Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Kolejne święto państwowe. Jest decyzja Sejmu

138
Podziel się:

Sejm przyjął w piątek ustawę, która zakłada ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Za głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Teraz ustawa ws. nowego święta trafi do prac w Senacie.



Jest decyzja Sejmu ws. kolejnego święta
Jest decyzja Sejmu ws. kolejnego święta (PAP)

Według wnioskodawców, nowe święto "ma zachęcać obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych". Podkreślają również, że projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Jak przekonywał sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski, podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne. Nowe święto ma na celu przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

Zobacz także: Zobacz także: Racja Stanu. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, odpowiedziała na nurtujące Polaków pytania

Warto przypomnieć, że do ustawy zgłoszono dwie poprawki. Chodzi o naniesienie zmian w preambule ustawy oraz przesunięcia święta z 14 na 15 kwietnia. Dlaczego? - 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki - powiedział Wojciech Król, poseł PO-KO, który zgłosił poprawki do ustawy ws. święta. Zostały odrzucone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(138)
///
4 lata temu
Polska to bardzo bogaty kraj, nic tylko się bawić i świętować. Chyba nie ma na całym świecie kraju, który ma tyle wolnych dni w roku co nasza piękna i prężna Polska.
sam
4 lata temu
co to za święto jak nie jest wolne to mogą robić codziennie takie święta
Amelia
4 lata temu
Chory kraj i jego zabobony!
Alek
4 lata temu
Jeżeli jest święto musi być wolne od pracy a tak niema święta
Wstajesz i łż...
4 lata temu
A co na to najbardziej niezależna telewizja mająca najbardziej obiektywny dziennikarzy która mówi całą prawdę całą dobę..czyli tvn48 ???
icosahedron
4 lata temu
To taki wspaniały dzień w którym Polacy a raczej Lechici uwierzyli w Żyda.
Po 966 roku
4 lata temu
Dlaczego nie obchodzimy KOLEJNYCH ROCZNIC POWSTAŃ PRZECIW KLEROWI Powstania lat 30-tych wieku XI przeciw żarłocznemu klerowi przyniosły dość ofiar by je uhonorować. Bolesław Zapomniany, Syn Mieszka II Lamberta gonił to klerowe dziadostwo jak trzeba. ... Warto też przypomnieć słowa Szczecinian (bo są naprawdę ponadczasowe), które przekazali oni spowiednikowi Władysława Hermana, biskupowi Ottonowi Mistelbachowi: „U WAS, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; U NAS, POGAN, tego wszystkiego nie ma, toteż NIE CHCEMY TAKIEJ RELIGII! U WAS KSIĘŻA dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk”.
bq
4 lata temu
super !
Konik
4 lata temu
Państwowa polskie istniało wcześniej ,a przyjęcie chrztu odsunęło w czasie tylko zakusy krzyżaków i Watykanu na nasze ziemie i majątki.
Justice
4 lata temu
Moze byc 15 bo 14 to niedziela wiec i tak jest wolne
osa
4 lata temu
i dobrze , mamy swoje swięta i nie tylko pracą człowiek żyje , niech się naród cieszy i świętuje , mamy Ojczyznę swoją wolną to mamy święta krajowe !!!!!!!!!! bedą odczyty , spotkania , w szkole akademie i dzieci i młodzież coś zawsze zapamięta , a tak to ludzie tyrają i tyrają i nic ponadto SŁUSZNE USTANOWIONE ŚWIĘTO --- nalezy się coś społeczeństwu od panstwa !!!!!!!!!!!!
Poznaniak
4 lata temu
Coraz bliżej państwa wyznaniowego,oj niedobrze się dzieje pogonić to towarzystwo w PiS i dalej. Katolicku z trybuny sejmowej nie rób krzywdy drugiemu
Romcio
4 lata temu
A może święto katastrofy smoleńskiej już tyle pomników postawiono czas na święto państwowe albo beatyfikacja jakiegoś pisowca wszak robią tyle cudów
Temple
4 lata temu
Nie mie ma czego świętować. Początek okupacji i wyzysku państwa przez czarną mafię.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić