Tomek Orszulak| 
aktualizacja 

Katastrofa smoleńska. Szokujące wyniki ekshumacji ciała gen. Bronisława Kwiatkowskiego

206
Podziel się:

Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Teraz ujawniono, że w jego trumnie znaleziono szczątki innych osób.

Katastrofa smoleńska. Szokujące wyniki ekshumacji ciała gen. Bronisława Kwiatkowskiego
(PAP, Jacek Bednarczyk)

Do najnowszych wyników ekshumacji generała dotarł "Fakt". Według dziennika, w jego trumnie znaleziono szczątki jeszcze siedmiu innych osób.

- Przez lata w ogóle nie wiedziałam czy znaleźli mi męża. To teraz się dowiedziałam. Krzyczeć mi się chce na cały świat. Nienawidzę kłamstwa. Siedem lat mnie okłamywali - powiedziała "Faktowi" Krystyna Kwiatkowska, wdowa po generale.

- Myślicie państwo, że chodzi o małe części ciała? To bardzo się państwo mylicie - dodała.

Gen. Bronisław Kwiatkowski od kwietnia 2007 r. był Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych. 15 kwietnia 2010 r. wykonujący obowiązki Prezydenta RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pośmiertne mianował go na stopień generała.

Dworczyk o wynikach ekshumacji gen. Kwiatkowskiego: kolejny przykład niechlujstwa

- To kolejny dramatyczny przykład, jak niechlujnie były przeprowadzane czynności w pierwszych dniach po tragedii w Smoleńsku; w imieniu państwa polskiego trzeba przeprosić - powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

Jego zdaniem, jest to również "kolejny dowód na kłamstwa Platformy Obywatelskiej, która mówiła, że wszystko odbywało się w obecności polskich lekarzy i wszystko było przeprowadzone zgodnie z procedurami".

- W imieniu państwa polskiego trzeba powiedzieć "przepraszam" - powiedział wiceminister.

Z kolei Jacek Sasin z PiS w TVP Info zaznaczył, że domaga się przeprosin od PO. - To pokazuje jak trafna była decyzja, by rozpocząć ekshumacje. Ewa Kopacz, która mówiła, że sekcje były przeprowadzone profesjonalnie, niech teraz przeprosi - powiedział.

- Straszliwym zaniedbaniem rządu Donalda Tuska było dopuszczenie do sytuacji, gdzie ciała wracające ze Smoleńska były chowane bez sekcji i bez identyfikacji. Tłumaczono wtedy, że nie można przeprowadzać ekshumacji, bo przepisy sanitarne tego zabraniają - stwierdził Sasin.

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach ekshumowano 25 maja kolejną ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi. - Ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Na początku kwietnia ub.r. śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy.

Zamiana ciał Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10.

Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju - jak dotąd - cztery.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić