Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Materiał partnera: CentrumRatownictwa

Od apteczki po AED - działanie jakiego sprzętu poznasz na kursach pierwszej pomocy

0
Podziel się

Wiedza z zakresu pierwszej pomocy może pomóc uratować ludzkie życie. Warto pamiętać o tym, że - poza wiedzą, jaką trzeba dysponować - dużą rolę odgrywa też wiedza o tym, jak używać sprzętu ratowniczego.

Od apteczki po AED - działanie jakiego sprzętu poznasz na kursach pierwszej pomocy
Od apteczki po AED (materiały partnera)
bETkBXeJ

Nie zawsze wystarczy przykleić plaster 

W zdecydowanej większości przypadków spotykamy się z łagodnymi urazami, jakimi są obtarcia czy skaleczenia. Z jednej strony może to cieszyć, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, że może to być czynnik, który uśpi naszą czujność i pośrednio zaważy na tym, że w chwili zetknięcia się z poważną kontuzją, nie będziemy wiedzieli, jak zareagować.

Dla wielu osób dużym problemem jest prawidłowe założenie opatrunku. Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, jak szybko można temu zaradzić. Prostym i skutecznym sposobem jest ukończenie profesjonalnego kursu pierwszej pomocy, na przykład tego, jaki organizuje CentrumRatownictwa.

bETkBXeL

W tradycyjnej apteczce pierwszej pomocy można odnaleźć m.in. opatrunki, bandaże usztywniające, chustę opatrunkową, kompres czy bandaże lecznicze. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy nierozerwalnie wiąże się z biegłym posługiwaniem się tymi przedmiotami.

W sytuacji zagrożenia życia wiedza o tym, jak poprawnie założyć chustę trójkątną może przesądzić o skutecznej ewakuacji osoby poszkodowanej. Jeśli chcemy zatrzymać krwawienie, to również trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. To tylko niektóre ze scenariuszy, jakie mogą przytrafić się każdemu z nas. Bez względu na to, czy będziemy na górskiej wycieczce, w centrum miasta czy na wakacjach nad morzem. Apteczkę medyczną można kupić z łatwością, np. na stronie: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Gdy defibrylator jest niezbędny 

Na dobrych kursach z pierwszej pomocy coraz częściej uczy się obsługi defibrylatora. Jest to urządzenie, które stosuje się w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylator analizuje pracę serca i - w razie konieczności - dostarcza do niego energię elektryczną o odpowiedniej częstotliwości.

W Polsce odnotowuje się około 80 tysięcy zawałów serca rocznie. Umiejętność prawidłowej obsługi tego urządzenia może odegrać kluczową rolę w udzielaniu pierwszej pomocy, gdy ktoś podejrzewa u siebie pierwsze symptomy zawału lub niewłaściwej pracy serca.

bETkBXeR

Odgrywa to dużą rolę także dlatego, że w Polsce stale zwiększa się dostęp do takich sprzętów w miejscach użyteczności publicznej. Defibrylatory często są dostępne całodobowo na przykład w urzędach gmin lub na dworcach czy w galeriach handlowych. Cena defibrylatora nie odzwierciedla wartości ludzkiego życia, dlatego warto przemyśleć zakup urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o defibrylatorach, przydatna będzie strona sklepu Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/DEFIBRYLATORY-AED/13.

Szybko podjęta akcja ratunkowa, która może uratować komuś życie, wymaga pewnej wiedzy, którą bardzo często nabywamy właśnie podczas szkolenia z pierwszej pomocy. Nieczęsto zdarza się, by osoba, która nigdy nie miała do czynienia z defibrylatorem ani nie ukończyła żadnego kursu, potrafiła od razu obsłużyć to urządzenie, a przecież przy podejrzeniu zawału serca najważniejszy jest czas.

Podstawowy, 8-godzinny kurs pierwszej pomocy będzie nie tylko świetną okazją do poznania zasad, jakie obowiązują przy zakładaniu opatrunków usztywniających czy zabezpieczeniu złamanej kończyny. Dla wielu osób może to być świetny punkt wyjścia do ukończenia profesjonalnego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, dzięki któremu można uzyskać tytuł ratownika. 

Wypadek może przydarzyć się każdemu z nas. Wiedza z zakresu umiejętnego posługiwania się akcesoriami z apteczki medycznej może zaważyć na tym, czy uda nam się uratować czyjeś życie. To bardzo dobry powód, by rozważyć taki kurs na poważnie.

bETkBXfm
Materiał partnera: CentrumRatownictwa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić