o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Nieruchomości - prognozy na 2021 rok

Podziel się

Rynek nieruchomości jest bardzo trudny do przewidzenia, o czym świadczą ostrożne prognozy ekspertów i analityków. Tegoroczna sytuacja jest szczególnie utrudniona ze względu na panującą pandemię koronawirusa, która skutecznie zniekształca prognozy i utrudnia oszacowanie właściwej sytuacji. Co czeka sektor nieruchomości w 2021 roku?

Nieruchomości - prognozy na 2021 rok
Nieruchomości - prognozy na 2021 rok (materiały partnera)
bDzLmWol

Umiarkowany spadek czy nagły wzrost

Początek 2020 roku zapowiadał się bardzo optymistycznie, jednak wizje ekspertów szybko zostały zburzone przez panującą sytuację epidemiologiczną. W pierwszym kwartale wprowadzono do sprzedaży prognozowaną liczbę mieszkań, jednak z chwilą, gdy nastał marzec, nastąpił gwałtowny spadek. Deweloperzy nie spieszyli się z wystawianiem kolejnych ofert, niekoniecznie byli zadowoleni też z wizji obniżania cen swoich nieruchomości.

Sytuację opanowano dopiero po przejściu pierwszej fali koronawirusa. Szybko rozpoczęto budowę kolejnych inwestycji, co zrównoważyło przejściowy dysonans pomiędzy popytem a sprzedażą mieszkań. Inwestycje rozpoczęte jeszcze kilka lat wcześniej, mają być oddane do użytku właśnie w 2021 roku. Szacuje się, że polski rynek nieruchomości wzbogaci się o kolejne 250 tysięcy ofert. Deweloperów martwi jednak odsetek przedpłat wniesionych na poczet przyszłych lokali. Czyżby część osób wycofała się z decyzją o zakupie mieszkania z obawy przed załamaniem domowego budżetu?

bDzLmWon

Niestabilny rynek nieruchomości

Aktualna sytuacja powoduje trudności w oszacowaniu konkretnej sytuacji w sektorze nieruchomości. Specjaliści potwierdzają, że sporo zależy od kondycji polskiej gospodarki, recesji czy warunków kredytowych. Na tę chwilę banki odnotowują nawet 30-procentowy spadek umów rezerwacyjnych, co może przełożyć się na realne uszczuplenie sprzedaży mieszkań nawet o połowę.

Co jest tego przyczyną? Koronawirus mocno zachwiał polską gospodarkę, a nie da się ukryć, że sporo rodaków kupuje mieszkania w celach inwestycyjnych (na wynajem). W zaistniałej sytuacji wielu z nich nie zdecydowało się na zamrożenie swojego kapitału. Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczona możliwość przemieszczania się, co wywołało zerowe zyski z najmu krótkoterminowego.

Atrakcyjność kraju ratunkiem dla rynku nieruchomości

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że rok 2021 upłynie przede wszystkim pod znakiem spadku sprzedaży mieszkań i zmniejszenia popytu na wynajem. Taki stan ma utrzymać się do połowy roku, by później stopniowo wzrastać, osiągając wyniki sprzed wybuchu pandemii.

bDzLmWot

Wiele zależy teraz od kolejnych posunięć rządu. Polska do tej pory stanowiła atrakcyjne miejsce do życia dla przybyszów ze wschodniej granicy, którzy decydowali się na kupno mieszkania lub długoterminowy wynajem. Jeśli państwo podejmie kroki mające na celu przyciągnięcie kolejnych obywateli Ukrainy, dotacje dla deweloperów, dopłaty do mieszkań czy jakiekolwiek ulgi kredytowe, jest szansa na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów. Eksperci i analitycy z sektora nieruchomości nie spoglądają jednak w przyszłość aż tak optymistycznie.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert - mieszkania Warszawa.

bDzLmWoO
Artykuł sponsorowany
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić