Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|

Morawiecki zapowiada zmiany w rządzie. "W poniedziałek kolejne dymisje"

30
Podziel się:

- To będzie więcej niż trzy dymisje - oświadczył Mateusz Morawiecki w Brukseli. Na początku następnego tygodnia ma ogłosić kolejne plany związane z "odchudzaniem" rządu.

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli
Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli (PAP, Rafał Guz)

W czwartek rano pojawiła się informacja o dymisji trzech wiceministrów. Z rządu odchodzą Jarosław Pinkas z Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Kazimierz Smoliński oraz Tomasz Żuchowski z resortu infrastruktury. Informacje na ten temat potwierdzili rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

To jednak nie koniec zmian w rządzie. Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli po przekazaniu tzw. "białej księgi", w poniedziałek ma dojść do kolejnych dymisji. Premier zaznaczył, że należy uporządkować szereg spraw m.in związanych z użytkowaniem kart kredytowych, ale na razie priorytetem jest redukcja stanowisk ministerialnych

- W poniedziałek ogłosimy kolejne znaczące zmniejszenie liczby wiceministrów - oświadczył Morawiecki.

Zobacz także: Stanowcza reakcja Beaty Kempy na doniesienia ws. "sankcji" dla Polski

Szef polskiego rządu o notatce dyplomatycznej

Premier był również pytany o kontakty Polski z Izraelem po ostatnich kontrowersjach wokół nowelizacji ustawy o IPN. Mateusz Morawiecki stwierdził, że nie było rządu, który zrobiłby tyle dla poprawy stosunków polsko-żydowskich.

- Nie było niczego takiego jak polskie Gestapo, czy polskie SS. Wykonywanie wyroków śmierci za ratowanie Żydów - przypominał w trakcie wypowiedzi premier. - Liczę, że nie tylko będziemy kontynuować dobre relacje z Izraelem - mam nadzieję, że dojdzie do dalszego zbliżenia między naszymi krajami. Cieszymy się, że ta wielka kultura żydowska, mordowana przez hitlerowców, odradza się w Polsce - podkreślił Morawiecki.
Szef rządu był również dopytywany przez dziennikarzy o notkę dyplomatyczną, która miała ostrzec stronę polską przed ewentualnymi sankcjami Stanów Zjednoczonych. Według Morawieckiego nie można publikować dokumentu który jest tajny.

Na pytanie o relacje pomiędzy państwami Mateusz Morawiecki odparł, że "są bardzo dobre". - Jak wynika z moich rozmów z Magierowskim, Wilczkiem, czy Szczerskim, nie ma obaw o zagrożenie tych relacji - oświadczył premier. - Wchodzimy w kolejna fazę rozmów dotyczące zakupów zbrojeniowych. We wspólnym polsko--amerykańskim interesie jest, by wschodnia flanka została wzmocniona - dodał szef rządu.

"Biała księga" w Brukseli

Mateusz Morawieckie spotkał się w czwartek z Jean Claude Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej, by przekazać tzw. "białą ksiegę". Celem tych kontaktów jest doprowadzenie do kompromisu i wstrzymanie przez Komisję Europejską procedury Art. 7, która została już uruchomiona w Radzie UE.

- Merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach Białej Księgi z przewodniczącym Junckerem. To jest oficjalny dokument polskiego rządu, który będzie rozsyłany do innych państw. Chcemy, aby przede wszystkim została wzmocniona transparentność i niezależność sądownictwa - ocenił Morawiecki po wizycie z przewodniczącym KE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
antyNwo
4 lata temu
kiedy oni zapuszą pejsy i powoedzą tak wprowadzamy wam NWO na odcinku polskim? nie wiem po co sie ukrywaja
wania
4 lata temu
A premiera to te Ręce Które Lecza.
Polacy chcą w...
4 lata temu
Jakie odprawy dostaną??? Przyjdą następni po cichu i dalej sielanka w wydaniu PiS
Dość okradani...
4 lata temu
Morawiecki gdzie jest pomoc z waszej strony dla małych przedsiębiorców? W dalszym ciągu czekamy na mniejszy ZUS i mniejsze podatki.
PiS pomału pr...
4 lata temu
Nowy pomysł dodatkowego podatku do cen paliw, to zapewne na 100% pomysł Morawieckiego.
pisk
4 lata temu
Niedouczony kłamczuch Matołusz sam powinien podać się do dymisji.
ja
4 lata temu
ten szalony krzywousty powinien sam odejsc bo to co mowi jest skandaliczne
podatnik
4 lata temu
PANIE PREMIERZE PROSIMY PAMIĘTAĆ O NAGRODACH DLA ODWOŁANYCH NIEUDACZNIKOW I NISZCZYCIELI DOROBKU POLSKI . UZASADNIĆ TYM ,ŻE JUŻ WIECEJ NIE BĘDĄ RUJNOWAĆ.
misiewicze
4 lata temu
Proszę podać gdzie ci ludzie zostaną upchani?
Q
4 lata temu
Większe zmiany częstsze odprawy.
syn Michała
4 lata temu
Szanuję Morawieckiego za bronienie dobrego imienia Polski i za to, że nie traktuje swoich pięciu minut jako okazję do dorobienia się. Ale może niech najpierw zmieni przepisy dotyczące odpraw, bo swoim z głodu zdechnąć i tak nie da - najpierw głośne dymisje i ciche odprawy, a później - równie ciche fikcyjne etety w fikcyjnych spółkach skarbu państwa. Komu oni chcą sprzedać to mydlenie oczu dymisjami w związku z zaciskaniem pasa?! Szwedom? Jeżeli tak, to niech przetłumaczą na szwedzki i prześlą tamtejszym mediom.
Obywatel
4 lata temu
A do tego czasu PiS okłamywał suwerena że pewnie ci ludzie są niezbędni i muszą być na tych stołkach za gruba kasę...teraz jeszcze biedaczki dostaną równie sowite odprawy. Obłuda tego rządu nie zna granic
wania
4 lata temu
Prawie jak Janosik .
Tacy to ludzi...
4 lata temu
Morawiecki będzie miał pseudonim "obiecywacz"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić