oprac. Violetta Baran| 

Katedra Notre Dame: Każdy może pomóc w odbudowie. Francja uruchomiła międzynarodową zbiórkę

14
Podziel się:

"Razem odbudujemy Notre Dame" - pod takim hasłem francuski rząd uruchomił międzynarodową zbiórkę funduszy na rekonstrukcję zniszczonej przez pożar paryskiej katedry. Każdy może wziąć w niej udział.

Każdy może wspomóc odbudowę katedry Notre Dame
Każdy może wspomóc odbudowę katedry Notre Dame (PAP)

Francuski rząd stworzył wspólną platformę - www.rebatirnotredame.gouv.fr, która ma wspomóc zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej przez pożar paryskiej katedry Notre Dame. Zbiórka jest międzynarodowa, a pieniądze wpłacać można na konto czterech fundacji.

W poniedziałek pożar strawił dach paryskiej katedry Notre Dame i jej iglicę, która zawaliła się pod wpływem ognia. Strażacy z narażeniem życia walczyli z ogniem również wewnątrz świątyni, dzięki czemu uratowali główne dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem.

Okazało się, że udało się uratować około 90 procent znajdujących się tam bezcennych relikwii i dzieł sztuki. Sam budynek jest jednak poważnie uszkodzony i wymaga rekonstrukcji. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że zostanie ona zakończona w ciągu pięciu lat. Według ekspertów może ona jednak potrwać 10-15 lat. Niestety, koszty rekonstrukcji będą gigantyczne.

- Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro - ocenił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Firmy i prywatne osoby już zaoferowały ponad 750 milionów euro. Wśród darczyńców wymieniani są między innymi francuski miliarder Bernard Arnault, magnat François Pinault, rodzina Bettencourt oraz grupa Total, bracia Martin i Olivier Bouygues oraz amerykańska para Henry i Marie-Josée Kravis.

Deklarację pomocy w odbudowie katedry Notre Dame złożył także polski rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić