Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|
aktualizacja

Kościół nie radzi sobie z pedofilią. Sondaż

53
Podziel się:

Niemal trzech na czterech badanych uważa, że hierarchowie Kościoła katolickiego nie radzą sobie z problemem pedofilii wśród duchownych. Tak wynika z sondażu SW Research.

73 proc. ankietowanych uważa, że Kościół nie radzi sobie z pedofilią
73 proc. ankietowanych uważa, że Kościół nie radzi sobie z pedofilią (flickr.com, Roman Catholic Archdiocese of Boston/Flickr, licencja CC BY-ND 2.0)

Wyniki badania publikuje "Rzeczpospolita". Zdaniem dziennika, nasilająca się ostatnio krytyka Kościoła dotyczy nie tylko samych czynów krzywdzących dzieci i młodzież, ale także niewłaściwych reakcji na te przestępstwa. Chodzi o bezczynność, a nawet przypadki ukrywania faktów przez innych księży oraz świeckich - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Aż trzech z czterech respondentów (73 proc.) uważa, że hierarchowie Kościoła katolickiego nie radzą sobie we właściwy sposób z problemem pedofilii wśród duchownych. Przeciwnego zdania jest co dziesiąty badany, a zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. pytanych.

Spośród badanych grup najwięcej zastrzeżeń w tej sprawie mają badani z wykształceniem wyższym (75 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (77 proc.) oraz respondenci z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (85 proc.).

W ostatnich dniach na odwrócenie niekorzystnych dla Kościoła badań zapracowali dwaj hierarchowie. W czwartek przedstawił dane dotyczące przestępstw seksualnych kapłanów wobec nieletnich w swojej diecezji przedstawił biskup polowy Józef Guzdek. W poniedziałek ujawnił je też biskup Piotr Libera z Płocka. Jak donosi "Rzeczpospolita", dane o skali pedofilii w ich diecezjach chcą też opublikować inni biskupi.

Zobacz także: Zobacz także: Ksiądz pedofil molestował 13-latkę. Wyrok odroczono

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 18-19 września 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(53)
Deus
4 lata temu
Vae vobis, scribae! Vocavi te XVII annis Romam venire de Agnus Dei. At tu es Deus indurarentur, et non vae vae vae vobis guys!
BJ
4 lata temu
Najlepiej do kamieniołomów wtedy tłustych rączek nie mieli by takich gładkich.
pawel
4 lata temu
kler nie ma się czego obawiać - to porządni ludzie,pracują uczciwie ,mają żony dzieci nie piją...1 list do Tymoteusza 3 rozdział
zula
4 lata temu
Mają obywatelstwo polskie to jak każdego pedofila i pedała pod sąd a nie jakieś kościelne sądy!
Don.Praw da t...
4 lata temu
Jacy hierarchowie???? PRZESTEPCY SEKSUALNI I FINANSOWI.....MAFIOSI Z WATYKANU
Morfeusz
4 lata temu
Proponuje sprawdzic co oznacza slowo PARAFIANIN (np. wikipedia). Duzo to wam wyjasni..
won do Vatica...
4 lata temu
Precz z czarnymi pedofilami
fresko
4 lata temu
towarzysz franciszek sam pewnie moczył korniszona w jakiejś młodej goloneczce
Cezar
4 lata temu
Przegnać tych zboczeńców
i bardzo dobr...
4 lata temu
No i bardzo dobrze. Kościól niech się bierze za swoje grzechy i rządy. Czasy ciemnego ludu już minęły i ludzie mają więcej świadomości. Minęły czasy kiedy kler był bezkarny.Trzeba brać się do roboty.
o posoborowiu
4 lata temu
Fragment przedmowy (autorstwa Ks.Michaela Crowdy'ego) do znakomitej książki Abp Marcela Lefebvre'a pt."List otwarty do zagubionych katolików" (tytuł skrócony: "List do zagubionych katolików"; polskie wydanie: przełożył Adam Juchniewicz, Wydawnictwo "Te Deum", Warszawa 2006): cyt."Wśród chóru zadowolonych z odnowienia Kościoła przez Sobór Watykański II arcybiskup zapytuje, na czym dokładnie ta odnowa polega. I wskazuje fakty, które można wyczytać ze statystyk: dramatyczny spadek liczby chrztów, bierzmowań i święceń, zakonników i zakonnic, szkół; nie wspominając już o zdezorientowaniu wiernych, szczególnie młodego pokolenia, co do tego, czym jest wiara katolicka." RZECZ ZNAMIENNA: o tych sprawach, tj. posoborowym kryzysie w Kościele, mało kto w ogóle wspomina...
o posoborowiu
4 lata temu
Wielu ludzi (zwłaszcza katolików), powinno się zapoznać z choćby jedną z książek: 1. Marie Carré, "TW 1025 'FILOZOF' " (" 'Filozof ' TW 1025 czyli Pamiętnik Anty-Apostoła"), 2. Michael Davies, "Liturgiczne bomby zegarowe. Zniszczenie katolickiej wiary przez zmiany w katolickim kulcie", 3. Michael Davies, "Nowa Msza papieża Pawła", 4. Abp Marcel Lefebvre, "List otwarty do zagubionych katolików" (tytuł skrócony: "List do zagubionych katolików"), 5. Ks. Karl Stehlin "W obronie prawdy katolickiej. Dzieło Arcybiskupa Lefebvre". 6. "Gdzie jest Twoja Msza, kapłanie ?" (Wydawnictwo "Te Deum"). i/albo obejrzeć/wysłuchać filmów, czy wykładów, które można ściągnąć bezpłatnie i legalnie, ze strony: piusx org pl/pobieranie (zwłaszcza film pt."What We Have Lost" - "Oto, co utraciliśmy").
o posoborowiu
4 lata temu
Więcej o kryzysie w Kościele, a także o tym, jak katolik powinien postępować w tej sytuacji, można przeczytać w książkach dostępnych bezpłatnie i legalnie, na stronie: piusx org pl/kryzys , a także w czasopiśmie "Zawsze wierni" (niektóre artykuły dostępne bezpłatnie i legalnie, na stronie: piusx org pl/zawsze_wierni/).
o posoborowiu
4 lata temu
Wielu ludzi nie rozumie, czym był w istocie, Sobór Watykański II. To właśnie wprowadzanie w życie, jego błędnych postanowień, a także posoborowa reforma Liturgii z 1969 r. (która poskutkowała "Nową Mszą", wprowadzoną w 1970 r.), spowodowały zamęt w Kościele i ogromny kryzys, który ma miejsce aż do dzisiaj.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić