Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|

Kolejny wzrost liczby ofiar koronawirusa. Polscy studenci na obserwacji

16
Podziel się:

56 osób nie żyje, a ponad 2 tys. jest zakażonych w związku z wirusem z Chin. Najnowsze badania wykazały możliwe źródło koronawirusa. Polskie MSZ odradza podróż do prowincji Hubei, a polscy studenci, którzy przylecieli do kraju, trafili na obserwacje do szpitala specjalistycznego.

Chiny. Już 56 ofiar koronawirusa. Zakażonych jest ponad 2 tys.
Chiny. Już 56 ofiar koronawirusa. Zakażonych jest ponad 2 tys. (Forum, Dinuka Liyanawatte)

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Liczba ofiar wzrosła do 56, a zakażonych przekroczyła 2 tys. Hong Kong dołączył do miast, które zdecydowały się odwołać lekcje i zawiesić różne uroczystości. Pracownicy służby zdrowia w Wuhan coraz głośniej narzekają, że kończą się zapasy w związku z przybywającymi pacjentami. Prezydent Xi Jinping powiedział, że sytuacja w kraju jest poważna i rząd musi priorytetowo traktować zdrowie ludzi - podaje cnn.com

Najnowsze badania wykazały, że źródłem wirusa mogą być węże - Niemrawiec prążkowany i kobra pospolita. Pierwsze badania pokazały, że kod genetyczny 2019-nCoV jest zbliżony do SARS, co wskazywało, że koronawirus mógł pochodzić od nietoperzy. Pierwsi hospitalizowani pacjenci mieli być pracownikami lub klientami na targach owoców morza, gdzie można było znaleźć również przetworzone mięso.

Poza Chinami pozytywny wynik wirusa 2019-nCoV otrzymało 38 osób. Kanadyjscy urzędnicy potwierdzili, że na 95 proc. w ich kraju wykryto koronawirusa u jednego z obywateli. Kolejne przypadki potwierdzono w Korei Południowej, Malezji i Singapurze. Z kolei Francja i Jordania, podobnie jak Stany Zjednoczone, zdecydowały się pomóc swoim rodakom i ewakuować ich z Chin.

Zobacz także: Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

Polskie MSZ wydało specjalne oświadczenie ws. wirusa 2019-nCoV. W ambasadzie RP w Pekinie powołano zespół kryzysowy. Polacy wracający z Chin są dobrej kondycji i nie wykazują żadnych oznak zakażenia. Ministerstwo spraw zagranicznych "odradza podróże do prowincji Hubei, które nie są konieczne". Osobom powracającym z zagrożonego obszaru zostanie zapewniona opieka medyczna. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapewnił, że premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z GIS i MSZ.

W sobotę do Polski wróciła kolejna grupa studentów przebywających wcześniej w Wuhan. Zostali skierowani na obserwację w szpitalu specjalistycznym. Polacy zostało zbadani w momencie wejścia na pokład i znowu na lotnisku Chopina w Warszawie. Powtórna weryfikacja to wynik nowych procedur. Badane są wszystkie osoby przekraczające granicę naszego kraju. Przylatujący z Azji muszą wypełnić dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Źródło: cnn.com/MSZ/gis.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Oooo
2 lata temu
Jak zaczną uciekać z Chin to dopiero bedzie
Jack
2 lata temu
W Austrii już stwierdzili u jednej 24 letniej Chinki która przyleciała z Chin wirus . Szukają z kim mogła mieć kontakt . Tzn że zakażonych w Austrii może być już więcej osób , ale jeszcze tego nie wiedzą . Dlatego proszę nie przyjeżdżać do Austrii . Tak będzie bezpieczniej .
a3.14s
2 lata temu
Premier jest w stałym kontakcie z GIS i MSZ, jesteśmy bezpieczni, nic nam nie grozi! Parasol otwarty!
meg
2 lata temu
Gdziez tych Polakow tam nosi??? LUDZIE!!! To w Polsce malo uczelni jest?
tylkoPytam
2 lata temu
czy ten wirus może przenosić się tylko przez nosiciela człowieka?
lolo
2 lata temu
Powinni tam zostać !!!
Gvvg
2 lata temu
Ten Muller to Polak czy ....
Głupki
2 lata temu
Rozumiem, że z tą studencką wszawicą na obserwacji są wszyscy z samolotu którym lecieli do Polski! Bo jak tylko studenci to nic to nie da, wirus już się roznosi.
Uyuu
2 lata temu
Niech nie żrą wszystkiego co popadnie.
Ktoś
2 lata temu
Osoby, które były w Chinach w ogóle nie powinny podróżować. Kwarantanna powinna obejmować wszystkich w kraju, w którym ona wybuchła, a nie ryzykować życiem kolejnych.
fred
2 lata temu
trzeba 2h gotować nietoperza a nie 15min
Obywatel X
2 lata temu
A dlaczego wszyscy nie sa poddani kwarantannie? Tylko chodza sobie srwarzajac potencjalne zagrozenie?
No i
2 lata temu
kto pozwolił tym studentom wjechać do kraju ? Wątpię by byli należycie izolowani
Babi
2 lata temu
A co z Chinczykami z Wolki Kosowskiej? Setki z nich wyjechało na Nowy Rok do ojczyzny. Czy też przejdą obserwację, gdy wrócą? Myślę,że liczebnie stanowią dużo gorsze zagrożenie niż kilku studentów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić