aktualizacja 

Leśnik natknął się na nie. Są "niezwykle rzadkim zjawiskiem"

17

W trakcie spacerów po lasach często możemy napotkać na zjawiska, które budzą nasze zaskoczenie, a nawet zaniepokojenie. Tak samo jest w przypadku, jak żartobliwie określają pracownicy Lasów Państwowych, tzw. lodowych włosów. Nie uwierzycie, co je wywołuje.

Leśnik natknął się na nie. Są "niezwykle rzadkim zjawiskiem"
Mróz, a może szadź? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, co to takiego (Facebook, Lasy Państwowe)

Pracownicy Lasów Państwowych postanowili rozwiać wątpliwości odnośnie do niezwykłego zjawiska na Facebooku. Jak podkreślili, "lodowe włosy" to niezwykle rzadkie zjawisko, jednak coraz częściej zauważane przez osoby spędzające czas na łonie przyrody.

Lodowe włosy są niezwykle rzadkim zjawiskiem, które po raz pierwszy opisano w 1918 roku. Jednak dopiero w 2015 roku niemieckim i szwajcarskim naukowcom udało się odkryć, jak dochodzi do tego fenomenalnego zjawiska – czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku.

Czym są "lodowe włosy"? Lasy Państwowe wyjaśniają

Opublikowane na Facebooku zdjęcie zostało wykonane na terenie Kotliny Kłodzkiej. To nie przypadek, ponieważ występują one wyłącznie na półkuli północnej – w tym w naszym kraju. Jego przyczyną jest obecność grzybów Exidiopsis effusa, czyli łojówki różowawej.

Powstaje ono w wyniku spowolnienia przez grzyby Exidiopsis effusa procesu krystalizacji. Odbywa się to przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera – wyjaśniają przedstawiciele Lasów Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ponieważ woda jest delikatnie wypychana, dochodzi do powstania bardzo cienkich i podłużnych kryształków lodu. Właśnie one przypominają swoim wyglądem włosy, tak przykuwające uwagę i zachwycające osoby postronne, które czasami myją go z mrozem czy szadzią.

Wygląda trochę jak mróz, może szadź, a najbardziej przypomina lodowe włosy. Tak naprawdę to zjawisko zawdzięczamy grzybowi – Łojówce różowawej – Exidiopsis effusa – podano na stronie Lasów Państwowych (Facebook).
Zobacz także: Zobacz też: Lasy Państwowe pochwaliły się znaleziskami w lesie. Te grzyby rozpozna tylko prawdziwy ekspert
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić