzina rozpoczęcia protestu - jak wyjaśniał portalowi Rynek Zdrowia Roman Badach-Rogowski - jest symboliczna, bo jeśli przeczytać "16.00" bez kropki, to wyjdzie 1600, czyli kwota podwyżki, którą ratownicy chcą, by przyznano im najpóźniej za rok.

Wśród postulatów ratowników są także m.in. upaństwowienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przyspieszenie prac nad projektem tzw. dużej nowelizacji ustawy o PRM i pozostawienie w projekcie m.in. zapisów dotyczących etatyzacji oraz trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego.

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy - niezależnie od formy zatrudnienia - z czego 400 zł ma zostać przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł (do łącznej kwoty 800 zł na etat przeliczeniowy w postaci dodatku do wynagrodzenia) - od 1 lipca 2018 roku.

Resort deklaruje, że podjęło działania, by zrealizować zapowiedź 800 zł podwyżek dla ratowników medycznych. Urzędnicy przypominają, że trwają prace nad upaństwowieniem systemu ratownictwa medycznego. Projekt zakłada, iż umowy na świadczenia zdrowotne z ratownictwa medycznego będą realizowane przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz spółki kapitałowe, w których co najmniej 51 proc. udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub uczelni medycznych.

Resort zdrowia wskazuje również, że trwają zaawansowane prace nad tzw. małą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dotyczy ona dyspozytorni medycznych, dyspozytorów medycznych oraz przejęcia przez ministra właściwego do spraw zdrowia zadania utrzymania Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego od ministra właściwego do spraw administracji.

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(11)
Troll
5 lata temu
upaństwowienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - kto to pisał? , prawda, jest ten orzel pióra : oprac. Adam Hrynkiewicz13.06.17 (00:53) - w nocy myślenie nie wychodzi.
asdeq
5 lata temu
Dokladnie niech sie wezma za robote. Bo jak przyjerzdzaja to z laska i grymasem hamskie buractwo. nie rozpisuje sie bo pewnie jak i wczorajszy moj komentarz zniknie :P brawwo admin ;)
Hggg
5 lata temu
I bardzo dobrze. Osoby, od których zależy moje zdrowie i życie powinny zarabiać nie mniej niż średnia krajowa!
July
5 lata temu
Nie mogą sobie dorobić po dzieciaku albo po dwóch i skorzystać z 500+?
Ja
5 lata temu
Komu jak komu ale akurat im się należy, stan naszej służby zdrowia jest w opłakanym stanie, kasa płynie na lewo i prawo a tym co się należy to nie ma.Do czego doszło w tym chorym kraju!!!
kolega
5 lata temu
niech ludzi zaczną leczyć w Lubaniu są tylko dwie karetki a jak dzwoni się po pomoc to nigdy jej nie ma. zacznijcie leczyć ludzi i inwestować w sprzęt a nie czekacie aż Jurek Owsiak przyjdzie z wielką orkiestrą i pomocą
a
5 lata temu
niech się lepiej za robotę wezmą. Wielką łaskę robią, że do człowieka przyjeżdżają i wielce pyskują, jak pacjent wymaga leczenia szpitalnego i każe się im zawieźć do konkretnego szpitala, tam gdzie się pacjent leczy. Nie ma już czegoś takiego jak rejonizacja ale ludziom ciemnoty wciskają.
ca
5 lata temu
nieuzasadnione użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych ...tak pozycja figuruje chyba w taryfikatorze mandatowym
Pracownik
5 lata temu
Też chce 800 zł podwyżki. Ostatnio dostałem 20 zł.
Kaja
5 lata temu
Sygnał dźwiękowy i świetlny jest zastrzeżony dla pojazdów uprzywilejowanych i w razie wyższej konieczności. Nadużywanie tych przywilejów jest niezgodne z prawem! Tylko, kto obecnie przejmuje sie przepisami?
antek
5 lata temu
Kasa z ministerstwa poszła do Rydzyka i teraz jest problem ???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić