o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Sebastian Łupak
|

Msza za prałata Jankowskiego w św. Brygidzie. "Przeciw plotkom i oszczerstwom"

52
Podziel się

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przyjaciele prałata Jankowskiego zamówili mszę za jego duszę. - My pedofili nie popieramy - mówią. Modlili się też pod pomnikiem księdza.

Msza odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
Msza odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. (WP.PL)
bDYebbJx

W kazaniu ks. proboszcz Ludwik Kowalski odniósł się do życia Jezusa, przypominając, że on też czynił dobro, a był za to prześladowany.

- My, chrześcijanie, spotykamy się z nienawiścią. Zamiast uznania spotykają nas ataki. Jezus pochylał się nad biednymi, nad ludźmi marginesu, podnosił ich. A jednak został za to zabity. My też jesteśmy jak owce posłane między wilki. Nas też prześladują. Nasi wrogowie będą dążyć do naszego zniszczenia. Musimy znieść te uderzenia, oszczerstwa, kpiny i plotki - mówił. - Media zajmują się pieniaczami i krzykaczami, którzy nie znali ks. Jankowskiego. Dziękuję za waszą odwagę, gdy te oskarżenia padają - dodał.

We mszy uczestniczyli m.in. lokalni politycy PiS i ludzie Solidarności.

bDYebbJz

Obecny był także Grzegorz Pellowski, znany gdański piekarz, przyjaciel prałata.

- Ja rozumiem, że ktoś może mieć inne zdanie i nie lubić prałata ani tego pomnika - powiedział Pellowski w rozmowie z WP. - Ale do tego są inne drogi, drogi prawne, a nie wywracanie pomnika pod osłoną nocy. Nikt księdzu pedofilii nie udowodnił. Rodzina prałata zbiera świadków, żeby obalić te tezy. Ja pedofilii nigdy nie popierałem i proszę tak o mnie nie mówić.

"Tania sensacja"

Pellowski mówi, że przewrócenie pomnika było akcją promocyjną filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii. - Jemu chodziło o świetny reportaż, o dokopanie Kościołowi. To tania sensacja. Wiadomo, że on ten film robi. On wiedział, gdzie jedzie i co się stanie.

bDYebbJF

Gdański piekarz pochwalił Karola Guzikiewicza i ludzi Solidarności za ponowne ustawienie pomnika na cokole: - To był ich obowiązek, żeby ich kapelan wrócił na swoje miejsce.

Jaka przyszłość pomnika?

Przyjaciel prałata przypomniał, że 7 marca odbędzie się sesja Rady Miasta Gdańska, która zdecyduje o przyszłości pomnika i nazwy skweru im. prałata Jankowskiego: - Zobaczymy. Liczymy na to, że honorowy obywatel, skwer i pomnik zostaną utrzymane. Jeśli nie, to z pokorą przyjmiemy każdą decyzję Rady Miasta. Dostosujemy się. Mamy kilka zaplanowanych lokalizacji. To będą bardzo godne miejsca. Będzie tam sobie stał do lepszych czasów.

bDYebbJG

Pytany o twierdzenia Bogdana Borusewicza, że Jankowski był agentem SB, Pellowski powiedział: - Przecież było pięć zamachów na życie prałata. Więc to się kupy nie trzyma. Byłem blisko księdza. Wiemy, że w pobliżu parafii były dwa mieszkania operacyjne SB. On był monitorowany, każdy jego ruch. Tu ciągle stał samochód obserwujący parafię. Kremowy fiat za Wałęsą jeździł, a Wałęsa bywał tu po trzy razy dziennie uzgadniać teksty przemówień. To prałat był sercem Solidarności, a najważniejsze decyzje zapadały na plebanii św. Brygidy. To jest nasza historia i musimy to szanować.

Po mszy odbyła się modlitwa za duszę prałata pod pomnikiem, który stoi nieopodal kościoła.

bDYebbJH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYebbKa
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(52)
rodo
2 lata temu
Co się stało z Solidarnością,Ze broni "TW" pedofili?
Vm
2 lata temu
Coś strasznego msza za pedofila, a grudnia flaszkę nie bylo
rok
2 lata temu
to nie był ksiądż tylko biznesmen ze skłonnosciami pedofilskimi
bDYebbKb
wlod
2 lata temu
dlaczego wszyscy z klapkami na oczach mówią,że jak wyciąga się brudy księdzu to to jest atak na kościół, kiedy ksiądz nie jest kościołem, kościołem są wierni, a ksiądz jest tylko pracownikiem kościelnym. Jankowskiemu z twarzy nie wyzierała pokora i duchowość tylko arogancja, przepych i buta.
nick dla
2 lata temu
Polska to raj dla pedofili. Wystarczy sutanna i na dzieciaczki.
E nde
2 lata temu
Jak się nie wstydzą ci purpuraci czy słowa Papieża nic dla nich nie znaczą, zamiast mszy powinni leżeć krzyżem rzęs oltarzem
wier-na
2 lata temu
Proszę nie utożsamiać Kościoła z konkretnymi przypadkami pedofilii, bo to nie Kościół (Kościół to MY-WIERNI) molestuje. A to, że ks Jankowski zabawia się z nieletnimi, było tajemnicą poliszynela. Chcecie świadków? Popytajcie bywalców pewnej restauracji.
Ania
2 lata temu
Tak..... " nikt mu nie udowodnił". Trudno przebić się z opinia o takim "dobroczyńcy" Zasługuje na minus ? czy na plus?
Białostoczan...
2 lata temu
Makabra. Już dawno , lata temu słyszało się o poczynaniach księdza Jankowskiego .o jego wyprawianych urodzinach. W głowie się nie mieści. jeżeli wykorzystywał seksualnie nieletnich to na pewno nie przy świadkach. To co mają bronić teraz księdza Ci , którzy przy tym nie byli. Kiedy się zasłużył to się zasłużył, a kiedy molestował to molestował. Tyle na ten temat.
dzidziuś
2 lata temu
Najlepsze, że księdza pedofila bronił i rozgrzeszał arcybiskup alkoholik a pomnika broni były ZOMOW-iec z Solidarności. Oto trójca ale w trzech osoboach
Xyz
2 lata temu
Bardziej stosowania byłaby msza za molestowanie dzieci
bb
2 lata temu
Wstyd i hańba. Odpowiedzią na skargę ofiar jest "nikt nie udowodnił". Jedna, wielka kloaka.
porazajace
2 lata temu
W Polsce pedofilom odprawia sie msze i sklada wience z kwiatow
bDYebbJT
Pozdrowienia ...
2 lata temu
Lewaki chce w Polsce talibanu gdzie bez sądu oskarża sie ludzi a sami uprawiaja pedofilie w szkolach
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić