Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paulina Górnicka
|

"New York Times". Specjalna jednostka rosyjskiego wywiadu ma destabilizować państwa Europy

8
Podziel się:

"New York Times" opisuje działania ściśle tajnej jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, której celem jest destabilizacja państw Europy. Według autora artykułu, powołującego się na źródła w służbach specjalnych po obu stronach Atlantyku, supertajna jednostka 29155 odpowiada za akty terroru w Europie, a także m.in. za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

Do ataku na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię doszło na początku marca 2018 r. w Salisbury
Do ataku na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię doszło na początku marca 2018 r. w Salisbury (East News)

Autor artykułu Michael Schwirtz przytacza kolejne operacje, za którymi stać ma tajna jednostka 29155. Są to m.in. kampania destabilizacyjna w Mołdawii, próba otrucia bułgarskiego handlarza bronią, nieudany zamach stanu w Czarnogórze czy próba zamachu na życie zbiegłego do Wielkiej Brytanii byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki w ubiegłym roku. Podobnych działań ma być dużo więcej.

Według "NYT" tajna jednostka działa od co najmniej 10 lat, ale zachodnie służby wpadły na jej trop po nieudanej próbie puczu w Czarnogórze w 2016 r. Wiadomo, że żołnierze 29155 działają na Zachodzie, a ich celem jest destabilizacja państw europejskich i zachodnich demokracji.W swojej działalności stosują zarówno tradycyjne środki dywersyjne (sabotaż, morderstwa, zamachy), jak i nowe metody, m.in. hakowanie systemów informacyjnych i dezinformacja.

Działania komando 29155 ma popierać prezydent Rosji Władimir Putin, w przeszłości funkcjonariusz KGB. W rosyjskich oficjalnych dokumentach znajdują się ślady, sugerujące powiązania jednostki z Kremlem. "NYT" przypomina, że w 2006 r. Putin podpisał ustawę sankcjonującą morderstwa przeciwników politycznych Kremla poza granicami Rosji. W tym samym roku w zamachu dokonanym przez agentów rosyjskich służb specjalnych z użyciem radioaktywnego polonu zginął były funkcjonariusz KGB i FSB Aleksandr Litwinienko.

Zobacz także: Co politycy PO sądzą o tzw. taśmach Neumanna? Kierwiński uważał na słowa

Siedziba jednostki, w której służą doświadczeni weterani m.in. z Afganistanu, Czeczenii czy Ukrainy, mieści się prawdopodobnie w 161. ośrodku szkolenia sił specjalnych GRU we wschodniej dzielnicy Moskwy, a jej dowódcą jest generał Andrei V. Averyanov, absolwent akademii militarnej w Taszkencie, stolicy Uzbekistanu.

Michael Schwirtz przytacza też szereg operacji, które zakończyły się fiaskiem, jak wspomniana na początku próba puczu w Czarnogórze. Cytowany w artykule były szef wywiadu Estonii Eerik-Niiles Kross uważa, że te pozorne niepowodzenia mogły być celowe.

- Tego rodzaju operacje wywiadowcze stały się częścią wojny psychologicznej. Chodzi o to, by te działania były zauważalne, nie zawsze muszą być skuteczne. To element gry - zaznacza Eerik-Niiles Kross.

Źródło: "New York Times"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(8)
b
3 lata temu
Własnie czytam MILENIUM Larssona i tam też jest o GRU, odziały szkolone do tajnych zleceń i zabijania
srul
3 lata temu
Mogą zwerbować Jachirę.
LoL
3 lata temu
To jednostka 29007 istnieje od pierwszego odcinka Bonda.
AN53
3 lata temu
Bracia Rosjanie - „Slygi za szlugi”
Szasza
3 lata temu
Sratata. Gru to elita.
MICHU
3 lata temu
Słaba skuteczność, same próby i nic więcej...
nbv
3 lata temu
jednym z zasłuzonych oficerów tej jednostki jest antonio maciorewicz w stopniu prowydnyka
joda
3 lata temu
Dziwne, jednostka tajna a wszystko o niej wiedzą, nawet znają jej numer taktyczny. Rosja nie potrzebuje takiej jednostki aby destabilizować kraje Europy. Do tego celu wystarczą działania bezgranicznie głupich "polityków" europejskich.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić