Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Nowe rakiety Rosji koło Kaliningradu

57
Podziel się:

Moskwa powiększa arsenał swoich wojsk w obwodzie kaliningradzkim. Nowy system antybalistyczny chronić ma nie tylko kompleksy wojskowe, ale także obiekty cywilne oraz infrastrukturę w całej eksklawie.

Nowe rakiety Rosji koło Kaliningradu
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Vitaly V. Kuzmin)

Decyzją rosyjskiego resortu obrony na uzbrojenie Floty Bałtyckiej wprowadzono system obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-300V4 - w kodzie NATO SA-23 Gladiator/Giant. Ma on wzmocnić obronę i przeciwlotniczą obwodu kaliningradzkiego tak, aby chronione nie były tylko obiekty militarne.

Zestawy S-300V4 mogą być wyposażone w rakiety średniego (do 150 km) i dalekiego zasięgu (do 250 km) - informuje defence24.pl. Pociski mogą osiągnąć wysokość 30 km i prędkość sięgającą 9 tys. km/h.

S-300V4 to nie tylko mobilne wyrzutnie, ale także stacje radiolokacyjne, które są w stanie wykrywać wrogie rakiety lub samoloty na dystansie do 400 km. Systemy trafiły do pułków 44 Dywizji Obrony Przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej. Żołnierze przechodzą teraz intensywne szkolenia z obsługi nowej broni.

Testy rakiet S-400

To kolejne zestawy systemów rakietowych rozmieszczonych w obwodzie kaliningradzkim. W marcu odbyły się tam testy rakiet S-400 Triumf. "Zadanie wykonano mimo symulacji elektronicznego zagłuszania sygnałów przez umownego wroga" - poinformowali Rosjanie, nie podając, ile zestawów S-400 wykorzystano w manewrach.

Moskwa twierdzi, że rozmieszczenie w obwodzie kaliningradzkim systemów rakietowych to odpowiedź na tarczę antyrakietową i zwiększoną aktywność NATO w Europie. Ale zachodni eksperci uważają, że zestawy już wcześniej były obecne pod Kaliningradem, co najmniej od kilku lat, a Moskwa czekała tylko na pretekst, żeby oficjalnie potwierdzić ten fakt.

źródło: defence24.pl, mil.ru

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
bear
5 lata temu
Tektura i sklejka.
bubek.
5 lata temu
Nie wiem o co chodzi nie pamiętacie bajki o Lechu Czechy i Rusie .. Rus jest najstarszy więc ma prawo spuścić lanie młodszym braciom jeśli są niegrzeczni .Ja tak robiłem u siebie w domu .Miałem dwóch braci młodszych.
78po
5 lata temu
Dlaczego USA i Europa tworzy sztuczny PR nienawiści przy granicy z Polską i straszy zagrożeniem Rosji skoro w Syrii Rosja jest kolegom w walce z ISIS. Tam pełna symbioza i współpraca, a na wysokości Polski wróg ??? czy to jakoś dziwnie nie śmierdzi, czy nasz Rząd w tym MSZ i Prezydent istnieją realnie czy tylko w teorii bo tak stanowi Konstytucja RP ??? czy MY Polacy jesteśmy skazani na zagładę ???
chrampscik
5 lata temu
a polska dostanie 2 obserwatorow z zydowskiego usa i 3 polkich biskupow-generalow. Tego sie russkie smiertelnie wystrasza i uciekna za kaukaz conajmniej
józio
5 lata temu
Po prostu Rosjanie meblują ,,pokój'' - meble dopasowują do pokoju
robi
5 lata temu
Co z tą pogodą - też używają symulacji?
$$$
5 lata temu
Te pukawki są nasze!!! Józef S.z Bolesławem B. podpisali 50-letnią dzierżawę na Królewiec w 1945 r, Dziwię się że to nie jest jeszcze sprawa międzynarodowa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
afrykaner
5 lata temu
polsza odpowie latającymi kropidłami,polski wojak zanim wystrzeli musi klepnąc zdrowaśkę.
Anioł
5 lata temu
A my nie agriesosy. Nastawiamy wokół ichniego obwodu setki prezydenckich pomników.
RR
5 lata temu
I po co wam to było wprowadzać amerykanów do Polski my i tak nie dostaniemy od nich wizy na wjazd do ameryki .Naiwni i głupi naród tak postępuje!
vaser
5 lata temu
Skąd to znamy? najpierw podjudzanie (w tym wypadku na sąsiada) a potem wojna, chyba jesteśmy przez nasze rządy szykowani na mięso armatnie. Natomiast naiwni się cieszą że sprzętu wojennego (wraz z wojskiem Amerykańskim) coraz więcej.
Askier
5 lata temu
Oddać Polsce Prusy wschodnie. Zawsze polskie, sprzedane przez zachód!
blady strach
5 lata temu
..kolejny "pokojowy" gest sąsiada..
Gość
5 lata temu
Łudzący się nadzieją polscy dzielni szermierze machający szabelkami że jankesi i ich tzw tarcza obroni Polskę. ALE SIĘ ZDZIWIĄ
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić