o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Mniejszość niemiecka oburzona po raporcie ministerstwa. "Nie jesteśmy terrorystami"

28
Podziel się

Przesadzili. Nie jesteśmy zagrożeniem - mówią przedstawiciele mniejszości niemieckiej i nie kryją oburzenia zapisami w raporcie resortu finansów na temat prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Poseł MN Ryszard Galla oraz członek zarządu Towarzystwa i wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek
Poseł MN Ryszard Galla oraz członek zarządu Towarzystwa i wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek (PAP, Krzysztof Świderski)
bDgmyPsR

Dokument "Krajowa ocenie ryzyka prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu" omawia zagrożenia dla państwa polskiego, a wśród nich wskazuje m.in. na radykalizację diaspory muzułmańskiej. To w tym punkcie eksperci ministerstwa przypominają o możliwości wydalenia cudzoziemców zagrażających bezpieczeństwu, a dalej wymieniają mniejszości narodowe i etniczne żyjące w Polsce.

- Przypomina się, że najliczniejszą z nich są Niemcy. Ten zapis jest zgodny z prawdą. Natomiast niezrozumiałe jest sąsiedztwo, w którym się pojawił i kontekst zagrożeń związanych z finansowaniem terroryzmu - mówił na konferencji prasowej w Opolu Ryszard Galla, poseł i członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim.

Galla dodał, że zapis jest "niebywale niepokojący".

bDgmyPsT

Zobacz także: Solidarni z Białymstokiem. Robert Biedroń przemawia na wiecu, w tłumie spięcie

- Zadajemy sobie pytanie: Co jest powodem, że się w takim dokumencie znaleźliśmy? - pytał przedstawiciel mniejszości niemieckiej.

- Autorzy przesadzili - ocenił z kolei w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i również członek władz towarzystwa.

bDgmyPsZ

"Groźne przed wyborami"

- Stanowczo protestujemy przeciwko takiej narracji. Teza o zagrożeniu terrorystycznym ze stront mniejszości niemieckiej jest absurdalna, ale może paść na podatny grunt, szczególnie przed wyborami - ostrzegał Kolek.

Zaapelował o wyjaśnienie sprawy, zaznaczając, że "stosunek do mniejszości jest probierzem demokracji w państwie".

Członkowie TSKN przypomnieli również, że wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej miało zbierać informacje o samorządowcach reprezentujących mniejszość niemiecką.

bDgmyPta

"Wymienienie mniejszości narodowych w najmniejszym nawet stopniu nie oznacza, że są one uznawane jako niebezpieczne.
Dla zachowania spójności merytorycznej przedstawiono jak wygląda w Polsce skład narodowościowy i etniczny. Nie należy tego łączyć z jakąkolwiek oceną mniejszości" - napisał w odpowiedzi na uwagi TSKN Paweł Jurek, rzecznik prasowy resortu finansów.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgmyPtu
KOMENTARZE
(28)
Hans
rok temu
W Niemczech nie ma mniejszości polskiej, ale my musimy być szczodrzy i mieć ich u siebie słuchać ujadanie i niezadowolenia , Odra blisko więc za miedzę mniejszość do swoich , pa pa
evA
rok temu
a czego nie wyjedziesz do swoich braci, tam ci nic nikt zklego nie powie , a tu w Polsce, masz ciagle pod gorke z rzadem
widać
rok temu
polskie służby specjalne muszą coś na ten temat wiedzieć skoro sprawę nagłośniono...na szczęście ludzie myślący w Polsce rozumieją,że zaufać Berlinowi to tak jak popełnić samobójstwo...
bDgmyPtv
TakToWygląda
rok temu
Skoro stosunek do mniejszości jak mówią jest oceną i "probierzem demokracji",jak napisano to jak w tym kontekście rozumieć postępowanie władz Niemiec,które ponad milionowi Polaków mieszkających w Niemczech na stałe-odmawiają od wielu już lat zgody na uznanie mniejszości polskiej w Niemczech...i jak ma się do tego Demokracja....a może w takim razie nie ma tam demokracji,albo jest wypaczana?! Mniejszość niemiecka w Polsce ma za dobrze w naszym kraju tak uważam.
Abc
rok temu
Czy szwaby mają w Bundestagu mniejszość polską? Zatem zdelegalizować ta organizacje u nas!
Najnowsze komentarze (28)
von
rok temu
Jaka mniejszość niemiecka! To potomkowie imigrantów niemieckich przybyłych bez zaproszenia na polskie ziemie.
krakus
rok temu
czy sa jakies mniejszosci polskie w Niemczech czy we Francji czy UK z tego co wiem nie ma ........wiec jak im sie Polska nie podoba to nikt was tu nie trzyma
cccc
rok temu
Ale dyrygent tylko brak orkiestry
Leosia
rok temu
Uderz w stół ...
fghjk
rok temu
"stosunek do mniejszości jest probierzem demokracji w państwie" a może przeczyta co to jest DEMOKRACJA bo chyba nie wie. A jak jest z demokracją w Niemczech???????????
fido
rok temu
a co z Turkami którzy tworzą zorganizowane mafie? Policja wprost przyznaje że nie radzi sobie już z nimi.
sws
rok temu
hadziaje na hasioki do beli auschwitz czeka
nie kłam
rok temu
"Teza o zagrożeniu terrorystycznym ze stront mniejszości niemieckiej jest absurdalna" Teza??? To tylko informacja o mniejszościach narodowych w Polsce!!! Zagrożenie terroryzmem to zupełnie inny akapit!
bDgmyPtn
nie kłam
rok temu
"Teza o zagrożeniu terrorystycznym ze stront mniejszości niemieckiej jest absurdalna" Teza??? To tylko informacja o mniejszościach narodowych w Polsce!!! Zagrożenie terroryzmem to zupełnie inny akapit!
jawies
rok temu
Szkoda, że nie upominają się o prawa mniejszości polskiej w Niemczech....
Abc
rok temu
Czy szwaby mają w Bundestagu mniejszość polską? Zatem zdelegalizować ta organizacje u nas!
lewiatan
rok temu
Szklanka mleka czeka na nowego przytulnego takie życie
ostro
rok temu
Zadłużenia są poniżej dna...
zaufanie
rok temu
Długo czekam trzeba się liczyć z tym że nie ma sensu tłumaczyć tej sytuacji... gips i dalsza rehabilitacja medyczna pokazała wszysko 0
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić