Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Kijów: Rosja ćwiczyła atak jądrowy. "Triada nuklearna"

16
Podziel się:

Podczas rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017 Rosja przećwiczyła zmasowany atak jądrowy z użyciem trzech elementów tzw. triady nuklearnej - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Według władz Ukrainy próba ataku jądrowego miała miejsce w środę, ostatniego dnia manewrów Zapad.
Według władz Ukrainy próba ataku jądrowego miała miejsce w środę, ostatniego dnia manewrów Zapad. (mil.ru/CC BY)

Triada nuklearna to pociski z głowicami jądrowymi umieszczone na lądzie, na w okrętach podwodnych oraz na bombowcach.

- Ćwiczenia zmasowanego rakietowo-lotniczego ataku Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej po raz kolejny potwierdzają agresywny i ofensywny charakter polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Rosji, jej gotowość do eskalacji napięcia w stosunkach z Zachodem aż do pełnowartościowej wojny oraz pokazują dążenie Rosji do dominacji w Europie - powiedział ukraiński polityk.

Zobacz także: Zobacz też: Rosyjski samolot szpiegowski nad Polską

Według Turczynowa próba ataku jądrowego miała miejsce w środę, ostatniego dnia manewrów Zapad. Użyto w niej sześciu samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS i Tu-22M3, które wykonywały loty nad morzami Barentsa, Bałtyckim i Norweskim – poinformował.

- Wojska rakietowe o znaczeniu strategicznym były prezentowane przez oddział bojowy 14. dywizji rakietowej, który dokonał ćwiczebno-bojowego wystrzału pocisku międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-24 Jars z kosmodromu w Plesiecku w kierunku celów na poligonie Kura na Kamczatce - powiedział Turczynow.

- W próbie użyto także atomowego okrętu podwodnego Dmitrij Donskoj, który dokonał elektronicznego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej z morza - dodał.

"Próby rakietowe przeprowadzono jednocześnie na Morzu Łaptiewów i Morzu Barentsa. Uczestniczyły w nich brzegowe kompleksy rakietowe Rubież i Bastion oraz zgrupowanie okrętów Floty Północnej z krążownikiem atomowym Piotr Wielki na czele" - czytamy w komunikacie ukraińskiej RBNiO.

Turczynow oświadczył, że po zakończeniu manewrów Zapad-2017 Ukraina i jej zachodni partnerzy uważnie obserwują wycofywanie sprzętu i wojsk rosyjskich, które uczestniczyły w tych ćwiczeniach na terytorium Białorusi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
gość
5 lata temu
Banderowskie śmieci kłamią cały czas ! Tak na prawdę to Rosjanie powinni całą tę ukrainę zaorać i oddać nam nasze ziemie.
afrykaner
5 lata temu
Antek obroni polskę zaporą z kropideł i różańców.
mątwiłł
5 lata temu
Spokojnie. Bandycka rosja jest pilnie obserwowana ze wszystkich stron. To już nie te czasy, kiedy zamiary można było ukryć i nagle kogoś napaść.
JPRDLE
5 lata temu
Ja prdle czytając niektóre komentarze na temat Ukrainy nie mogę uwierzyć , że są tak głupi ludzie w tym kraju . Nie każdy z nich należał do OUN UPA , podobnie mówili o Polsce zaborcy też mieli nas najeżdżać i wywozić . Tego samego życzycie teraz innym ?
zeb
5 lata temu
przynajmniej wiemy co nas czeka
kh
5 lata temu
dla mnie niech nawet ćwiczą atak marsjan na Ziemię.
Ukraina
5 lata temu
Było tak... tam gdzie kończyła się Polska tam zaczynała się Rosja.
Gutmen
5 lata temu
Wojna hybrydowa anie głupota. To Wania napisał z serca Moskwy a Wy klaszczecie plusikami. Tak jest jak ktoś nie czyta tego co ma zamiar poprzeć
Xyz
5 lata temu
ukraina sie nadaje do deptania dymu
tyle
5 lata temu
Skarżą się i drażnią Rosję.
h.m
5 lata temu
Niech już nie szczekają na tą Rosję,bo się doigrają a ja nie mam podstaw aby stanąć w jej obronie.
Gutmen
5 lata temu
Rosja jeżeli zacznie od atomu, zachód nie bedzie ryzykował dla nas a my po czyms takims sie nie dźwigniemy prędko...i po sprawie . A Wy dalej hejtujcie pomysł posiadania jakichkolwiek rakiet by dać sygnał , że "... Z nami konwencjonalnie prosimy..." Nie ważne ile i kto z Was oraz co posiada i kim jest. Jeżeli wejdzie Rosja w ten sposób stracicie wszystko. Dalej piszcie, że absurdalnym jest taki pomysł a wszyscy obudzimy się w wolnym ZSRR.
Zdzich
5 lata temu
Manewry rosyjskie to "ćwiczenia zmasowanego ataku jądrowego i pokaz siły i dominacji Rosji " . Manewry wojsk NATO pod nosem Putina to niewinne szkolenia i ćwiczenia obronne i defensywne. I dobrze!!! Gdyby Ruscy nie pokazali jak są silni i zdecydowani to Jankesi dalej "zaprowadzali by demokrację " w następnych regionach świata- zwłaszcza tam gdzie są surowce i można stworzyć przyczółki dla swoich kumpli z NATO
Aristo
5 lata temu
Nie ma takiego kraju jak Ukraina. To sztuczny twór pod niemiecko-żydowskim nadzorem z kilkudziesięcioma milionami niewolników
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić