oprac. Violetta Baran| 

Komisja Wenecka znów przyjedzie do Polski. Zbada niezależność prokuratury

55
Podziel się:

Pod koniec października do Polski przyjadą przedstawiciele Komisji Weneckiej. Tym razem badać będą przepisy dotyczące prokuratury. Chodzi przede wszystkim o fakt ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, czyli władzy jaką dostał nad śledczymi Zbigniew Ziobro.

Komisja Wenecka zajmie się uprawnieniami Zbigniewa Ziobry
Komisja Wenecka zajmie się uprawnieniami Zbigniewa Ziobry (PAP, Bartłomiej Zborowski)

Informację o ponownej wizycie przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce podała "Gazeta Wyborcza". Mają pojawić się w naszym kraju 25-26 października. Program wizyty nie jest jeszcze ustalony.

- O opinię na temat polskiej prokuratury wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Będzie ona dotyczyć znowelizowanego prawa o prokuraturze z 2016 r. - powiedział „GW” rzecznik Komisji Weneckiej Panos Kakaviatos.
Zobacz także: Ryszard Terlecki: wizyta Komisji Weneckiej to bardziej wizyta krajoznawcza

W organizacji wizyty pomaga komisji Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Wspieramy sekretariat Komisji w umówieniu spotkań - potwierdziło "GW" biuro prasowe MSZ.

Będzie to już trzecia opinia Komisji Weneckiej na temat polskiego prawa. Do tej pory jej przedstawiciele zajmowali się przepisami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego oraz tzw. ustawy inwigilacyjnej. W obu przypadkach wydano zalecenia dla Polski. Rząd jednak nie zastosował się do nich.

O zbadanie kolejnej reformy rządu PiS - jak przypomina "GW" - wystąpił w maju Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zdaniem przedstawicieli zgromadzenia, którzy odwiedzili Polskę i rozmawiali z politykami, prawnikami, urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, ustawa o prokuraturze jest kolejnym aktem prawnym budzącym poważne wątpliwości.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić