Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

MSZ Rosji komentuje wydalenie Polaka. To odwet

9
Podziel się:

Choć wcześniej rzecznik Kremla mówił, że nic nie wie o wydaleniu z Rosji polskiego naukowca to teraz jednak Moskwa potwierdza ten fakt i wyjaśnia swoje motywy. Rosjanie twierdzą, że nakaz wyjazdu dla historyka Henryka Głębockiego to reakcja na podobne zachowanie polskich władz sprzed kilku tygodni.

Henryk Głębocki jest pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Henryk Głębocki jest pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Agencja Gazeta, Robert Kowalewski)

Rzeczniczka MSZ Rosji w swoim komunikacie napisała, że decyzja ws. dra hab. Henryka Głębockiego to odpowiedź na wydalenie z Polski w październiku rosyjskiego naukowca Dmitrija Karnauchowa.

Maria Zacharowa stwierdziła, że Rosjanin zajmował się tylko prowadzeniem wykładów, a nakaz opuszczenia przez niego Polski nazwała "aktem nieprzyjaznym".

"Resort potwierdza fakt wydalenia z Rosji polskiego naukowca. 24 listopada został on oficjalnie poinformowany o tym, że zgodnie z ustawą z 15 sierpnia 1996 roku o trybie wyjazdu z Federacji Rosyjskiej podjęto decyzję o tym, iż jego pobyt w naszym kraju jest niepożądany. 25 listopada Henryk Głębocki opuścił terytorium rosyjskie" - głosi oświadczenie Zacharowej.

Zobacz także: Zobacz też: Majątek Władimira Putina

O powrocie Głębockiego do kraju i uniemożliwieniu mu badań w rosyjskich archiwach poinformował w weekend Instytut Pamięci Narodowej. Polaka zatrzymano w Moskwie w piątek przed północą, po powrocie z Petersburga, gdzie wygłosił wykład dot. mordu NKWD na Polakach w latach 1937-38.

Jeszcze przed wyjaśnieniami Moskwy, polski resort spraw zagranicznych zaprotestował przeciwko wydaleniu historyka, a polski ambasador w Moskwie przekazał Rosjanom notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Wydalenie Karnauchowa

Rosyjskiego naukowca Dmitrija Karnauchowa, przedstawiciela Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych wydalono z Polski 11 października. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówił wówczas, że ABW zarzuciła mężczyźnie działanie godzące w polskie interesy i inicjowanie elementów wojny hybrydowej przeciwko Polsce.

Polskie władze poinformowały też o utrzymywaniu przez Karnauchowa kontaktów z rosyjskimi służbami specjalnymi. MSZ Rosji już wtedy zapowiedziało, że odpowie na wydalenie mężczyzny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
akuku
5 lata temu
Antoni siodłaj konia, ruszaj z husarią na Moskwę!
janusz
5 lata temu
takie tam normalne roszady i gierki między Polską i Rosją. szkoda! lepiej mieć przyjaciela za płotem niż wroga. kiedy to zrozumiemy i przestaniemy się puszyć i walczyć ze wszystkim i wszystkimi?!
Gdzie PRAWDA ...
5 lata temu
DOBRZE RUSKIE ZROBIŁY, TO ''NIEUKOWE ''IPNowskie zakłamane dziadostwo, PROWOKUJE I OSZUKUJE POLSKA HISTORIĘ, ZGODNIE Z ZALECENIAMI PŁATNIKA !
bjj
5 lata temu
a czy cebulaki są zbulwersowani tą sprawą?
Jarkowie
5 lata temu
A, znam go, a nawet jego chłopaka. To jest Paweł, który mieni się "dziennikarzem", choć pochodzi z Wrocławia i ma wygląd wybitnie nie Słowiański a ewidentnie "południowy". Wiemy też, gdzie są, gdzie razem się spotykają i co razem robią. Wiadomo, co robią, Jarek będzie wiedział więcej, gdy go to zapytać (byle nie przy świadkach). To nieważne, że ma żonę, dzieci, itd.. To jest wszystko właśnie tylko po to, żeby nie (w jego mniemaniu) doszło do ujawnienia prawdziwych relacji jego z chłopakiem. To tak samo, jak wielu panów w sutannach i habitach, którzy własnie tylko po to wdziali te dziwne szaty, żeby skrywać to, co na prawdę robią między sobą i też z dziećmi, czego przykładem jest np. arcybiskup Wesołkowski czy ksiądz Gill. Ale to są bardzo katolickie, konserwatywne, narodowe, tradycjonalistyczne sprawy i tutaj prawdziwi narodowcy i ich chłopacy wiedzą, o co na prawdę chodzi w tych ich tak przez nich panicznie skrywanych, acz tak namiętnych, gorących relacjach monopłciowych,
Emo
5 lata temu
Oko za oko... nie wiem czy nam to na dobre wyjdzie.
Ala
5 lata temu
Pracownik ipn ma tyle wspólnego z nauką, co katolicyzm z miłością bliźniego, a islam z pokojem.
fik
5 lata temu
Kto w końcu powstrzyma ruskich?!
h,m
5 lata temu
Kto się czubi ten się lubi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić