oprac. Patryk Osowski| 

Korea Północna przeprowadziła test. Piszą o "wielkim znaczeniu"

11

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że test odbył się na poligonie rakietowym Sohae (w środkowo zachodniej części kraju, przy granicy z Chinami). Podkreślono, że ćwiczenia były "udane" i będą miały "wpływ na pozycję Korei Północnej".

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un.
Lider Korei Północnej Kim Dzong Un. (PAP)

Z Pyongyangu płyną kolejne niepokojące sygnały. Podporządkowana rządowi agencja prasowa zaznacza, że przeprowadzone testy zakończyły się sukcesem. Co dokładnie udało się północnokoreańskim wojskowym?

"Według zachodnich ekspertów prawdopodobnie przeprowadzili naziemną, statyczną próbę silnika rakietowego, co może oznaczać, że przygotowują się do wznowienia testów napędów, które mogą być wykorzystywane w rakietach dalekiego zasięgu lub przy wynoszeniu na orbitę satelitów" - podaje RMF FM.

Przypomnijmy, że baza wojskowa Sohae Station pełniła wcześniej funkcję centrum kosmicznego KRLD.

Komunikat agencji KCNA może mieć związek z pogorszeniem w negocjacjach Korei ze Stanami Zjednoczonymi. Przypomnijmy, że Amerykanie niezmiennie żądają od Kim Dzong Una bezwarunkowej denuklearyzacji.

Takie rozwiązanie jest dla Koreai Północnej nie do przyjęcia. W związku z tym ambasador tego państwa przy ONZ oznajmił w ostatnich dniach, że tematu denuklearyzacji "nie ma już na stole" negocjacyjnym, gdyż Amerykanie wykorzystywali go na użytek wyborców.

Zobacz także: Hołownia na prezydenta? Zaskakujący komentarz Radosława Sikorskiego

Źródło: RMF FM

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić