Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Tomek Orszulak
|
aktualizacja

Najnowszy sondaż. Wyższa frekwencja w wyborach pozbawiłaby PiS samodzielnych rządów

37
Podziel się:

Gdyby wybory w Polsce były obowiązkowe, co piąty Polak (21 proc.) oddałby głos nieważny, ale jednocześnie pozostali (79 proc.) podjęliby decyzję wyborczą mogącą zmienić kształt sceny politycznej w Polsce. PiS pozostałby liderem z poparciem 23,8 proc., ale nie byłby w stanie rządzić samodzielnie.


Najnowszy sondaż. Wyższa frekwencja w wyborach pozbawiłaby PiS samodzielnych rządów
(PAP, Darek Delmanowicz)

W badaniu poproszono Polaków, aby wyobrazili sobie, że w Polsce głosowanie w wyborach parlamentarnych jest obowiązkowe, a każda osoba, która ukończyła 18 lat musi wziąć udział w głosowaniu albo zapłacić wysoką karę finansową. Zapytano ich, na którą partię polityczną oddaliby wtedy swój głos. Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wyniki badania wskazują, że liderem nadal pozostałby PiS (23,8 proc.), ale miałby problem z uzyskaniem samodzielnej większości w parlamencie. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska (16,7 proc.), na trzecim Kukiz’15 (11,7 proc.). Do sejmu weszłaby również Nowoczesna z poparciem 5,8 proc.

W badaniu uwzględnione zostały nowe partie, które ewentualnie mogłyby się pojawić na scenie politycznej. Największe poparcie uzyskałaby partia centrowa (4,8 proc.), następnie partia prawicowa (2,3 proc.), a najmniejsze - partia lewicowa (1,4 proc.).

Zobacz także: Sondaż prezydencki WP: Duda umacnia się dzięki PiS

Wart odnotowania jest fakt, że ponad 20 proc. głosów zostałoby w sumie oddanych na partie, które nie przekroczyłyby 5% progu wyborczego, a tym samym nie znalazłyby się w sejmie.

Zaskakujące dane. Ponad 21 proc. badanych oddałoby głos nieważny

Wyniki wskazują, że ponad 21 proc. badanych oddałoby głos nieważny, ale pozostałych prawie 79 proc. podjęłoby ważną decyzję wyborczą.

To także znacznie więcej niż wyniosła frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku (50,92 proc.).

"Na podstawie wyników badania można sformułować dwie proste rekomendacje dla bieżącej opozycji. Po pierwsze, działać na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego i frekwencji wyborczej. A po drugie, jednoczyć siły" - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

W eksperymentalnym badaniu poproszono osoby, które oddałyby nieważny głos, o wskazanie przyczyn takiej decyzji. Najwięcej osób odpowiedziało, że nie wierzy politykom (44 proc.) oraz że kłótnie i spory polityków zniechęcają ich do głosowania (35 proc.).

Zaledwie 5 proc. oddających nieważny głos uważa, że polityka nie ma wpływu na ich życie oraz że ich głos nie ma znaczenia (7 proc.).

Dla polityków wszystkich partii jest to sygnał, że powinni dążyć do zgody i unikać dzielenia Polaków.

Wśród osób, które oddałyby nieważny głos przeważają kobiety (54 proc.), osoby w wieku 18-24 lata (24 proc.), osoby mieszkające na wsi (46 proc.) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (47 proc.).

"Ostatnie masowe protesty w obronie niezależnych sądów, jak również wyniki naszego badania pokazują, że w Polakach tkwi duży potencjał na większe zaangażowanie obywatelskie niż w poprzednich latach. Wyższa frekwencja wyborcza odzwierciedla głos większej części społeczeństwa, a zwycięzcy daje silniejszy mandat do rządzenia. Badanie wskazuje, że co prawda PiS wygrywa, ale około 24 proc. poparcia nie daje mu argumentu, że reprezentuje większość Polaków" - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

W kontekście frekwencji warto przywołać fakt, że najwyższą frekwencję wyborczą w Polsce po 1989 roku odnotowano w drugiej turze wyborów prezydenckich w 1995 roku - 68,23 proc., natomiast w ostatnich wyborach prezydenckich w 2015 roku wyniosła ona 55,34 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(37)
kjhgaa
5 lata temu
żadna z tych opłacanych zagranicznym kapitałem partii,ani obecna pod rzadami zakompleksionego karła nie pomoze Polakom,oni sa tylko od POBIERANIA OPŁAT posrednictwa w rozporzadzaniu podatników pieniędzy, nie rozwiaza na szych problemów ani nie uratuja upadajacych zakładów i przemysłu,ich czas zajmuje koryto i walka o wpływy,taka prawda.
z
5 lata temu
dziekujemy lewactwu juz raz prognozowaliscie za bronkiem i nic z tego nie wyszlo
tito
5 lata temu
Bajki cyganki. Wasze sondaże dawały jeszcze niedawno zwycięstwo Szogunowi Bronkowi. Nawet zwiększona frekwencja Wam nie pomoże złodzieje z opozycji
Bylem Ankiete...
5 lata temu
Ja pracowalem w takiej ANKIETOWNI, dzwonilem do ludzi i nabijalem sie z pytan i politykow przezywajac ich, a odpowiedzi sugerowalem lub sam wpisywalem. Zamiast ankietowac gadalem sobie o zyciu, dziewczynach o podrozach z losowymi ludzmi. Z dwa miesiace trwalo zanim sie kapneli ze robie sobie jaja z tej roboty! :D
postep w stro...
5 lata temu
PIS to patrioci a patriotyzm to FASZYZM! Poza tym Kaczynski jest praktykujacym chrzescijaninem! A co najgorsze przez nich Polska straci szanse by udowodnic ze jest juz dostatecznie europejska i postepowa. Za PO zagraniczne media chwalily nasz kraj za postepowosc! a teraz nikt nas juz nie lubi procz wegier, USA i tego ich trumpa! Jak ja go nie lubie!
pandora
5 lata temu
Propaganda,byłoby odwrotnie,pis miałby jeszcze większe poparcie
Wolni
5 lata temu
Śmiechu warte znowu propaganda niemiecka skończy się to za zaczną płacić nam odszkodowania to zaczną kwiczeć
Ola
5 lata temu
Tyle mówicie o Pis,że zle rzadzą itd,a co zrobiło Po przez tyle lat???
Jadzia
5 lata temu
Za dawnym czasy wódka była tania i tatary do tego choć mięsa nie było na półkach . I jak tu głosować przeciw. Teraz mamy mięso i głupią władzę która wymyśliła że na Smoleńsku jak upier...drugie skrzydło to do parlamentu dolecą.
oj
5 lata temu
chyba sondaż Lisa gronkiewicz i micchnika
gość
5 lata temu
A pytanie ankietera brzmiało - "Proszę sobie wyobrazić, że PiS wprowadziło obowiązek głosowania wszystkich uprawnionych, czy głosowałby Pan(i) na PiS?" Ot taka niegroźna niemiecka manipulacja na o2.
Kkk
5 lata temu
A kto oprócz pisu ma cos do zaoferowania ja się pytam ? Pis jest super
Trwasz
5 lata temu
Całe szczęście że wyborcy PIS to sami starcy i niebawem sami wymra.
Trwasz
5 lata temu
Mohery wyszły z kościoła i poszły na głosowanie. Teraz pójdziemy wszyscy!!!! I wyślemy PiSnietych w PiS du!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić