Niesamowite odkrycie astronomów. Zaobserwowali nową "superziemię"

139

Astronomowie z Nowej Zelandii zidentyfikowali nową superziemię. Prawdopodobnie przypomina zamieszkiwaną przez nas planetę, lecz jej masa jest cztery razy większa od Ziemi. To "odkrycie jedno na milion" mówią naukowcy.

Astronomowie z Nowej Zelandii zaobserwowali nową superziemię
Astronomowie z Nowej Zelandii zaobserwowali nową superziemię (NASA)

Astronomowie z nowozelandzkiego University of Canterbury dokonali wyjątkowo rzadkiego odkrycia. Zaobserwowali nową superziemię, jedną z najdalszych znanych dotąd egzoplanet, obiektów leżących poza Układem Słonecznym.

Nowa egzoplaneta, podobnie jak Ziemia, krąży wokół gwiazdy. Jest oddalona od niej o podobną odległość do tej, którą dzieli Wenus od Słońca. Rok na planecie trwa około 617 dni. Szacuje się, że jej masa jest około cztery razy większa od masy naszej planety.

Zobacz także: Istne piekło. Naukowcy zdumieni najnowszym odkryciem

Astronomowie dokonali odkrycia za pomocą techniki mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Technika ta daje możliwość zaobserwowania obiektów znajdujących się w bardzo dużej odległości od naszej planety. Superziemię dzieli od nas 24 723 lat świetlnych.

Naukowcy określili odkrycie "jednym na milion". Choć zaobserwowano już liczne obiekty znajdujące się poza Układem Słonecznym, odkrycie nowej planety o tak dużej masie należy do rzadkości. Nie wiadomo jednak, czy panujące na niej warunki sprzyjają do życia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić