oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Minister uderza w sędziów. Sebastian Kaleta: jeżdżą na wycieczki za granicę i skarżą się

28
Podziel się:

- To kłamliwa, fałszywa, niska narracja sędziów, którą oni przekazują na Zachód - mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując krytykę zmian PiS w sądownictwie ze strony stowarzyszeń sędziowskich.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Tzw. ustawa kagańcowa (dyscyplinująca) wchodzi w życie w piątek. Sebastian Kaleta o wątpliwości ws. nowych regulacji pytany był w Polskim Radiu 24. Zdaniem wiceszefa resortu sprawiedliwości środowiska sędziowskie "budują atmosferę, że już są w Polsce jakieś masowe aresztowania".

- Wielokrotnie w rozmowach z naszymi partnerami z Unii Europejskiej musieliśmy się z tego tłumaczyć - mówił Kaleta.

Dodał, że to "kłamliwa, fałszywa, niska narracja sędziów", którą "przekazują na Zachód". - Sędziowie ciągle jeżdżą na wycieczki za granicę i skarżą się, jak w Polsce jest źle. Opozycja im przygrywa. Niestety musimy odkręcać kłamstwa - powiedział w rozmowie z publicznym radiem Kaleta.

Zobacz też: Vera Jourova napisała o "zniszczeniu". Patryk Jaki odpowiedział

W podobnym tonie zastępca Zbigniewa Ziobry mówił o europosłach opozycji. Oskarżał ich o nastawianie partnerów politycznych w Europie przeciwko Polsce.

- Dlatego są te wszystkie debaty o praworządności. Opozycja błaga o reakcję, o interwencję - mówił Kaleta, nawiązując do wtorkowej dyskusji na temat Polski w Parlamencie Europejskim.

Ustawa kagańcowa. Ujawnione zostaną nazwy stowarzyszeń

Minister odniósł się również do kontrowersji ws. obowiązku ujawnienia przez sędziów (ale także prokuratorów) członkostwa w stowarzyszeniach, co zakłada tzw. ustawa kagańcowa.

- Ujawnione zostaną dane na temat tego, w jakich stowarzyszeniach aktywnie działają konkretni sędziowie. Natomiast nie będą ujawnione żadne dane wrażliwe na temat danego sędziego - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić