Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Wróblewski
|

Ławrow ostrzega Europę. Te słowa niepokoją

39
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji wysyła europejskim przywódcom i narodom niepokojące sygnały. De facto grozi UE. Siergiej Ławrow oświadczył właśnie, że Rosja podejmie "kroki odwetowe", jeśli w Europie pojawią się amerykańskie rakiety, zabronione przez układ INF z 1987 r.

Siergiej Ławrow, "usta" Władimira Putina
Siergiej Ławrow, "usta" Władimira Putina (ITAR/TASS, Alexander Shcherbak)

- To nie jest nasz wybór, ale w stolicach UE nie mogą nie rozumieć zagrożenia dla bezpieczeństwa samych Europejczyków - ostrzegł w wywiadzie dla programu telewizyjnego "Moskwa, Kreml, Putin" Ławrow.

Zdaniem cytowanego przez PAP Ławrowa państwa europejskie, których "samodzielność Rosja chciałaby widzieć w praktyce, na razie nie są do niej gotowe i podążają za USA nawet wtedy, gdy ewidentnie jest to sprzeczne z ich interesami".

- Podam przykład: głosowanie w sprawie rosyjskiej rezolucji na rzecz zachowania układu INF - powiedział rosyjski szef dyplomacji, nawiązując do głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad projektem rezolucji popierającej kontynuację funkcjonowania traktatu INF.

- Najwięcej zaniepokojenia w związku z decyzją USA o jednostronnym wyjściu z układu słyszeliśmy w Europie. Ale cała UE zagłosowała przeciwko naszej propozycji - powiedział Ławrow. Ocenił, że UE w istocie opowiedziała się za tym, by INF przestał istnieć, a "nad Europą zawisło zagrożenie pojawienia się rakiet USA", których on zakazuje. Jego zdaniem to "fałszywie rozumiana solidarność".

Ławrow ocenił również, że Rosja "jest pod ciągłą presją ze strony tych, którzy widzą w niej konkurenta, bo zajmuje jakąś dominującą pozycję w polityce światowej".

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

Stany Zjednoczone niedawno zapowiedziały wycofanie się z INF ze względu m.in. na nieprzestrzeganie układu przez Rosję.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(39)
ryba
4 tyg. temu
ROSJA NIE WYWOŁALA WOJNY
ryba
4 tyg. temu
Rosja nie wywołaLA WOJNY !!!!!!!!!!!!
jewgienij
3 lata temu
to tylko szczekanie psa!
hot
3 lata temu
to na co czeksz i tylko szczekasz ... idź i pozbądź się ... a moze czekasz że ktoś to za ciebie zrobi?? Błąd!!!
jo
3 lata temu
Rozumiem Putina, rozumiem Ławrowa. Nie rozumiem "naszych"...
Polak
3 lata temu
Dziwnie się że jeszcze ktokolwiek z tym facetem rozmawia! Widać gołym okiem, że sprzedał by własne dzieci by być na świeczniku. Takich ludzi powinno się izolować!!
Ktosiek
3 lata temu
Każdy ma swoje racje ,to wszystko zależy od posiadanej wiedzy na temat przeciwnika i tacy laicy ( niedoinformowani ) nie powinni się wypowiadać w taki radykalny sposób!!!
a łwrow to..
3 lata temu
marionetka..
zakazane
3 lata temu
sowieckie mordy...pokażcie waszą dobrą wolę w konfliktach które wzniecacie...
Forest
3 lata temu
wojna, wojna, wojna tego chcą ludzie choć głośno o tym nie mówią...dlatego uważam teraz jak i wcześniej ze ludzie nie dojrzeli i przez to nie mogą dalej ewoluować bo jak byli tak i są dalej barbarzyńcami tylko tym razem w garniturach...walczą o skrawki ziemi i zasoby skoro kosmos stoi przed nimi otworem, walczą o bogactwa i władzę skoro i tak tego nie zabiorą ze sobą jak umrą. Puste i prymitywne myślenie człowieka albo raczej małpy.
Izajaaz Polak
3 lata temu
Rosja jak wywoła wojnę to zniknie z mapy świata !!!!
gość f
3 lata temu
Zakichane mocarstwo jednowymiarowe. Tylko militarne. Niczego więcej nie mają światu do zaoferowania. Jedyne wiadomości od nich to tylko nowa broń, manewry, czołgi, prowokacje, pogróżki, najazdy na sąsiadów etc. Poza tym bieda tam aż piszczy. Taki gigant z żelaznymi pięściami, ale na glinianych nogach i z gołym tyłkiem. Przeważnie pijany.
Ggg
3 lata temu
Niech rosja spieprza.
kapelan wp
3 lata temu
Tylko modlitwy różańcowe na granicach zapewniają nam bezpieczeństwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić