Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Naturalny kwas alfa liponowy — gdzie występuje, właściwości, działanie

Podziel się

Kwas alfa liponowy to koenzym zaangażowany w liczne reakcje w organizmie. Jest silnym przeciwutleniaczem rozpuszczalnym zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach, co pozwala mu działać w każdej części ciała, nawet w mózgu. Czym jest i na co pomaga kwas alfa liponowy? Zapraszamy do artykułu.

Naturalny kwas alfa liponowy — gdzie występuje, właściwości, działanie
Naturalny kwas alfa liponowy — gdzie występuje, właściwości, działanie (materiały partnera)

Kwas liponowy — właściwości

Kwas alfa liponowy jest wytwarzany bezpośrednio przez nasz organizm i znajduje się w każdej komórce ciała. To cecha charakterystyczna tej substancji: ma zdolność do działania zarówno wewnątrz komórki, w środowisku hydrofilowym — wodnym (takim jak cytoplazma komórek, gdzie znajdują się również inne przeciwutleniacze, takie jak np. witamina C) oraz w środowisku lipofilowym — takim jak błona neuronów i komórek, których kompletność jest niezbędna do przekazywania impulsów nerwowych.

Działanie kwasu alfa liponowego może więc być wyjątkowo szerokie — ALA może dotrzeć do wszystkich części komórki, chroniąc ją od wewnątrz i od zewnątrz przed nieustannym atakiem wolnych rodników.

Kwas liponowy — gdzie występuje?

Naturalny kwas alfa liponowy znajduje się w każdej żywej komórce, a więc wytwarzają go także zwierzęta i rośliny. Znajduje się zwłaszcza w zwierzęcej wątrobie i sercu oraz w warzywach takich jak brokuły czy szpinak. Jest to jednak substancja nietrwała i wrażliwa na obróbkę termiczną, dlatego organizm jest narażony na szybkie zużywanie jej zapasów.

Człowiek produkuje kwas alfa liponowy w ilościach wystarczających do podstawowych funkcji — jest wytwarzany przez wątrobę, kumulując się głównie w sercu, mięśniach, nerwach i mózgu.

W niektórych jednak sytuacjach — głównie wskutek schorzeń, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego czy umysłowego — może okazać się konieczna suplementacja.

Wybierając suplement, zwróć uwagę na te kwestie

W przypadku suplementacji ważny będzie wybór preparatu o stopniowym uwalnianiu, ponieważ substancja ta charakteryzuje się wyjątkowo krótkim okresem półtrwania: nawet w ciągu godziny od zażycia może zostać strawiona przez sok żołądkowy. Wybierając zatem suplement z kwasem liponowym, szukajmy takiego, który nie tylko będzie zawierał wysokie stężenie substancji czynnej, ale przede wszystkim takiego, który zapobiegnie jej przedwczesnemu wydalaniu. Ponadto zwracajmy uwagę na drobną pułapkę:

"kwasu alfa liponowego — ALA, ang. alpha-lipoic acid — nie należy mylić z kwasem alfa-linolenowym, ang. alpha-linoleic acid, który oznaczany jest tym samym skrótem" — ALA - czytamy na stronie prekursora w szerzeniu wiedzy na temat mitochondriów w Polsce Mito-Pharma, gdzie można również zakupić kwas alfa liponowy o przedłużonym uwalnianiu - https://www.mito-pharma.pl/product-pol-67--Kwas-alfa-liponowy-MSE-dr-Enzmann.html.

Kiedy stosuje się kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy przeciwdziała wolnym rodnikom w neuronach i innych komórkach. W praktyce okazuje się, że jest to jedyny przeciwutleniacz, który jest w stanie robić to ze szczególną skutecznością, dzięki czemu jest przydatny zwłaszcza w układzie nerwowym, ale nie tylko.

 ALA, dzięki swojemu działaniu przeciwutleniającemu, może być przepisywany przez lekarza w celu:

●    zapobiegania chorobom układu krążenia i wątroby (np. neuropatii cukrzycowej, zmniejszając objawy takie jak mrowienie i drętwienie nóg);

●    poprawy funkcjonowania neuronów w przypadku cukrzycy. ALA zwiększa wrażliwość na insulinę poprzez ułatwianie wchłaniania glukozy i lepszą kontrolę glikemii, sprzyjając również redukcji trójglicerydów.

Warto go ponadto rozważyć także w sytuacji, gdy chcesz chronić organizm przed negatywnymi skutkami palenia papierosów oraz gdy uprawiasz sport lub prowadzisz intensywny tryb życia, także zawodowo. Długotrwały stres przyczynia się do utraty równowagi między utleniaczami i przeciwutleniaczami, co może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób.

Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić