Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska
|
aktualizacja

Nowe fakty z Brukseli. Znamy tożsamość zamachowca

10
Podziel się:

Mężczyzna zastrzelony we wtorek po zamachu na Dworcu Centralnym w Brukseli to 36-letni obywatel Maroka. Nie był w przeszłości podejrzewany o działalność terrorystyczną - poinformował belgijski prokuratur generalny Eric Van Der Sypt.

Nowe fakty z Brukseli. Znamy tożsamość zamachowca
(PAP)

Szef prokuratury generalnej przekazał, że inicjały mężczyzny to O.Z. oraz że jego mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Molenbeek zostało przeszukane.

Jak dodał, mężczyzna nie miał na sobie pasa szahida z ładunkami wybuchowymi, natomiast krzyczał "Allahu akbar", czyli "Bóg jest wielki", strzelając do żołnierzy na patrolu, przez których został następnie zastrzelony.

- Nie był znany wcześniej służbom z działalności terrorystycznej - podkreślił prokurator.

Cel zamachowcy. Co miał przy sobie?

Van Der Sypt powiedział, że zamachowiec miał przy sobie walizkę wypełnioną butlami z gazem i gwoździami; mimo starań mężczyźnie nie udało się doprowadzić do pełnej eksplozji. - Wyraźnie chciał wyrządzić o wiele większą szkodę, niż to, co się wydarzyło. Walizka wybuchła dwukrotnie, ale szkody mogły być o wiele poważniejsze - dodał prokurator.

Wcześniej w środę premier Belgii Charles Michel oświadczył, że na razie w kraju nie zostanie podniesiony poziom zagrożenia terrorystycznego i nadal będzie obowiązywał trzeci poziom w czterostopniowej skali. Oznacza to, że nie ma sygnałów o mającym wkrótce nastąpić zamachu.

Szef belgijskiego rządu podziękował żołnierzom, którzy we wtorek powstrzymali terrorystę. Jednocześnie ocenił, że ich interwencja mogła mieć "potencjalnie bardzo niebezpieczne konsekwencje", bo mężczyzna miał przy sobie więcej niezdetonowanych materiałów wybuchowych.

Wzmocnione srodki bezpieczeństwa

Michel zaapelował do rodaków, by nie dali się zastraszyć oraz nie rezygnowali ze swojego stylu życia i przysługujących im swobód. Zapowiedział, że wzmocnione środki bezpieczeństwa będą obowiązywały podczas większych wydarzeń publicznych, takich jak zaplanowany na środowy wieczór koncert grupy Coldplay na brukselskim stadionie.

Brukselski Dworzec Centralny, ewakuowany w następstwie zamachu, został ponownie otwarty dla pasażerów w środę około godz. 8. Sprawca zamachu został unieszkodliwiony zaraz po niewielkiej eksplozji, do której doszło we wtorek o godz. 20.30 w pobliżu okienek kasowych. Wybuch nie pociągnął za sobą żadnych ofiar wśród ludności. Prokuratura generalna Belgii zakwalifikowała incydent jako atak terrorystyczny.

Po eksplozji na dworcu i podziemnych peronach wybuchła wśród podróżnych panika - podała agencja prasowa Belga.

Wstrzymano ruch pociągów, który w centrum Brukseli odbywa się w tunelu. Budynek dworca został zamknięty i ewakuowany. Wytyczono kordon bezpieczeństwa. Na stacji metra pod dworcem nie zatrzymują się pociągi.

Przejściowo ewakuowano także pobliski rynek Grand Place, który jest tłumnie odwiedzany przez turystów,

W centrum Brukseli rozmieszczono znaczne siły policji i wojska.

Źródło: independent.co.uk/PAP/WP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(10)
popo
5 lata temu
To tragikomedia z udziałem psychicznie chorego imigranta. To nie jego wina, zwyczajny incydent. W Brukseli przyzwyczaić się trzeba, że imigrant może Cię zabić. Lewactwo mówi, że ludzie giną w wypadkach samochodowych i ciągle ktoś codziennie umiera. Czyli, nic się nie stało.
aa
5 lata temu
to nie zamach!!!!! chory psychicznie obywatel UE przenosił zakupy z castoram: gaz i gwoździe potknął się butla się rozszczelniła i został bezczelnie zastrzelony.
wnioskodawca
5 lata temu
wnioskuje, ze butle byly do podgrzewania herbaty a gwozdzie potrzebowal na budowie - wiec bez paniki !!!!
jbox-er
5 lata temu
Zastanawiam się dlaczego ci bandyci omijają parlament kołchozowy.Już wiem .Swoich nie ruszają.
mmmnn
5 lata temu
i taki sam los nam polakom chce zgotowac ciocia merkel skoro u nich sa zamachy terrorystyczne to u nas tez musza byc ze bysmy byli solidarni z reszta europy i przyjmowali emigrantow na sile tak jak nam unia kaze i niemozemy miec nic do gadania
www
5 lata temu
zadnych muzułman w Polsce !!!
Jk
5 lata temu
Jednocześnie zspraszamy kolejnych bombowych uchodźców, właściwie już nie plyncie przekupione organizacje zsbiora was bezpośrednio z Afrykańskiego brzegu.
mark
5 lata temu
nie wytrzymał psychicznie....co miał biedak zrobić??
zaścianek
5 lata temu
Dzień jak co dzień, w ubogaconej europie zachodniej :)
Adam
5 lata temu
Ludzie dajcie spokój. To był tylko zwykły, niegroźny, nic nie znaczący incydent.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić