oprac. Magdalena Nałęcz-Marczyk| 
aktualizacja 

Komisja Wenecka w Polsce. MSZ komentuje opinię komisarz praw człowieka i działania zespołu

22

- To bezprecedensowa ingerencja w polski proces legislacyjny - stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się do wizyty Komisji Weneckiej w Polsce i opinii, którą przed jej zakończeniem wydała komisarz praw człowieka Rady Europy.

Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował pismo komisarz praw człowieka Rady Europy
Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował pismo komisarz praw człowieka Rady Europy (PAP, Paweł Supernak)

- Należy zadać pytanie, czy w kontekście tego pisma działania Komisji Weneckiej nie mają charakteru pozornego - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk z MSZ. Wiceminister dodał, że organy RE, które podkreślają bezstronność, zajęły stanowisko "nie czekając nawet na zakończenie wizyty swoich własnych przedstawicieli w Warszawie".

Przedstawiciel MSZ odniósł się na konferencji do opinii komisarz Rady Europy ws. ustaw sądowych. Dunja Mijatović chce, by ustawa dyscyplinująca sędziów została odrzucona w całości w Senacie.

- To bezprecedensowa ingerencja w polski proces legislacyjny - zaznaczył Szynkowski vel Sęk. I dodał, że rząd zachęca senatorów, aby "w podejmowaniu decyzji zachowali suwerenność".

Zobacz także: Zobacz też: Jarosław Sellin o Tomaszu Grodzkim. Nie miał skrupułów

Informację o piśmie komisarz RE jako pierwszy podał portal polsatnews.pl. MSZ otrzymało dokument w czwartek wieczorem. Jego treść została upubliczniona w piątek po południu.

"Przypadkiem [pismo - red.] pokazuje, jakie realne znaczenie dla organów Rady Europy ma "fact-finding mission” Komisji Weneckiej. Pismo przekażemy dziś Marszałkowi Senatu, a następnie podamy je do publicznej wiadomości" - napisał na Twitterze Paweł Jabłoński z MSZ.

Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce zakończy się w piątek. Rząd utrzymuje, że jej członkowie przyjechali do kraju nieoficjalnie. "Uznanie obecnej wizyty przedstawicieli Komisji jako oficjalnej byłoby naruszeniem polskiej Konstytucji" - twierdzi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić