oprac. Krystian Winogrodzki| 
aktualizacja 

Koronawirus w Polsce? Ministerstwo Zdrowia zabrało głos ws. Polaków, którzy wrócili z Wuhan

9
Podziel się:

Waldemar Kraska poinformował, że zakończono badanie 30 osób, które wróciły z Chin. W żadnym przypadku nie stwierdzono koronawirusa. Pacjenci pozostaną we wrocławskim szpitalu. Pod koniec tygodnia badanie będzie ponowione.

Koronawirus w Polsce? Ministerstwo zdrowia zabrało głos
Koronawirus w Polsce? Ministerstwo zdrowia zabrało głos (PAP, Tomasz Gzell)

Ministerstwo zdrowia podało najnowsze informacje ws. Polaków, którzy wrócili do kraju z Wuhan. 30 osób, w tym 8 dzieci, w niedzielę w nocy trafiło do Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Z powodów bezpieczeństwa zostali odizolowani. Następnie Polaków poddano badaniom na obecność koronawirusa z Chin. Pobrano od nich materiał do badań laboratoryjnych. Właśnie ujawniono wyniki.

Koronawirus w Polsce? "Pacjenci nie są nosicielami"

- Wczoraj zakończono badania materiału od 30 pacjentów. W żadnym nie stwierdzono koronawirusa. Pacjenci nie są nosicielami. Są informowani o wynikach. W dalszym ciągu pozostaną pod opieką wrocławskiego szpitala. W tej chwili ich stan jest dobry, nie ma sygnałów, że wykazują objawy infekcji. Pod koniec tygodnia będzie przeprowadzone ponowne badanie - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny podał, że do ubiegłego tygodnia przebadano 42 próbki. - 14-dniowy okres wylęgania się wirusa, od momentu zakażenia do chwili pojawienia się objawów, sugeruje bardzo wysoką czujność. Lekarze prowadzący opiekę i obserwujący stan kliniczny pacjenta, mogą nie wcześniej niż po 48 godz. od wykonania wcześniejszego badania ponowić próbkę - dodał Grzegorz Juszczyk.

Koronawirus w Polsce? 480 osób monitorowanych

Kraska ujawnił, że w całym kraju pod obserwacją znajduje się 35 osób, u których można podejrzewać wystąpienie koronawirusa. Służby sanitarne monitorują stan 480 osób. Sekretarz stanu w resorcie zapewnił, że "wszystkie służby są w gotowości i przygotowane na każdą ewentualność". W Polsce w dalszym ciągu nie potwierdzono oficjalnie wirusa 2019-nCoV. Na całym świecie zmarły 493 osoby, a prawie 25 tys. jest zakażonych.

Zobacz także: Zobacz też: Małgorzata Kidawa-Błońska twierdzi, że nie zaliczyła wpadki. Obwinia rząd za relacje z Francją

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić