oprac. Magdalena Nałęcz| 
aktualizacja 

Koniec sporu o pomnik Jana Pawła II we Francji. Zostanie przesunięty

20
Podziel się:

Kilka metrów dalej zostanie przesunięty pomnik Jana Pawła II we francuskim Ploermel. Monument zachowa krzyż, który zgodnie z decyzją sądu miał zostać usunięty. Zdaniem Rady Stanu godził w zasadę laickości. Nowe miejsce nie budzi kontrowersji, bo należy do Kościoła.

Rozważano różne pomysły rozwiązania kwestii krzyża
Rozważano różne pomysły rozwiązania kwestii krzyża (East News, David Ademas)

Pomnik Jana Pawła II ma zostać przesunięty w pierwszych miesiącach roku. Decyzję kończącą spór podjęło merostwo francuskiego miasteczka Ploermel. - Władze miasta uważają, że krzyż nie powinien być usuwany i nie popierają decyzji Rady Stanu, o czym mówiłem już wielokrotnie – mówił wcześniej mer Patrick Le Diffon.

Ale ta decyzja nie uspokoiła m.in. członków klubów "Gazety Polskiej", którzy aktywne zaangażowali się w protest przeciwko decyzji francuskiego sądu. – Wiele osób ma rację, pytając, co się stanie z innymi pomnikami. Czy też będziemy je przenosili albo szukali możliwości wykupienia terenu z rąk publicznych? – pyta w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Anita Zapłatka z paryskiego klubu "GPC".

Jak dodaje, wbrew temu, co się często o Francji mówi, to "w mniejszych miejscowościach, na skrzyżowaniach dróg jest mnóstwo kapliczek czy katolickich symboli".

Szydło chciała przywieźć pomnik do Polski

Gdy w październiku Rada Stanu poinformowała o swojej decyzji, premier Beata Szydło zapowiedziała, że jej rząd będzie chciał przenieść pomnik do Polski. - Rząd podejmie starania, by ocalić od ocenzurowania pomnik Jana Pawła II we Francji - stwierdziła.

Zobacz także: Lisicki: zwolennicy radykalnego laicyzmu chcą zdjąć krzyż - oszaleli

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zarzucił władzom Francji, że w przypadku islamu nie wywierają "takiej presji ideologicznej". - Usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana na chrześcijaństwie - powiedział.'

Źródło: gpcodziennie.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić