oprac. Maciej Deja| 

MEN zabiera uczniom wolne po Bożym Ciele. Trzeba rozdać świadectwa

37

Uczniom po święcie Bożego Ciała może przysługiwać dzień wolny. W tym roku będzie to 21 czerwca. Decyzją ministra rok szkolny 2018/2019 skończy się jednak właśnie w ten dzień - i dyrektorzy nie mogą go ustanowić wolnym.

Uczniowie nie będą zadowoleni z decyzji minister
Uczniowie nie będą zadowoleni z decyzji minister (123RF)

"(...) przypominamy, że w roku szkolnym 2018/2019 termin zakończenia zajęć przypada w piątek 21 czerwca 2019 r. Tak wynika z przepisów i data ta nie zostanie zmieniona" - czytamy w komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie internetowej ministerstwa edukacji narodowej.

Resort przypomina, że jest to ponadto data wydania uczniom świadectw. "Zatem dzień ten nie może być ustalony przez dyrektora szkoły jako dzień wolny" - podkreślono w komunikacie.

Wątpliwości, do których odnosi się komunikat, wynikają z kalendarza. 21 czerwca wypada w piątek zaraz po święcie Bożego Ciała. Decyzja dyrektorów szkół jest on zazwyczaj wolny od nauki.

Data zakończenia zajęć w szkołach jest określona rozporządzeniem ministra edukacji z sierpnia 2017 r. Wynika z niego, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca.

Zobacz także: Zobacz także: Kolejna odsłona reformy edukacji. Minister Zalewska odpowiada money.pl

Inaczej podobną zbieżność rozwiązano w 2003 r. Wówczas, mimo że rok szkolny oficjalnie kończył się w piątek, w wielu szkołach uczniowie dostali świadectwa już w środę. Wystarczyło, że odrobiły piątek po Bożym Ciele w jedną z sobót.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić