Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Niezwykłe znalezisko na plaży w Jantarze. Morze wyrzuciło na brzeg miecznika

26
Podziel się:

Te olbrzymie ryby żyją zazwyczaj w ciepłych, słonych wodach. Coraz częściej spotyka się je jednak także w Bałtyku. Morze wyrzuciło właśnie na brzeg w Jantarze kolejnego martwego miecznika. Mierząca blisko 3 metry ryba zostanie teraz dokładnie zbadana przez naukowców.

Morze wyrzuciło na brzeg w Jantarze niezwykłą rybę - miecznika
Morze wyrzuciło na brzeg w Jantarze niezwykłą rybę - miecznika (Stacja Morska IO UG w Helu)

Mieczniki żyją w morzach i oceanach w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Czasem jednak spotyka się je także w Bałtyku. W ostatnich latach coraz częściej widywane są w południowo wschodniej części tego akwenu. - Poczynając od 2014 roku mieczniki obserwowane były u polskich wybrzeży Morza Bałtyckiego co roku - powiedział PAP Bartłomiej Arciszewski z działu naukowego Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Jak wyjaśnił obserwacje te dotyczyły osobników złowionych przez rybaków lub - co zdarzało się częściej - martwych wyrzuconych na brzeg. Ostatni z takich przypadków miał miejsce 17 października br., kiedy to miecznika znaleziono na plaży w Jantarze na Mierzei Wiślanej. Zaobserwowała go z pokładu swojej jednostki załoga miejscowej łodzi rybackiej. Dostrzeżenie z wody leżącej na plaży ryby było możliwe, bo miecznik był spory - jak się później okazało, mierzył 2,7 metra, z czego na miecz (wykształcony z górnej szczęki) przypadało 90 cm.

Informacja o znalezisku została przekazana za pośrednictwem inspektora rybołówstwa morskiego do Stacji Morskiej w Helu oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF Polska, którzy zabezpieczyli rybę do momentu przybycia naukowców. Miecznik został przewieziony do Helu i umieszczony w chłodni. - Jest to dla nas bardzo cenny materiał dydaktyczny. Postaramy się wykorzystać go w jak największym zakresie. Zostaną z niego wykonane preparaty do dalszych badań. Podczas zajęć ze studentami przeprowadzimy też sekcję - powiedział PAP Arciszewski.

Dodał, że jest prawdopodobne, iż sekcja wykaże u miecznika pusty żołądek. - Tak było w przypadku dwóch innych mieczników, które znaleziono martwe na polskim wybrzeżu Bałtyku, a które to ryby poddano sekcji - powiedział PAP Arciszewski dodając, że mieczniki mogą mieć problem z żerowaniem w nieprzyjaznych im wodach Morza Bałtyckiego.

Zdaniem Arciszewskiego to jednak nie brak pokarmu mógł zabić miecznika. - Bałtyk jest morzem bardzo wysłodzonym. Zasolenie jest około pięciokrotnie niższe niż na przykład w Morzu Północnym czy w Atlantyku. Znalezienie się w takim środowisku powoduje u takiej ryby szok fizjologiczny związany z przenikaniem wody do komórek narządów wewnętrznych. Narządy ulegają uszkodzeniu i przestają w końcu pracować - wyjaśnił Arciszewski dodając, że za tą hipotezą może przemawiać fakt, iż martwy miecznik nie był wychudzony.

Mieczniki to nie jedyne ryby, dla których Bałtyk nie jest sprzyjającym akwenem, a które mimo to w ostatnich latach są w tym morzu obserwowane. Poczynając od 2014 r. wielokrotnie zanotowano na polskiej części akwenu samogłowa - ciepłolubną oceaniczną rybę, mogącą osiągać nawet 3 metry długości. Jednego osobnika złowili w Zatoce Puckiej rybacy i przekazali go Stacji Morskiej.

- W tym roku z doniesień rybackich wiemy też na przykład o zwiększonej obecności makreli w Morzu Bałtyckim. W przeszłości pojawiały się też sardele, sole, a nawet ostroboki - poinformował Arciszewski dodając, że w 2014 i 2015 r zaobserwowano dwa duże wlewy wody z Morza Północnego do Bałtyku. - To spowodowało wzbogacenie Bałtyku w wody o wysokim zasoleniu a wraz z nimi mogły pojawić się w naszym morzu gatunki, które żyją po sąsiedzku - dodał.
Wyjaśnił, że w ślad za mniejszymi rybami do Bałtyku mogły zapędzić się mieczniki odżywiające się m.in. makrelami.

Poza dużymi rybami, u polskich wybrzeży Bałtyku obserwowane bywają także duże morskie ssaki, w tym finwale, humbaki czy delfiny butlonose.

Pracownicy Stacji Morskiej proszą o zgłaszanie przypadków znalezienia lub zaobserwowania rzadkich zwierząt na naszym wybrzeżu. Apelują także do osób, które dawniej złowiły lub obserwowały zwierzęta, które znalazcom wydawały się gatunkami nie występującymi na co dzień w Bałtyku. - Choć takie informacje z przeszłości mogą wydawać się mało istotne, to dla naukowców są bardzo cenne. Mogą bowiem poszerzać naszą wiedzę o procesach zachodzących w Morzu Bałtyckim - wyjaśnił Arciszewski.

Ze Stacją Morską można skontaktować się dzwoniąc na telefon alarmowy - 601 88 99 40 lub wysyłając e-mail na adres hel@ug.edu.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
frog
5 lata temu
tylko czekac, jak w Baltyku zadomowia sie rekiny(-;
akh
5 lata temu
Czy ryba na piasku nad morzem to cyt"niesamowite zjawisko"???? Troche rybka pomylila kierunki a czy to cos niesamowitego ?
KaczyNjus
5 lata temu
ziemia umiera..... my następni
Glupibizonkry...
5 lata temu
Miałem nadzieje ze zwłoki chirurga z debna a kiedyś z goleniowa. Niestety ta bezgraniczna głupota nadal żyje.
eazzzekolog
5 lata temu
no fukuszima pływające reaktory wycieki z BP to i ryby uciekają...
heniu
5 lata temu
Ale do spożycia rybka ta już pewnie nie nadawła
Rrrrrrafał
5 lata temu
Ciekawe czy rekiny też odwiedzają Bałtyk skoro mieczniki wpływają i inne duże zwierzęta to na logikę dlaczego nie ? Pewnie tak , ale nie chcą straszyć ludzi.
rybak
5 lata temu
czyli wplynol w szambo i musial polec jak wszystkie stworzenia w tym scieku
bcd
5 lata temu
przeciez o tym juz pisano z tydzien temu ale opoznienie czasowe
Kiedy ochrona...
5 lata temu
Wisła i Odra niosą ze sobą syf z całej Polski. Kiedy w końcu gminy wiejskie zainteresują się tym co ze ściekami z szamb robią ich mieszkańcy?
Miecz
5 lata temu
Szkoda miecznik nie da radę szukać i jeść w morze bo w wodzie są brudne i niewyraźnie jak mglista. Ale lubię miecznik ma silne i szybko.
aaa parzyy!
5 lata temu
Bałtyk staje się tropikalnym morzem...
grzesiek-gość
5 lata temu
"Mierząca blisko 3 metry ryba zostanie teraz dokładnie zbadana przez naukowców." Naukowcy organoleptycznie zbadają zapach, konsystencję i smak owej ryby, a z niejadalnych części zostaną wykonane preparaty do dalszych badań. Naukowcy to maja dobrze. Najgorszą robotę, czyli wypatroszenie i oczyszczenie z łusek wykonają im studenci (tzw. sekcja zwłok).
lkj
5 lata temu
no to sie teraz szkodniki z poludnia rzuca na kutry, kopidoly przyjezdzaja i "musza nalapac "dorsza zeby im sie przyjad zwrocil, wyciagaja co sie da, nawet 10 cm szunurowki......zenada jaki pazerny narod
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić