oprac. Katarzyna Bogdańska| 

Kiedy wrak Tupolewa wróci do Polski? Padła odpowiedź

111

Temat wraku Tupolewa wraca przy okazji każdej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Końca sporu nie widać. Kiedy Rosjanie oddadzą TU-154? Europoseł PiS opowiedział na pytanie, ale daty nie podał.

Spór o wrak Tupolewa cały czas trwa
Spór o wrak Tupolewa cały czas trwa (East News, SPUTNIK/EAST NEWS)

- Wrak Tu-154 kiedyś wróci do Polski, ale pewnie wtedy, kiedy nastąpi zmiana władzy w Rosji - stwierdził europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski w TVP1. Według niego prawda o katastrofie smoleńskiej jest "coraz bardziej widoczna".

- Myślę, że ta prawda ujrzy światło dzienne, kiedy przyjdzie kiedyś następca prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy będzie się nazywał Nawalny, czy jakoś inaczej - powiedział.

Dodał także, że "to jest moment, którego niektórzy ludzie w Polsce się niezwykle obawiają ".

Szef MSZ mówił kilka dni temu, że oczekuje zwrotu wraku. Oświadczył, że nie widzi podstaw do dalszego przetrzymywania go przez stronę rosyjską.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W czerwcu ubiegłego roku Biuro Analiz Sejmowych przekazała MSZ i Prokuratorowi Generalnemu opinię ws. wraku Tu-154M. Wskazano w niej, że po zakończeniu badań, na żądanie Polski, wrak samolotu powinien być wydany w całości, "bez zbędnej zwłoki i w rozsądnym terminie". Ekspert BAS podkreśla, że o ile nie ma porozumienia między państwami, kraj, w którym doszło do wypadku nie powinien jednostronnie przeprowadzać badań wraku, jeśli odbywał on lot zgodnie z prawem międzynarodowym.

Wrak samolotu nadal znajduje się w Smoleńsku. Rosja od dawna deklarowała przekazania Tupolewa i czarnych skrzynek stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu własnego śledztwa ws. katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Rosjanie mieli zasugerować oddanie wraku w zamian za zamknięcie śledztwa smoleńskiego.

Zobacz także: Zobacz także: Niespodziewana deklaracja ws. pomików smoleńskich. W studiu zawrzało
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić