Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Od czego zależy wynagrodzenie opiekunki w Niemczech?

Podziel się:

Na temat zarobków opiekunów pracujących w Niemczech mówi się dużo, ale nie zawsze pozytywnie. Wynika to z faktu, że rozpiętość wynagrodzeń na tym stanowisku jest spora – niektórzy zarabiają więcej niż inni, wykonując (pozornie) tę samą pracę. Dlaczego pozornie? Wszystko zależy od zakresu obowiązków, ale to nie jedyny czynnik, który wpływa na wysokość zarobków opiekunów w Niemczech. Poniżej przedstawiamy resztę z nich.

Od czego zależy wynagrodzenie opiekunki w Niemczech?
(materiały partnera)

To wpływa na zarobki w niemieckiej opiece

Wiele opiekunek zadaje sobie pytanie: jak mogłabym zarobić więcej? Czy to zależy jedynie od szteli, jaką znajdę? Otóż nie – znaczenie ma także przygotowanie opiekunki do pracy. Oto kilka najważniejszych kryteriów, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać wyższe wynagrodzenie:

  • Wykształcenie opiekuna: niektóre rodziny szukają opiekunów medycznych albo osób z wykształceniem pielęgniarskim. Tacy opiekunowie często mogą liczyć na wyższą wypłatę. Nie trzeba jednak kończyć szkół medycznych, żeby opiekować się seniorem.
  • Doświadczenie w opiece: im większe, tym mamy większą szansę na lepsze wynagrodzenie. Możemy je zdobyć nawet opiekując się schorowanym lub starszym członkiem rodziny (rodzicem, dziadkiem, ciocią, wujkiem). Jednak najlepszym rozwiązaniem jest udokumentowana praca w opiece – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
  • Opieka nad parą seniorów: jeśli zdecydujemy się objąć opieką rodzeństwo lub małżeństwo starszych osób, możemy liczyć na atrakcyjniejszą wypłatę. Taka praca wiąże się bowiem z większą odpowiedzialnością i szerszym zakresem obowiązków.
  • Znajomość języka niemieckiego: umiejętność dogadania się z podopiecznym jest niezwykle ważna w pracy w opiece w Niemczech. Łatwiej nam z nim rozmawiać, ale także pomagać mu w codziennych czynnościach. Jeśli zatem dobrze umiemy rozmawiać po niemiecku, możemy spodziewać się wyższej wypłaty.
  • Konkretna agencja: to firmy opiekuńcze ustalają stawki dla swoich pracowników. Warto więc szukać takiej, która da nam jak najwięcej, a jednocześnie jest sprawdzona i uczciwa. Przykładowo: w Veritas dostaniemy minimum 1600 euro netto miesięcznie.

Nie bez znaczenia jest także stan zdrowia podopiecznego. Ciężko chory, leżący senior, który wymaga rehabilitacji, to więcej obowiązków dla opiekunki, a więc i wyższe wynagrodzenie.

Wynagrodzenie za pracę w Niemczech zależy od zlecenia

Praca opiekunki w Niemczech jest bardzo różnorodna. Każdy podopieczny jest inny, a w każdym domu panują odrębne zasady. Opiekunki najchętniej wyjeżdżają na takie sztele, gdzie mogą opiekować się osobą w dużej mierze samodzielną. Obowiązki obejmują wtedy głównie towarzyszenie seniorowi, zrobienie zakupów czy ugotowanie obiadu. Na innych zleceniach bywa dużo trudniej. Nierzadko podopiecznych trzeba myć, zmieniać bieliznę chłonną, pomagać przy jedzeniu i w toalecie. Najwięcej pracy wymagają seniorzy niepełnosprawni i leżący. Jednak każda "niedogodność", którą napotykamy, może przyczyniać się do wyższego wynagrodzenia.

Na wysokość zarobków opiekunek wpływają także mniej oczywiste czynniki, jak na przykład lokalizacja. W niektórych regionach można bowiem zarobić więcej. Innymi kryteriami są: ilość obowiązków i zadań dodatkowych czy charakter osoby starszej. Rodziny, które chcą znaleźć opiekunkę dla seniora o trudnym usposobieniu, mają przed sobą niełatwe zadanie. Często więc oferują kandydatkom więcej pieniędzy. Jeśli więc liczymy na wysokie wynagrodzenie, miejmy na uwadze, że będzie się to wiązało z bardziej angażującymi obowiązkami. Oczywiście może się zdarzyć, że do opieki dostaniemy miłą, mobilną starszą panią, której trzeba będzie pomóc jedynie przy sprzątaniu, ale pensja może być niższa. Decyzja należy do nas.

W pracy opiekunki w Niemczech liczy się znajomość języka

Co jeszcze możemy zrobić, żeby nasze zarobki w niemieckiej opiece były większe? Konsultanci z agencji Veritas polecają inwestycję w swoją wiedzę, czyli naukę języka. Do dyspozycji mamy darmowe lekcje niemieckiego online. Możemy się też uczyć indywidualnie albo z dziećmi lub wnukami. Pracę w Niemczech dostają te opiekunki, które umieją mówić po niemiecku w stopniu przynajmniej komunikatywnym. A im lepsza znajomość języka, tym wzrasta szansa na lepiej płatne zlecenie. Osoby z zaawansowanym niemieckim często mogą "przebierać" w ofertach – czyli dobrać sobie najlepszą. Trafiamy też do elity opiekunów. Niewielu z nich może powiedzieć, że biegle umie niemiecki. Nieco więcej jest osób z zaawansowaną znajomością języka. Ale to i tak nieporównanie mniejsza konkurencja na rynku pracy.

Spójrzmy też na sytuację oczami naszych niemieckich pracodawców. Do ich ukochanego rodzica czy dziadka ma przyjechać obca osoba, zamieszkać w jego domu i się nim opiekować. Chcieliby więc, żeby senior czuł się jak najbardziej komfortowo – by mógł mówić do opiekunki i być zrozumianym. Są w stanie więcej zapłacić osobie, która potrafi dobrze posługiwać się językiem niemieckim. Mają bowiem pewność, że taka opiekunka lub opiekun będzie umiał odpowiedzieć na potrzeby osoby starszej.

Opiekunka w Niemczech powinna posiadać pewne umiejętności

Kandydat na opiekuna osób starszych w Niemczech musi wykazać się kilkoma ważnymi umiejętnościami z zakresu pielęgnacji seniora. Liczą się nie tylko wiadomości zdobyte podczas szkoleń czy kursów, ale też własna praktyka opieki. Oczywiście zawsze lepiej jest umieć więcej, niż mniej – ale może się zdarzyć, że będziemy opiekować się osobą w pełni samodzielną. Wtedy nasze umiejętności odkładamy na później. Być może kolejne zlecenie będzie dotyczyć niepełnosprawnego lub schorowanego seniora? To, czego się nauczyliśmy, z pewnością przyda się nam na naszej zawodowej drodze. Wyższe kompetencje pozwolą nam znaleźć lepiej płatną sztelę. Warto więc na bieżąco się dokształcać. Na rynku opieki znajdziemy dużo branżowych kursów oraz szkoleń. Nie ograniczajmy się jednak tylko do nich. Najcenniejszą wiedzę zdobywamy na co dzień, podczas pracy.

Na sam koniec warto wspomnieć również o tym, jak ważne w opiece w Niemczech jest doświadczenie. Chociaż zawód ten jest niepowtarzalny, to tak naprawdę rządzą nim te same zasady, co w innych branżach. Do zdobycia pracy potrzebujemy więc odpowiednich kompetencji, a także doświadczenia uzyskanego w czasie poprzednich zleceń. Liczy się też opieka nad schorowanym czy starszym członkiem rodziny. Jeżeli zatem jesteśmy dopiero na początku kariery w opiece, dajmy sobie czas. Początkowo pewnie będą do nas spływać nieco skromniejsze propozycje. Wraz z rozwojem umiejętności przyjdą bardziej atrakcyjne oferty, które zapewnią nam wyższe wynagrodzenie.

Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić