Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Miała 2,5 promila, spowodowała kolizję. Nadal jest zatrudniona w sądzie

25
Podziel się:

Beata B., sędzia z Siemianowic Śląskich, która rok temu pijana spowodowała groźną kolizję, nadal jest zatrudniona w sądzie, bierze pensję i składa odwołania do Sądu Najwyższego. Prokuratura nie może jej postawić zarzutów, bowiem nadal chroni ją immunitet sędziowski.

Sędzia Beata B. nadal jest zatrudniona w Sądzie w Siemianowicach Śląskich
Sędzia Beata B. nadal jest zatrudniona w Sądzie w Siemianowicach Śląskich (Super Express/East News, Super Express/East News)

Chodzi o głośną sprawę z maja ubiegłego roku. Sędzia Beata B., była prezes Sądu w Siemanowicach Śląskich, kierując samochodem nie zatrzymała się na jednym ze skrzyżowań w Chorzowie. Auto przedstawicielki temidy zderzyło się z oplem astrą i dachowało. Według relacji świadków, kobieta wjechała na skrzyżowanie mimo czerwonego światła na sygnalizatorze. Beatę B. przebadano dwukrotnie alkomatem: na miejscu kolizji oraz po przewiezieniu do komendy. Oba badania wykazały 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Dopiero później obniżyli pensję

Po zdarzeniu, odwołano Beatę B. z funkcji przewodniczącej Wydziału Ksiąg Wieczystych i odsunięto od wykonywania czynności służbowych sędziego. Wszczęto również postępowanie dyscyplinarne. Dopiero w październiku, decyzją przełożonych obniżono sędzi wynagrodzenie o 50 proc. – z 10 tys. zł do 5 tys. zł. Formalnie nadal pracowała w siemanowickim sądzie.

Zobacz także: Zobacz także: Skandal obyczajowy z udziałem posła PiS. Cymański komentuje

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda rok po zdarzeniu. Okazuje się, że praktycznie nic się nie zmieniło. A sprawa będzie ciągnąć się jeszcze miesiącami. - W odpowiedzi na zapytanie informuję, że wyrokiem Sądu Dyscyplinarnego - Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 26 marca sędzi Beacie B. wymierzono najwyższą karę dyscyplinarną - złożenia sędziego z urzędu. Wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny, gdyż w dniu 23 kwietnia odwołanie od niego wniósł obrońca obwinionej - mówi nam Robert Kirejew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

- Akta sprawy wraz z odwołaniem zostały 18 maja przesłane do Sądu Najwyższego jako sądu dyscyplinarnego drugiej instancji . O tym, jaki będzie bieg tej sprawy w sądzie odwoławczym zdecyduje Sąd Najwyższy. Do czasu uprawomocnienia się wyroku dyscyplinarnego w kwestii statusu sędzi Beaty B. obowiązuje uchwała Sądu Dyscyplinarnego - Sądu Apelacyjnego w Katowicach o zawieszeniu jej w czynnościach służbowych z jednoczesnym obniżeniem wynagrodzenia o 50 proc. W sprawie sędzi nie złożono wniosku o uchylenie immunitetu – dodaje rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Ostre słowa Zbigniewa Ziobry

W październiku, kiedy media ujawniły informację, że sędzia nadal pracuje w sądzie i pobiera wynagrodzenie, oburzenia nie krył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To oburzające, że postępowanie dyscyplinarne w tak banalnej sprawie toczy się przez pół roku. Zamiast ponieść konsekwencje, pani sędzia została zwolniona z obowiązków i bierze pełną pensję. To przykre, że sędziowie tak łagodnie traktują koleżankę po fachu. Nie buduje to zaufania Polaków do sądownictwa. (...) Nikt nie stoi ponad prawem. Odpowiedzialność za swoje czyny muszą bezwzględnie ponosić także ci, którzy innym wymierzają sprawiedliwość – mówił wtedy w rozmowie z „Super Expressem”.

W podobnym tonie wypowiada się dzisiaj. - Ta sędzia niemal natychmiast po zatrzymaniu powinna być wyrzucona. To kolejna sprawa, która pokazuje, jak potrzebna jest reforma sądownictwa. Niestety nadzwyczajna kasta razem z Platformą i Komisją Europejską utrudnia jej przeprowadzenie. Frans Timmermans słysząc o takich przypadkach powinien się spalić ze wstydu. Niestety, do dziś nie została powołana przewidziana do takich spraw Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. A to ona, w ramach reformy przewidziana jest do szybkiego ich załatwiania - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Zbigniew Ziobro.

Dziś już wiadomo, że postępowanie dyscyplinarne toczy się nie pół roku, a ponad rok. Kolizja, którą spowodowała pijana sędzia miała miejsce dokładnie 22 maja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(25)
Ant
4 lata temu
No i co tu dziwnego. W pierwszej instancji sędziowie ukarali ją zdjęciem z urzędu. A że ma prawo się odwoływać, to korzysta z tego prawa. Młyny sprawiedliwości mielą powoli ale mielą. SN zrobi swoje prędzej czy później.
Adaś Mihnicze...
4 lata temu
Hahaha typowe. Kasta zupełnie nadzwyczajnych ludzi!!!
ocet
4 lata temu
Gdyby ta baba zrobiła po pijaku krzywdę komuś z mojej rodziny to sam bym wziął sprawy w swoje ręce . Kolesiowskie sądy by mi to ułatwiły nie skazując jej :)
Maciuś
4 lata temu
I nadal uważacie, że reforma sądownictwa nie jest potrzebna? To jedna, wielka mafia. Robią to samo co bandyci, których mają sądzić, ale sami są nietykalni, bo tchórzliwie chowają się za immunitetem. Gdyby Kowalski w normalnej robocie złamał prawo, wywalili by go na zbity pysk. Ale oni są ponad prawem. A niektórzy ich bronią i całego układu.
Chciałbym bro
4 lata temu
A co z prawem jazdy zostało cofnięte????? Cisza w temacie
ciekawe
4 lata temu
A podobno przestępca nie może pracować w sądzie prokuraturze wojsku i policji
Kasia
4 lata temu
Mamy taki cichy układ że do trzech promili nic się nie stało
dd
4 lata temu
taaa innym to umiala dawac pewnie jak sie nalozalo gora 3 to to i 2x wiecej potrfila a teraz jak sama ma dostac to ola boga pie pszone darmozjady
Eu
4 lata temu
Nadzwyczajna Kasta
stary polonez
4 lata temu
Lincz powinien się odbyć na miejscu .
Ewa
4 lata temu
Immunitet mają sędziowie i prokuratorzy tylko w krajach słabych.
Mikołłaj
4 lata temu
Kto ma układy i kase ten ma władzę dla takich niema prawa prawo nieistnieje !****
vv
4 lata temu
nadludziom nigdy włos z głowy nie spadnie
Kris
4 lata temu
Dobra zmiana
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić