Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karol Skomorowski
|
aktualizacja

Mona Lisa została zdiagnozowana - na co chorowała?

16
Podziel się:

Mona Lisa, bohaterka najsłynniejsze obrazu w historii, po kilku stuleciach została ponownie zdiagnozowana. Naukowcy w liście do redakcji magazynu „Mayo Clinic Proceedings” informują, że Lisa Gherardini mogła chorować na niedoczynność tarczycy.

Portret Mona Lisy
Portret Mona Lisy (East News)

Mona Lisa - pierwotna diagnoza

Portret Lisy Gherardini, znanej jako Mona Lisa, do dziś fascynuje ludzi ze świata sztuki, nauki oraz - jak się okazuje - medycyny. W 2004 roku obraz poddany został szczególnej analizie przez grupę reumatologów i endokrynologów. Stwierdzili oni, że legendarna dama mogła cierpieć na zaburzenia gospodarki lipidowej. Głównymi objawami miałyby być tzw. kępki żółte, zmiany na lewej górnej powiece i zgrubienia na prawej ręce, które mogłyby sygnalizować podskórnego tłuszczaka. Również ogromną uwagę zwrócono na….specyficzny uśmiech Mona Lisy. Według badaczy jest on efektem porażenia nerwu twarzowego.

Żyć długo i zdrowo jak Mona Lisa

Naukowcy Mandeepa R. Mehra i Hilary R. Campbell jednak nie do końca zgadzają się z wnioskami badaczy z 2004 roku. Na podstawie badań własnych postawili całkowicie inną diagnozę. Pierwszym kontrargumentem jest stosunkowo zaawansowny wiek, 63 lat, jak na tamten okres. Gdyby cierpiała na hiperlipidemię, miałaby znacznie zwiększony poziom cholesterolu oraz musiałaby chorować na miażdżycę. Przy tamtejszym poziomie medycyny nie byłaby w stanie żyć tak długo.

Mona Lisa i niedoczynność tarczycy

Wykluczenie syndromów niewłaściwej gospodarki lipidowej nie oznacza, że Mona Lisa była przykładem idealnego zdrowia. Mehra i Campbell twierdzą, że symptomy na obrazie wskazują na niedoczynność tarczycy. Przykładem jest żółty kolor skóry Gherardini, który mógłby świadczyć o złej przemianie karotenu w witaminę A. Niepokojącymii oznakami są także cofająca się linia włosów oraz zanikające brwi. Niedoczynność tarczycy tłumaczą też zaburzenia mięśniowe, które mogłyby wyjaśnić tajemnice charakterystycznego uśmiechu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
lisa mona
4 lata temu
..a gdzie Ona ma niby zmarszczki na te swoje 63..lata ?
Dr.Hack€nbu$h
4 lata temu
Miała wściekliznę macicy i tęgoryjca dwunastnicy.
acotam
4 lata temu
z nudów wszystko można zdiagnozować...
STACH
4 lata temu
A czy to ważne na co chorowała. Czy to kogoś interesuje.
xzz
4 lata temu
obraz zdiagnozowali a nie wiedzą do sekcji zwłok na co ludzie żywi chorują.
iwona44-44
4 lata temu
No super, czyli trzeba najpierw znależć malarza, strzelić sobie portret, i z portretem udać się do lekarza. I nastąpi cudowne uzdrowienie. Brawo, nic dodać nic ująć.
Cassandra, mi...
4 lata temu
A ja przychylam się do tezy, że to Salai (Giacomo Caprotti) uczeń mistrza, a ten dziwny uśmiech z racji ołowianego "sztyftu" do szkicowania wepchniętego gdzie nie trzeba.
omg
4 lata temu
serio na takie pierdoły są pieniądze na świecie? Artysta namalował co chciał i teraz dorabia sie do tego sztuczne historie.
Barbarzyńca
4 lata temu
A "cofająca się linia włosów" nie wynika przypadkiem z ówczesnej mody na wysokie czoła mające świadczyć o mądrości? Niektóre kobiety nawet depilowały (wyrywały) włosy na granicy z czołem, aby go wizualnie wydłużyć.
973-071-83-93
4 lata temu
to ciekawe ze Mona Lisa nagle stala sie taka chora a moze powodem stalo sie wynalezienie choroby v kobieyty zeby lekarze mogli sobie zarobic pvszczajac wiesc o chorobach a na obrazie tryska okragla kobiecinka zdrowiem
4 lata temu
Ale piękna gładź aż miło polisać
mania
4 lata temu
Przecież w tamtych czasach kobiety wyskubywały sobie włosy i brwi. Taka moda, wiele kobiet na obrazach z tego czasu ma tak wysokie czoło, bo to się wtedy po prostu podobało. A teraz lekarze analizują zaniepokojeni, dlaczego miała takie wysokie czoło. Żenada.
healt
4 lata temu
Czy badacze mieli podpisany kontrakt z NFZ?
Halina
4 lata temu
Pewnie na najstarszą chorobę świata bo w tamtych czasach kiedy nie było telewizji wymiana świadczeń była najpopularniejsze forma rozrywki bo jakby była porządną to msz bogacz nie odmawiał sobie wrażeń
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić