Na czym polega nietrzymanie moczu i kogo dotyczy?
Nietrzymanie moczu to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. U pań nietrzymanie moczu zdarza się statystycznie częściej – ma to związek z ich fizjologią, ciążą oraz porodem.
Nietrzymanie moczu polega na niezależnym od woli oddawaniu lub popuszczaniu moczu. Dolegliwość ta jest bardzo kłopotliwa i może mieć różne natężenie – od niewielkiego, kropelkowego popuszczania moczu po bardzo nasilone.
Wyróżnia się trzy główne typy nietrzymania moczu:
- naglące nietrzymanie moczu,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- mieszane nietrzymanie moczu.
Naglące nietrzymanie moczu wiąże się z potrzebą natychmiastowego oddania moczu – od impulsu do mikcji upływa często zaledwie kilka sekund, nie ma więc szans na skorzystanie z toalety. To bardzo krępująca przypadłość, która może skutecznie utrudnić codzienne życie, tym bardziej że do nagłej potrzeby oddania moczu może dojść w różnych sytuacjach, jak chociażby stosunek płciowy.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego; na przykład podnoszenia ciężkich przedmiotów albo uprawiania sportu, ale także w trakcie kichania, śmiania się oraz kaszlu. Bywa to bardzo uciążliwe i może zniechęcać osoby dotknięte tą dolegliwością do społecznych interakcji, spotkań towarzyskich, a nawet do wychodzenia z domu.
Mieszana postać nietrzymania moczu łączy typ naglący i wysiłkowy tej dolegliwości.
Nietrzymanie moczu – najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu
Najczęstszą przyczyną naglącego nietrzymania moczu jest zapalenie pęcherza i nadreaktywny pęcherz. Naglące nietrzymanie moczu może też dotyczyć mężczyzn z problemem przerostu prostaty, ponieważ prowadzi to do przepełniania się pęcherza.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to zazwyczaj skutek osłabienia lub rozluźnienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które odpowiedzialne są za utrzymanie moczu. Spowodowane to może być naturalnym osłabieniem mięśni postępującym wraz z wiekiem, ciążą, porodem, a także operacją urologiczną (np. usunięciem prostaty u mężczyzn). Wysiłkowe nietrzymanie moczu to także częsta przypadłość przy chorobie Parkinsona.
Warto zaznaczyć, że nietrzymanie moczu może być także skutkiem niewłaściwej diety – przyczynia się do niego na przykład zbyt częste picie mocnej herbaty i kawy (zawierają działającą moczopędnie kofeinę). Niekorzystnie na pęcherz działa też nadmierne picie alkoholu, w tym moczopędnie działającego piwa. Nietrzymaniu moczu sprzyja też nadwaga i otyłość oraz siedzący tryb życia.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu można leczyć na różne sposoby – farmakologicznie, operacyjnie oraz ćwicząc mięśnie Kegla i przeprowadzając trening pęcherza.
Leczenie farmakologiczne jest pomocne zwłaszcza przy naglącym nietrzymaniu moczu, gdy jego przyczyną jest zapalenie pęcherza.
Leczenie operacyjne stosuje się przy wysiłkowym i mieszanym nietrzymaniu moczu, zwłaszcza gdy dolegliwość ma znacznie nasilony charakter. Sama operacja nie jest inwazyjna, przeprowadza się ją obecnie przy użyciu laseroskopi.
Trening pęcherza polega na zmniejszeniu jego reaktywności i stopniowym wydłużaniu czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. Ćwiczenie mięśni Kegla jest bardzo łatwe i polega na naprzemiennym ich zaciskaniu i rozluźnianiu, tak by zwiększyć ich siłę. Kobiety mogą wspomagać się specjalnymi kulkami dopochwowymi. Silne mięśnie dna miednicy to większa gwarancja utrzymania moczu do wizyty w toalecie.
Zanim leczenie i ćwiczenia zaczną przynosić oczekiwane skutki, wcale nie trzeba się męczyć, frustrować i rezygnować z codziennych aktywności oraz spotkań z ludźmi. Wystarczy zastosować specjalne wkładki higieniczne przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu, a przy większym natężeniu tej dolegliwości majtki chłonne lub inne produkty TENA dla osób borykających się z inkontynencją. Są one dyskretne i zapewniają komfort fizyczny oraz psychiczny – mają specjalny system zapobiegający powstawaniu przykrego zapachu. Dzięki takim rozwiązaniom nietrzymanie moczu przestaje być problemem, który zatrzymuje w domu i utrudnia życie.